tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

fiszkazckinfoPora dokończyć Zakliczyński TOP 2019 w dziedzinie kultury. Zaprezentowałem Państwu już pierwsza część TOP-u, teraz kolej na, według mnie, topową, ubiegłoroczną piątkę w kulturze. Nie jest łatwo wybrać spośród kilkudziesięciu wydarzeń, te które były najważniejsze, bo tez jakimi kryteriami się sugerować ? Liczbą publiczności, a może wartością wydarzeń ? Jeśli wartością, to czy tą merytoryczną, czy może kosztorysową ? Tak czy owak łatwo nie jest. Przypomnę więc, że wg mnie druga połowa TOP- u to: Mateczniki tradycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury (10), Kazimierzowskie Spotkania u Jordana (9), Działalność Galerii ZCK "Poddasze" (8), Nagranie płyty Cantando canzoni (7), Koncert Uwielbienia „Bóg bogaty w miłosierdzie” (6).

 

Oto moje typy od 5 do numer 3.

 

 

Numer 5.

Mogiły Pamięci "Jamna – Wola Stróska – Charzewice"

 

mogilyW ostatnich latach bardzo ważną rolę w życiu społecznym i kulturalnym odgrywają wydarzenia mające charakter edukacji patriotycznej. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku Zakliczyn był miejscem powiatowych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Pojednania na Jamnej, uroczystości przypominających postaci "już" majora Jana Dubaniowskiego "Salwy", majora Kazimierza Bojarskiego "Kuby" czy Kazimierza Pachoty, Można zaryzykować bez obaw stwierdzenie, że Gmina Zakliczyn jest mogilawolaw awangardzie edukacji historycznej, co potwierdzają zaszczyty dla burmistrza Chrobaka z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które odebrał w 2019 roku, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za „zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych” oraz Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W 2019 roku Stowarzyszenie "Klucz" działające przy ZCK zrealizowało oryginalny projekt edukacji historycznej o nazwie Mogiły Pamięci "Jamna – Wola Stróska – Charzewice." Elementami składowymi projektu były; międzyszkolny konkurs literacki "Mogiły pamięci" adresowany do dzieci i młodzieży oraz patriotyczno – historyczne inscenizacje w Jamnej, Woli Stróskiej (Mogiła) i Charzewicach (Pomniki) związane z obchodami rocznicowych wydarzeń historycznych, wojennych, które miały miejsce na Zakliczyńskiej Ziemi. Na zakończenie w Zakliczynie odbyła się gala finałowa projektu w ratuszowej sali im. S. Jordana – projekt ten dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019.”

 

Numer 4.

Sztuką Potrójnie Ucieszeni z Niepodległości

 

ucieszeniKolejne wielkie przedsięwzięcie kulturalne realizowane było przez Zakliczyńskie Centrum Kultury we współpracy z Krakowskim Teatrem Komedia i dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundusz Promocji Kultury. Od 15 do 17 listopada w sali im. S. Jordana w ratuszu realizowaliśmy cykl teatralny w ramach którego widzowie zobaczyli trzy spektakle komediowe o tematyce nawiązującej do odzyskania przez Polskę niepodległości: Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja, ucieszBracia Polacy znad Wisły oraz Pan Tadeusz z M3. Świetne spektakle według scenariuszy Jana Jakuba Należytego, znakomici aktorzy i realizacja techniczna Teatru Komedia oraz profesjonalna koordynacja ze strony prezesa Mariusza Stasiaka Apelskiego gwarantowały najwyższy poziom.  Jeśli dodamy do tego fakt, że w przeddzień cyklu zobaczyliśmy jeszcze spektakl Teatru Nie Teraz pod tytułem Powrót Norwida, to mieliśmy w Zakliczynie festiwal teatralny z prawdziwego zdarzenia, zresztą partnerem projektu były; Województwo Małopolskie i Województwo Lubelskie. Miłośnicy sztuki teatralnej dostali od nas bonus w postaci spektaklu w którym zagrała zakliczyńska młodzież. Spektakl Z lektury na scenę – Cicha noc powstał według scenariusza i w reżyserii Jana Jakuba Należytego, a jego premiera miała miejsce w połowie grudnia.

 

Numer 3.

Zakliczyński Uniwersytet Ludowy

 

zulbagienTego jeszcze nie było w Zakliczynie, a mianowice Uniwersytetu Ludowego i w 2019 roku wreszcie ten fakt zapisał się w miejscowej kronice wydarzeń. W ramach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego słuchacze poznali podczas wykładów historię Ziemi Zakliczyńskiej od czasów archeologicznych, przez okres średniowiecza aż po czasy od założenia zulrazemprzez Jordanów miasta Zakliczyn i po dni dzisiejsze. Znakomicie prowadzone, przez świetnych wykładowców (m.in. Andrzeja i Barbnarę Szpunarów, Danutę Ceterę, Wojciecha Maniaka, Piotra Witalisa) zajęcia przyciągały uwagę uczestników Uniwersytetu, a nabór na kolejne trymestry nie stanowił żadnego problemu. Ponadto w ramach programu ZUL-u w każdym trymestrze odbywały się warsztaty w zakliczyńskim ratuszu oraz podczas zorganizowanych wycieczek do Karpackiej Troi w Trzcinicy, w Góry Świętokrzyskie (Święta Katarzyna i Święty Krzyż oraz Słupia Nowa oraz do Dukli. Zakliczyński Uniwersytet Ludowy rozpoczął się w maju i trwał do listopada. Ten największy w ostatnich latach projekt edukacji kulturalnej realizowało Stowarzyszenie "Klucz" działające przy ZCK i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Cdn.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych