Baner festiwalu

 

ks Artur WanyDziś w południe Stolica Apostolska ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o nominacji ks. Artura Ważnego na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Biskup nominat pełnił dotychczas funkcję ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej.

 

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecna diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

 

W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcachks Artur Wany2017. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej.

W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim.

 

W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji. Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej. Ojciec Święty przydzielił księdzu prałatowi tytularną stolicę Mazaca (łac. Diocesis Mazacensis) obecnie na terenie Algierii. Jest to czternasty biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej.

 

Biskup nominat jest znany mieszkańcom naszej gminy przede wszystkim z prowadzenia modlitwy podczas Diecezjalnego Koncertu Uwielbienia (od jego pierwszej edycji w 2015 r. przez trzy kolejne lata), który odbywa się wieczorem w Boże Ciało, na rynku w Zakliczynie. Wraz z wspólnotą Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa prowadził również kilkutygodniowe seminarium odnowy wiary w parafii pw Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, w którym uczestniczyło kilkaset osób z terenu naszego dekanatu.

 

 

źródło: https://www.rdn.pl/religia/ks-artur-wazny-nowym-biskupem-pomocniczym-diecezji-tarnowskiej?fbclid=IwAR3HusjlhRCCfIuOuwg3PIFDl1VbPByow26ATxHq3ODfI3oP5LKXmXuCHds

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.