Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

sokolMałopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, to jedna z nielicznych instytucji kultury, która w 1989 roku nie tylko bezboleśnie przeżyła czas transformacji ustrojowej, ale wręcz na tej transformacji skorzystała. W czasach, gdy tarnowski Wojewódzki Ośrodek Kultury został przekształcony w Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego, która jeszcze za rządów Stanisław Lisa chciała uchodzić za instytucje zajmująca się kulturą (też), w Nowym Sączu tamtejszy Wojewódzki Ośrodek Kultury "załapał się na garnuszek samorządu wojewódzkiego" i jako samorządowa instytucja Małopolski poszerzył zasięg oddziaływania na osierocony teren byłego województwa tarnowskiego.

 

mckNiewątpliwie największą zasługę dla tej udanej transformacji kulturalnej przypisać należy Antoniemu Malczakowi – absolwentowi krakowskiej Akademii Muzycznej, który najpierw przez blisko 10 lat pracował jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, a od 1978 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Bardzo szybko poznali się ówcześni decydenci na talencie Malczaka, bo już 1980 roku powierzyli mu stanowisko dyrektora WOK-u. WOK w Nowym Sączu zdążył się przekształcić w Małopolskie Centrum Kultury "Sokół", przy okazji przywracając do świetności budynek historycznego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Nowym Sączu, po drodze notując spektakularne sukcesy w dziedzinie kultury takie jak choćby; Międzynarodowe Święto Dzieci Gór, Festiwal Orkiestr Dętych "Echo trombity", Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari czy Kongres Kultury Regionów, że wymienię tylko te trzy. MCK "Sokół" się zmieniał, poszerzał ofertę kulturalną m.in. o nowoczesną Galerię Sztuki Współczesnej BWA oraz jak mało kto i gdzie, dbał nie tylko o materialne, ale tez niematerialne dziedzictwo ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, który był i pewnie nadal będzie oczkiem w głowie Malczakowego "Sokoła." Czas biegł, a na czele instytucji niezmiennie pozostawał Antoni Malczak wraz ze swoją zastępczynią i prawą ręką Małgorzatą Karalus, aż do 30 lipca 2019 roku, kiedy to został odwołany ze stanowiska dyrektora MCK "Sokół" Nowy Sącz. Zresztą wraz z Malczakiem na emeryturę odchodzi również Małgorzata Karalus, a do czasu wyboru nowego dyrektora MCK "Sokół", obowiązki dyrektora Województwo Małopolskie (organizator instytucji), powierzyło dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA "Sokół" Lilianie Olech. Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił już konkurs na dyrektora MCK "Sokół" i na wymagane dokumenty od kandydatów czeka do 4 września 2019 roku. Zakładać można, że nowego dyrektora sądeckiego "Sokoła" (mnie się przyśniło że będzie to Pani Dyrektor), poznamy pod koniec września.

 

mtpumkaralusTymczasem pozwolę sobie na skierowanie podziękowań na ręce pana dyrektora Antoniego Malczaka i jego zastępczyni Małgorzaty Karalus, za lata owocnej współpracy i wsparcia ze strony "Sokoła" dla Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz naszego środowiska artystycznego. To nie tylko promocja na przeglądach i festiwalach Zespołu Folklorystycznego "Gwoździec" i Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice", ale program Małopolska Szkoła Tradycji w ramach których działają u nas mateczniki tradycji, to też studium folklorystyczne i kapelmistrzowskie których absolwentami są m.in. Halina Machel i Dominik Malik, to także nasi ludzie na Kongresie Kultury Regionów oraz wsparcie instruktażowe dla naszych instruktorów i uczestników zajęć warsztatowych.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych