zdj Melsztyn 12 2022 1W grudniu 2022 r. zakończył się piąty etap prac związanych z odbudową wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na to zadanie otrzymała 1 mln 115 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wkład własny samorządu wyniósł 279 tys. zł. Zamkowa wieża została domknięta pod względem konstrukcyjnym. Pozwoliły na to wykonane w ubiegłym roku prace na dwóch kolejnych kondygnacjach – na poziomie III i IV piętra. Budowla podniesiona została już do 18 metrów.

 

 


- Jesteśmy już blisko osiągnięcia stanu docelowego, jakim będzie przestrzeń widokowa na szczycie wieży, z której będzie można podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca, Pogórze, Beskid Sądecki i Wyspowy oraz Tatry, jak również wykonany zostanie dach na wieży – mówi burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. - Chcemy, aby to było miejsce wyjątkowe, które łączyć będzie funkcję turystyczną, a jednocześnie edukacyjną. Jest wiele wież widokowych, które są atrakcją turystyczną, ale w tym przypadku oprócz pięknych widoków zobaczyć będzie można jak dawniej wyglądały zamki, spotkać się z żywą historią.

Właśnie na ostatni już etap prac przy odbudowie zamkowej wieży gmina Zakliczyn złożyła w listopadzie 2022 roku wniosek o pieniądze z programu MKiDN ,,Ochrona zabytków”. Warto przypomnieć, że 24 maja 2022 r. w wyniku zawarcia umowy zamiany działek z Lasami Państwowymi Gmina Zakliczyn stała się właścicielem przeszło hektarowego terenu z odbudowywanym średniowiecznym zamkiem w Melsztynie.


Przypomnijmy, że wcześniej, w latach 2018 – 2021 wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich w Melsztynie o wartości blisko 1,7 mln zł – niemal 1,2 mln zł to były dotacje z MKiDN (około 70 procent wartości tych prac), 225 tys. zł samorząd pozyskał na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych a wkład własny samorządu Gminy Zakliczyn wyniósł blisko 300 tys. zł.


Gmina Zakliczyn w ubiegłym roku rozpoczęła również wznoszenie przypory zabytkowej wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na jej szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wydano na ten cel 260 tys. zł, a 100 tys. zł to była dotacja z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

WIEŻA WIEŻA WIEŻA
WIEŻA WIEŻA WIEŻA
WIEŻA WIEŻA WIEŻA
WIEŻA   

 

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.