Przejście do firmy KM-Net

SKO

wianekW dniach 20 i 21maja 2023 roku odbędzie się 40 (rubinowa) edycja „Krakowskiego Wianka” – Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka. Do udziału w Przeglądzie, który ma charakter konkursu, zgłosiło się: 10 zespołów regionalnych, 1 grupa regionalna, 16 grup śpiewaczych, 8 śpiewaków solistów , 8 kapel ludowych, 4 instrumentalistów, 4 mistrzów z uczniami oraz 3 gawędziarzy.

 

W tym gronie jest liczna reprezentacja Gminy Zakliczyn, bowiem w rywalizacji konkursowej zobaczymy w sobotę (20 maja); śpiewaczkę Krystynę Wąs,a po niej startującą w kategorii gawędziarzy Lucynę Nadolnik z Gwoźdźca, a następnie kobiecą grupę śpiewaczą Gwoździec – aby zobaczyć śpiewaczki oraz gawędziarkę z Gwoźdźca należy być przed sceną 10 minut przed godziną 11 – ta, Po południu ok. 12:30 zobaczymy Filipa Krupę – instrumentalistę grającego na heligonce, a następnie mistrza heligonki Tadeusza Malika z uczniami; Kamilem Maciaszkiem ze Słonej, Adamem Fijorem z Lusławic oraz Oliwierem Rubisiem z Charzewic, Kingę Świerczek z Faściszowej w konkurencji śpiewaczek, po występie Kingi znów kategoria mistrz i uczeń w której zobaczymy mistrzynię instrumentów smyczkowych Justynę Chmielek – Korbut wraz z uczniami; Karolem Bielem i Kornelią Bosowską z Zakliczyna i to jeszcze nie koniec, bo mistrz heligonki i klarnetu Marcin Korbut w ramach kategorii mistrz i uczeń wystawia reprezentację uczniów w osobach; Karola Kumórka z Dzierżanin oraz Adama Gaury z Gwoźdźca. Oby zobaczyć naszych artystów w akcji, należy pojawić się przed sceną w okolicach południa. To jeszcze nie koniec w pierwszym dniu Przeglądu, bo około godziny 18:45 powinniśmy zobaczyć na szczurowskiej scenie Jana Bosowskiego ze Zdoni, który zagra na skrzypcach. W drugim dniu „Krakowskiego wianka” (w niedzielę), zobaczymy wyłącznie zespoły folklorystyczne. Na scenie wystąpi ich siedem, a prezentację rozpocznie o godz. 11:30 Zespól Folklorystyczny „Gwoździec”.

Przegląd w Szczurowej ma charakter konkursu, dla laureatów stanowi również możliwość kwalifikacji na: Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej w 2023 roku, Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody w Łużnej w 2024 roku oraz rekomendacji na Ogólnopolski Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2023 roku.

Życzmy naszej reprezentacji udanych występów, uznania w oczach komisji konkursowej i kwalifikacji na kolejne przeglądy i konkursy.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik©, źródło informacji i grafika: MCK „Sokół” Nowy Sącz

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.