Przejście do firmy KM-Net

SKO

Biesiada Rycerska 2023To już tradycja, że w okolicy nocy świętojańskiej wzgórze zamkowe w Melsztynie ożywa za sprawą obozu rycerskiego i pozostałych wydarzeń związanych z Biesiada rycerską. 24 i 25 czerwca 2023 roku odbędzie się już szósta edycja wydarzenia, które zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

 

W tym roku organizacja obozu rycerskiego w obrębie zamku melsztyńskiego odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcji historycznej takich jak współorganizator Biesiady - Drużyna Najemna Rujewit, a także Zgrai Banitów i Renegatów, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”, Kramu Thorsteina i Szponiaste - sokolnik. Pokaz sokolniczy zaprezentowany podczas ubiegłorocznej Biesiady spotkał się z wielkim zainteresowaniem widowni. W tym roku "Szponiaste – sokolnik" zaprezentuje podczas Biesiady pokaz sokolniczy z udziałem 6- ciu gatunków ptaków: myszołowiec towarzyski, sokół raróg, jastrząb, płomykówka, puchacz i kruk.

 

Obóz średniowieczny tradycyjnie zaprezentuje pokazy dawnego rzemiosła, szkółki młodego woja i młodego myśliwego, pokazy walk i rzemiosła z epoki (obróbka tekstyliów, produkcja krajek, robienie na igle i szydle, haft średniowieczny, lepienie z gliny dla najmłodszych, kuźnia) oraz interesujące pokazy odlewnictwa i kram Thorsteina.

 

Tradycją Biesiad jest Noc świętojańska w Melsztynie - obrzęd Kupały, puszczanie wianków świętojańskich w Dunajcu, wieczorny pokaz ognia nad Dunajcem, który rozpocznie się 24 czerwca o godzinie 20:30. Po Nocy świętojańskiej należy szybko wrócić na zamek, bo tam rozpocznie się "Magia Melsztyna" czyli pokaz laserowy podczas którego zobaczycie m.in. legendę o tym jak Antek z Jaśkiem czarty przechytrzyli.

 

04Co prawda 24 czerwca Biesiada rozpocznie się o godzinie 10 – tej, ale oficjalne otwarcie 6. Biesiady rycerskiej w Melsztynie i prezentacja grup rekonstrukcji historycznej, pozdrowienia od organizatorów i gości oraz otwarcie wystawy "Ruiny zamku melsztyńskiego wczoraj i dziś" zaplanowaliśmy na godzinę 20 – tą. Chciałbym przy tym zwrócić uwagę na wystawę fotograficzną przygotowana przez Stanisława Kusiaka. Jak każdy widzi, zamek melsztyński powstaje staraniem władz samorządowych Gminy Zakliczyn, z ruin. Przypomnieć trzeba, że w roku 1771 w czasie konfederacji barskiej, konfederaci stacjonujący w Zakliczynie zaatakowali zamek. Kozacy dokonali ogromnych zniszczeń, a pożar był tak duży, że odbudowa zamku stała się niemożliwa. Od tej pory zamek ulega zniszczeniu, a wiek XVIII był końcem świetności grodu założonego przez sławnego po dzień dzisiejszy Spycimira herbu Leliwa. Z krótkimi przerwami takimi jak powstanie w ruinach zamku w drugiej połowie XIX wieku schroniska turystycznego, kamienie z melsztyńskiego zamku służyły jako budulec pod zabudowani gospodarcze miejscowej ludności a nawet budowę kościołów – jak w Domosławicach.  Dopiero obecnie staraniem władz samorządowych Gminy Zakliczyn, a w szczególności burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka z pomocą środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego, melsztyński zamek dźwiga się z ruiny, a od 2022 roku jest własnością Gminy Zakliczyn.

 

Nie mniej ciekawie zapowiada się drugi dzień Biesiady, który będzie stał pod znakiem koncertów muzyki dawnej w wykonaniu zespołu 3M oraz Trubadurów z Teatru Nie Teraz. Nie zabraknie dobrego jadła oraz pysznego, rycerskiego kwasu chlebowego (dla ochłody), pamiątek oraz wystawy strojów cywilnych z okresu wczesnego, pełnego i późnego średniowiecza.

 

Biesiada tradycyjnie zakończy się "Bitwą o zamek" około godziny 16 – tej.

 

A więc przybywajcie na Melsztyn i bawcie się dobrze.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: M. Papuga, graf. S. Kusiak

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.