Baner festiwalu

 

 

swietowanieniepodlegloscWizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zakliczynie w dniu 4 listopada 2018 roku i udział w wydarzeniu pod nazwą "Z Zakliczyna do Łowczówka" była mocnym i historycznym akordem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zakliczynie. To jednak nie koniec świętowania Niepodległej w naszej gminie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w Zakliczynie 9 i 11 listopada – o szczegółach piszę poniżej.

9 listopada 2018

 

 

Złaz Szlakiem Legionistów do Łowczówka

 

Wczesnym ranem (o godzinie 6:45) młodzież skupiona w SKKT PTTK "Compass" działającego przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie wyruszy 30. Małopolskiego Złazu Szlakiem Legionistów do Łowczówka, by uczcić 104 rocznicę Bitwy pod Łowczówkiem i 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Są 4 trasy Złazu; dwie z Pleśnej i po jednej z Tuchowa i z Łowczówka prowadzące na Cmentarz Legionistów. Tam około godziny 11:00 nastąpi zakończenie Złazu w programie którego są m.in.: uroczysta modlitwa za poległych i zapalenie zniczy oraz Ognisko i gawęda o boju 1 Brygady Legionów pod Łowczówkiem, a także wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych za udział w Złazie oraz ogłoszenie wyników konkursów towarzyszących Złazowi i złożenie wieńców konkursowych przez uczestników Złazu na mogiłach poległych Legionistów. Na zakończenie zaplanowany jest też pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

 

Wykład Piotra Filipa o Bitwie pod Łowczówkiem

 

Tego samego dnia o godzinie 17:00 w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu rozpocznie się wykład Piotra Filipa poświęcony wymarszowi Legionistów i Bitwie pod Łowczówkiem. Piotr Filip to znany tarnowski dziennikarz i historyk, specjalizujący się w szczególności w historii Ziemi Tarnowskiej. Piotr ma szczególny dar przekazywania wiedzy i opowiadania o wydarzeniach historycznych w sposób nieszablonowy. Warto wybrać się na wykład Filipa do ratusza i posłuchać barwnej opowieści. Znamy się z Piotrem od dawna, był taki czas, że razem pracowaliśmy w jednym z tygodników i zaręczam, że spotkanie z nim to z pewnością nie będzie czas stracony – wręcz przeciwnie. Wstęp na wykład Piotra Filipa w ratuszu jest wolny.

 

Wizyta przyjaciół z Jászfényszaru w Zakliczynie

 

Po południu spodziewamy się przyjazdu do Zakliczyna delegacji partnerskiego miasta węgierskiego Jászfényszaru z panią burmistrz dr Martą Czégledi oraz młodzieżą, która już po raz kolejny weźmie udział w Sztafecie Pamięci organizowanej przez SKKT PTTK "Compass". Tego dnia o godz. 19:00 zostało zaplanowane uroczyste spotkanie władz samorządowych miast partnerskich Zakliczyna i Jászfényszaru. Dla przyjaciół z Węgier zaplanowany został czterodniowy program pobytu w Zakliczynie, m.in.: udział w programie naszych uroczystości związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także zwiedzanie cmentarzy z okresu I wojny światowej i koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Węgrzy wyjadą z Zakliczyna 12 listopada.

 

11 listopada 2018

16. Sztafeta Pamięci "Łowczówek – Zakliczyn"

 

sztafetaW dniu narodowego święta odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy wraz z organizacjami partnerskimi szereg wydarzeń. O godzinie 9:00 z Cmentarza Legionistów w Łowczówku ruszy 16. Sztafeta Pamięci "Łowczówek – Zakliczyn" z udziałem tych, którzy zapisali się do udziału w Sztafecie oraz gości z Węgier. Uczestnicy Sztafety biegną na 23 km trasie zatrzymując się na cmentarzach z I Wojny Światowej. Bieg kończymy przy grobie majora "Kuby" Bojarskiego w Zakliczynie. Sztafeta Pamięci to nie są zawody sportowe, to raczej "historyczny spacer biegowy" podczas którego wspominamy tych, dzięki którym możemy świętować 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczestników Sztafety powitamy na Rynku przed godziną 12:00, aby wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego i wziąć udział w "Polonezie dla Niepodległej" w wykonaniu uczniów ZSP im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Potem zapraszamy do historycznego zdjęcia uczestników zakliczyńskich obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy ruszą na ostatni odcinek Sztafety z Rynku pod pomnik majora Kazimierza "Kuby" Bojarskiego na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. Pomnik staraniem Burmistrza i z udziałem środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został w tym roku odnowiony oraz poświęcony 31 października w "przededniu wizyty Prezydenta RP w Zakliczynie". Zapraszamy również Państwa do uczestnictwa w ostatnim odcinku Sztafety z Rynku pod Pomnik Legionisty.

 

Manifestacja patriotyczna w Zakliczynie

 

Po mszy świętej w kościele pw. św. Idziego opata w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 9:30 (prosimy instytucje i organizacje o wystawienie pocztów sztandarowych), rozpocznie się zakliczyńska manifestacja patriotyczna związana z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przejdziemy w asyście Strażackiej orkiestry Dętej "Filipowice" oraz pocztów sztandarowych pod Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę w Rynku – tam delegacje samorządowe i instytucji złożą wiązanki kwiatów przy asyście strażaków z OSP Zakliczyn. Następnie udamy się pod ratusz, gdzie zapraszamy na koncert SOD "Filipowice" oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Seniorów "Złota jesień" z Bochni. W całej Polsce oraz w wybranych miastach na świecie w Święto Niepodległości w samo południe będziemy mogli zaśpiewać wspólnie hymn Polski i w ten wyjątkowy sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego na zakliczyńskim Rynku. Po odśpiewaniu hymnu Polski młodzież z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie zatańczy Poloneza, a potem ustawimy się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia uczestników zakliczyńskich uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Bieg Niepodległości w Zakliczynie

 

biegniepodleglosciTo będzie już 24 edycja Biegu Niepodległości w Zakliczynie. Pierwsi, najmłodsi uczestnicy Biegu Niepodległości staną do startu o godzinie 13:00. Celem Biegu jest uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz upowszechnienie sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a także aktywne zagospodarowanie czasu wolnego. Uczestnicy mogą startować w kilku kategoriach wiekowych:

 

0 – roczniki 2012 i młodsi, dystans ok.100 m,
I – roczniki 2010 i 2011, dystans ok. 300 m,
II – roczniki 2008 – 2009, dystans ok. 600 m (1 okrążenie Rynku),
III – roczniki 2006 – 2007, dystans ok. 600 m (1 okr.),
IV – roczniki 2003 do 2005, dystans dziewczęta dystans ok. 600m (1 okr.), chłopcy dystans ok. 1200 m (2 okrążenia Rynku),
OPEN – r. 2002 i starsi, dyst. dla kobiet i mężczyzn: ok.4100 m (2 okrążenia),
w kategoriach 0, I, II, III dystans jednakowy dla dziewcząt i chłopców, ilość uczestników dowolna.

 

Szczegóły dotyczące Biegu Niepodległości znajdziecie pod tym linkiem: http://sokolzakliczyn.pl/xxiv-bieg-niepodleglosci/

 

Około godziny 16:00 po podsumowaniu Sztafety Pamięci oraz Biegu Niepodległości, zakliczyńskie uroczystości obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dobiegną końca.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.