uzm

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

ceremoniarzeBiskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił krzyże, które będą nosić nowi ceremoniarze w diecezji tarnowskiej. Roczny kurs ukończyło aż 208 chłopców.

Ci chłopcy odkryli piękno liturgii – mówi biskup Andrzej Jeż. – Ceremoniarze będą wspierać posługę różnych grup w ramach liturgii parafialnej. Są bardzo dobrze przygotowani od strony, duchowej, teologicznej, liturgicznej z dużym wyczuciem piękna liturgii, bo to jest bardzo ważne, aby samemu zachwycić się pięknem liturgii i później w tym uczestniczyć. Oni będą przejawem tego piękna w ramach liturgii Kościoła, a zwłaszcza Eucharystii.

 

Jak dodaje Biskup posługa w LSO jest często odkryciem swojego życiowego powołania, szczególnie kapłaństwa.

– To są młodzi ludzie, którzy będą wpływać na swoich rówieśników, lektorów, ministrantów, bo często prowadzą także zbiórki, spotkania w parafiach. Wielu z nich decyduje się później na wejście na drogę kapłaństwa. Odczytują wezwanie do służby. Z pewnością dla wielu z nich fascynacja liturgią jest przejawem już pewnego powołania.

Jak mówi prezes Liturgicznej Służby Ołtarza Mateusz Góra to rekordowa liczba w historii duszpasterstwa.

– Kurs ceremoniarza jest podzielony na pięć sesji i szóstą, połączoną z błogosławieństwem. W tym roku mieliśmy pewne komplikacje z wiązane z koronawirusem, dlatego w tym roku udało nam się zrobić w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach trzy sesje, a reszta odbyła się zdalnie, za pośrednictwem platform e-learningowych.

– To wielka radość dla całego tarnowskiego Kościoła – mówi opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Sylwester Brzeźny.

– Wielka radość. 208 młodych chłopaków podejmuje coś więcej. Nie tylko chcą służyć i po protu czytać przy ołtarzu, ale chcą czegoś więcej. Posłużyć więcej jako animatorzy, chcą nauczyć się czegoś więcej, chcą poznać Boga przez liturgię.

Ceremoniarze oprócz tradycyjnej posługi przy ołtarzu są odpowiedzialni, m.in. za animowanie parafialnej grupy LSO.

 

źródło informacji: portal Diecezji Tarnowskiej

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych