bie

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

koronkaOd dziesięciu lat, co roku w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, czciciela Bożego Miłosierdzia, grupy wiernych na całym świecie spotykają się na chodnikach, rogach ulic i placach miasta, by uczcić Godzinę Miłosierdzia i prosić Boga w intencjach dla nich najważniejszych. Są zaopatrzeni w plakat „Jezu, ufam Tobie”, obrazki i ulotki zapraszające do modlitwy przypadkowych przechodniów. Czasami wzbudzają zainteresowanie, czasem niesmak, niekiedy poruszają sumienie i przypominają o modlitwie, którą zepchnięto gdzieś w najciemniejszy kąt duszy...

Na przestrzeni ostatnich lat w „Koronkę do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata” włączyli się wierni z kilkudziesięciu państw świata i setek miast i miasteczek w Polsce. Jest to wielkie świadectwo wiary o Bożym Miłosierdziu wspólne polskich i zagranicznych miast oraz parafii.

Papież Franciszek niejednokrotnie jednoczył się na wspólnej modlitwie i błogosławił temu przedsięwzięciu. Również kancelaria prezydencka co roku dołącza się do wspólnej inicjatywy w Godzinie Miłosierdzia.

Kilka lat temu akcja ta również zagościła w Zakliczynie. To tutaj Koronka do Miłosierdzia Bożego łączy wiernych obu parafii oraz parafii ościennych, powracających po pracy lub po szkole do domu, by tego dnia dać świadectwo wiary i wyjść z modlitwą dosłownie „na ulicę”.

Reakcje są różne, a nawet można powiedzieć - skrajnie różne; od pokazania środkowego palca przez młodzież wracającą samochodami ze szkoły lub też kierowców samochodów ciężarowych, zniesmaczonych na widok różańca w dłoni, aż do uczynionego z namaszczeniem znaku krzyża świętego przez niektórych kierowców przejeżdżających przez rondo. Dla niektórych jest to jednak wciąż nowa rzeczywistość, w której nie mogą się odnaleźć i wolą spuścić głowę i udawać, że nie widzą, niż przyłączyć się do Koronki.

W tym roku spotykamy się 28 września (w piątek) o godz. 15:00. Koronka będzie odmawiana tradycyjnie przy rondzie oraz na płycie rynku przy pomniku św. Floriana. Zgromadźmy się też licznie na skrzyżowaniach miast i wsi w naszych miejscowościach. Niech przez chwilę świat zatrzyma się w zadumie i kontemplacji Bożego Miłosierdzia. Niech przez chwilę ucichnie zgiełk, by mógł być słyszalny święty szept Koronki proszącej Pana Boga za prześladowanych chrześcijan, o pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, za kapłanów, jak również w intencjach ważnych dla społeczności, w której żyjemy.

Te 10 minut na ulicy, to specjalny czas, kiedy możemy powiedzieć głośno i wyraźnie: „Jezu, ufam Tobie!”. To zaproszenie Boga do przestrzeni naszego życia: życia prywatnego i życia publicznego; do sfery sacrum, i sfery profanum; do świata porządku i chaosu, wewnętrznej kontemplacji i zgiełkliwego pośpiechu. To niepowtarzalna okazja do podzielenia się orędziem o Bożym Miłosierdziu z przechodzącym obok człowiekiem.

Lubimy mówić o tolerancji, jesteśmy skłonni zaakceptować to, że ktoś jest innej orientacji seksualnej lub też innego wyznania, ale ciężko nam przychodzi bronić wartości, o które walczyli nasi przodkowie. Może właśnie w rocznicę 100-lecia Niepodległości warto wrócić do korzeni i zastanowić się, o jakie wartości walczyli i ginęli nasi przodkowie? My nie musimy chwytać za broń; naszym „orężem” w tym dniu jest różaniec, na którym modlić się będziemy przede wszystkim za nas samych.

Czy w dzisiejszych czasach mamy jeszcze odwagę publicznie przyznać się do naszej wiary, która jest ostatnio tak bardzo atakowana przez przeciwników Boga i Kościoła? To się okaże w piątek 28 września o godzinie 15:00. Do zobaczenia na rondzie lub pod Florianem.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych