Przejście do firmy KM-Net

SKO

wiankiPanie uczestniczące w Akademii dla Aktywnych, z Klubu Samopomocy w Zakliczynie, pod opieką instr. Teresy Nadolnik z ZCK, postanowiły wskrzesić starosłowiański obyczaj puszczania wianków. Wprawdzie uczyniły to nad Dunajcem kilka dni przed wieczorem przesilenia letniego, ale zabawa była przednia. Wcześniej na zajęciach w ratuszu, zgromadziwszy kwiaty i zioła, zaplotły wianki i założywszy je w czwartkowe popołudnie na głowy, udały się nad brzeg rzeki, by wrzucić je w nurt Dunajca. Po obrzędzie, dzięki uprzejmości proboszcza, ks. Pawła Mikulskiego, urządziły piknik w ogrodach plebańskich.


W nocy z 21 na 22 czerwca Słowianie obchodzili jedno z najważniejszych dla nich świąt. Wraz z przybyciem religii chrześcijańskiej na ziemie polskie, Kościół wyznaczył w przybliżonym terminie (noc z 23 na 24 czerwca) Wigilię św. Jana.
Wedle tradycji dawnych Słowian było to święto wody i ognia, miłości i płodności. Obchody miały przynieść urodzaj i dobrobyt. Zwyczaj puszczania wianków wiązał się z poszukiwaniem miłości i… męża. Panny plotły je i rzucały w nurt rzeki. W oddali mężczyźni starali się wyłowić wianki. Prędko wyłowione oznaczało rychłe zamążpójście. Jeśli wianek utonął – staropanieństwo, jeśli najdłużej płynął – długie poszukiwanie męża.
Program Akademii dla Aktywnych będzie realizowany w kilku ośrodkach gminy do końca roku. W ratuszu panie organizują sobie zajęcia w każdy czwartek, w godzinach od 16 do 20; gotują, wymieniają się przepisami, zajmują się rękodziełem, urządzają nordic walking i wycieczki. Wianki to kolejny, niebanalny pomysł Akademii na wspólne, czwartkowe popołudnie.

 

wianki wianki wianki
wianki wianki wianki
wianki wianki wianki
wianki wianki wianki
wianki wianki wianki

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.