Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

lecom

Letnie miesiące, długie dni i przeważnie ciepła aura coraz częściej skłaniają nas do krótszych lub dalszych podróży. Pędzimy autostradami, żeby jak najszybciej dotrzeć do znanych i atrakcyjnych miejsc i kurortów, w których o tej porze roku panuje tłok i zgiełk. W pośpiechu i nerwach nieświadomie mijamy miejsca, które mogą dać ciszę i spokój. Podróżując przez północno zachodnie Włochy, Doliną Aosty w kierunku Francji warto zboczyć z trasy prowadzącej do Chamonix-Mont-Blanc i w miejscowości Introd skręcić do Les Combes, małej alpejskiej wioski w której znajduje się sanktuarium i muzeum poświęcone patronowi Zakliczyńskiej Ziemi. Jak ogólnie wiadomo Jan Paweł II był zauroczony górami, lubił w nich przebywać i wypoczywać. Jako ksiądz, a potem biskup często wędrował samotnie lub z młodzieżą po górskich szlakach Beskidów i Tatr. Podczas pontyfikatu też ze swych zwyczajów nie zrezygnował. Dla Papieża góry to nie tylko miejsce uprawiania turystyki czy sportów zimowych. Mówił o tym w swym rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Les Combes 11 lipca 1999 r.:

 

"Ilekroć mam możliwość udać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do wielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy przy tym nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór".

 

W miarę możliwości uciekał z Watykanu w Apeniny (Mentorella w pobliżu Rzymu) lub w Alpy. Na początku swego pontyfikatu swe górskie wakacje spędzał w Dolomitach, w Lorenzago di Cadore, w pobliżu Cortiny de Ampezzo. W latach 1989 – 2001 miejscem, gdzie odnajdował spokój i regenerował swoje siły było położone z dala od głównych szlaków Les Combes. Mała górska wioska z której rozciągają się rozległe panoramy na masyw Mont Blanc i Park Narodowy Grand Paradiso. Po stromym i krętym podjeździe docieramy do typowej dla tego regionu wioski, której kamienne domy ciasno przylegają do siebie wykorzystując w miarę płaski teren nadający się do zabudowy. W małym i niepozornym kościele znajdują się relikwie naszego patrona, a w budynku obok, w którym mieszkał papież podczas swoich pobytów urządzono niewielkie muzeum, w którym przechowuje się pamiątki po Ojcu Świętym. Można tu oglądać oryginalne sprzęty i meble z których korzystał papież, ekspozycję zdjęć i pamiątek z podróży w różne zakątki świata. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne, chociaż datki na jego utrzymanie są mile widziane. W obiekcie można zakupić pamiątki oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. W godzinach od 12 do 14 muzeum jest zamknięte. W miejscowości funkcjonuje maleńka restauracja o bardzo skromnym menu. O zapas wody mineralnej na górskie wędrówki martwić się nie musimy, bo jak w większości alpejskich wiosek czysta, zimna woda jest ogólnie dostępna w tutejszym zdroju. Żeby poczuć magię tego miejsca oraz doświadczyć „mistyki gór” koniecznie trzeba wybrać się jednak na górską wędrówkę i przejść dobrze oznaczonymi ścieżkami, którymi spacerował nasz patron. Les Combes nie jest zbyt popularną i obleganą miejscowością. Podczas naszego pobytu zwiedzało ją zaledwie 2 włoskie rodziny. Po wpisach w księdze pamiątkowej widać, że spora część pielgrzymów przybywających tutaj to Polacy. Po zjeździe do Introd wybieramy cel podróży w zależności od upodobań. W dół rzeki trasa prowadzi do założonej przez Rzymian w 25 r pne Aosty, a w górę rzeki do leżącego pod samym Mont Blanc Courmayeur.

 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les
 les les les

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych