tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

nczszkoOd kilku lat w pierwszą sobotę września odbywa się przepiękna akcja czytania najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. W tym dniu w bibliotekach, szkołach, domach kultury, na rynkach miast, placach i w innych miejscach dużych i mniejszych miejscowości naszego kraju odczytywana jest wybrana przez Kancelarię Prezydenta książka. Akcja ta ma na celu podtrzymanie zainteresowania literacką klasyką i zachęcanie do czytania najważniejszych i najpiękniejszych polskich książek.


nczokonAkcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano wtedy w ponad 2200 miejscach. W ubiegłym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

nczprDo czytania w tegorocznej edycji akcji, przypadającej w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrano dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Wybór akurat tej lektury w taki oto sposób tłumaczył podczas prezentacji programu tegorocznej akcji prezydent Andrzej Duda:
"Przedwiośnie" Żeromskiego jest to powieść ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, o Polsce "wielu kontrastów". Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź - w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być jej ustrój. Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać. (...)Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.”

 

ncszNauczyciele Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie – p. Anna Okońska i p. Rafał Łopatka, postanowili, idąc za radą prezydenta, przybliżyć uczniom to jedno z najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Najpierw, kilka tygodni wcześniej zgłosili poprzez stronę Kancelarii Prezydenta RP Szkołę do udziału w akcji, a następnie zorganizowali całe przedsięwzięcie. Do czytania fragmentów „Przedwiośnia” zaprosili p. Wicedyrektor – Krystynę Sienkiewicz-Witek, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Zakliczynie – p. Ryszarda Okońskiego, nauczyciela języka angielskiego i języka polskiego Szkoły – p. Joannę Bator oraz uczennicę z klasy trzeciej oddziału gimnazjalnego, laureatkę Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego - Anetę Jamro. W piątek 7 września odwiedzili oni na kilku godzinach lekcyjnych uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz klas III gimnazjum. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z biografią pisarza oraz wysłuchać interpretacji głosowej fragmentów „Przedwiośnia”. Ponieważ utwór ten został napisany trudnym językiem i zawiera wiele archaizmów niezrozumiałych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz podejmuje niełatwy temat, dlatego wcześniej czytający opowiedzieli krótko fabułę lektury. Celem organizatorów akcji nie było to, aby uczniowie poznali treść całej powieści, z braku czasu zresztą byłoby to niemożliwe, zależało im przede wszystkim na tym, aby uczniowie poczuli klimat opisywanych w lekturze czasów, posłuchali rzadko stosowanego języka artystycznego i wysłuchali głosowej interpretacji fragmentów wybitnego dzieła w wykonaniu zaproszonych gości.

 

nczlogZ okazji uczestnictwa w tegorocznej edycji akcji „Narodowe czytanie” nasza Szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej okolicznościową pieczęć. Każdy, kto przyniósł ze sobą egzemplarz powieści lub swoją ulubioną książkę mógł opieczętować ją pamiątkowym stemplem. 
Organizatorzy dziękują za udział w przedsięwzięciu osobom czytającym oraz uczniom za wzorową postawę podczas słuchania fragmentów dzieła S. Żeromskiego.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych