Baner festiwalu

 

027To był zakliczyński maraton teatralny zrealizowany z wysoką jakością organizacyjna i merytoryczną. W niedzielę 17 listopada w sali im. S. Jordana, niejako wisienką na torcie teatralnym była prezentacja spektaklu Krakowskiego Teatru Komedia pod tytułem „Pan Tadeusz z M3”. To był finał projektu Zakliczyńskiego logomkidnCentrum Kultury pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu lmalopolskaPromocji Kultury w wysokości 50 tys. zł. Partnerem tego wydarzenia, podobnie jak pozostałych wydarzeń realizowanych w ramach Zakliczyńskiego Festiwalu Niepodległości było Województwo Małopolskie. Wspomniana przeze mnie wisienka na torcie, to fakt nie tylko niemal 80 procent scenariusza napisanego i zaprezentowanego na scenie przez aktorów wierszem trzynastozgłoskowym, ale też obecność wśród widowni autora trzech sztuk prezentowanych w Zakliczynie - Jana Jakuba Należytego.

 

Pan Tadeusz z M3

 

 

Ci, którzy nie opuścili ani jednego spektaklu podczas zakliczyńskim prezentacji, w niedzielę zobaczyli (obok grającej Telimenę Natalii Pietrasz) nową obsadę aktorską w porównaniu do poprzednich dwóch spektakli Krakowskiego Teatru Komedia. W roli Pana Tadeusza (vel hydraulika) zobaczyliśmy Adriana Gawlika, pisarza Jacka Soplicę zagrał Jan Mancewicz, a jego żonę Ewę zagrała Ewa Romaniak, natomiast córkę Zosię Agata Darnowska. Rzecz dzieje się w niewielkim mieszkaniu, w blokowisku dużego miasta. Niespełniony pisarz Jacek Soplica niemal pozostaje na utrzymaniu rezolutnej małżonki Ewy. Córka Zosia przygotowuje się do egzaminu maturalnego. W zasadzie jedynymi aktywami Soplicy są; zabytkowy zegar z kurantem oraz antykwaryczny egzemplarz „Pana Tadeusza.” Pewnego dnia wprost z książki zjawia się w mieszkaniu współczesnych Sopliców Pan Tadeusz. Na początku domownicy są przerażeni i chcą pozbyć się intruza. Najpierw biorą go hydraulika, później za obłąkanego uciekiniera z zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych, żeby w końcu przekonać się do jego obecności. Rodzinę co rusz odwiedza ich dość wścibska sąsiadka – młoda wdowa – Telimena Wiśniewska. Obecność pana Tadeusza nastręcza rodzinie Sopliców wielu kłopotów. Największy ambaras w tym, że pan Tadeusz mówi wyłącznie wierszem -13 zgłoskowcem, a każdy dotyk domowników lub gości Sopliców przez książkowego bohatera powoduje, że i dotknięty zaczyna mówić wierszem. Początkowe próby nauczenia go mówienia „prozą” pełzną na niczym. Pan Tadeusz, mimo kłopotów, które sprawia swoją osobą, pomaga rodzinie Sopliców pokochać się na nowo – jako bohater romantyczny, a jako patriota – opowiada im o historii powstania hymnu Polski, o trudach jakie podejmowali Polacy dążąc do niepodległości… Magia epopei trwa i po Panu Tadeuszu zjawiają się Telimena, prosto ze spaceru po lesie oraz XIX wieczna Zosia. W całą historię został „wplątany” Zenon – prawdziwy hydraulik, który również łączy przeszłość ze współczesnością. Mimo, iż sąsiadka Telimena komplikuje nieco i tak dziwną codzienność państwa Sopliców, to historia, w każdym ze swoich wątków, kończy się pomyślnie.

 

Tradycyjnie już chciałbym zaprezentować sylwetki aktorów, których zobaczyliśmy w spektaklu na zakliczyńskiej scenie.

 

EWAROMANIAK

Ewa Romaniak - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Oprócz występów na scenach teatralnych uczestniczy w wielu projektach muzycznych, z których najbardziej znane to 4-częściowy projekt muzyczny pt. „Odyseja Muzyczna”, „Filmowe Love Story” oraz widowisko muzyczne „Romans z szampanem”. W swoim repertuarze ma recital piosenek retro „Powróćmy jak za dawnych lat”. W Krakowskim Teatrze Komedia gra w komediach: „Trzy razy łóżko” oraz „Wpadki miłosne z muzyką w tle”.

 

agatadarnowska

 

Agata Darnowska - absolwentka Szkoły Aktorskiej Hanny i Jana Machulskich przy PO ASSITEJ w Warszawie. Asystentka reżysera Adama Biernackiego przy pracy nad spektaklem „Rozkłady jazdy”. Aktorka dubbingowa.  Zagrała w ponad dwudziestu spektaklach. Użyczyła głosu w kilku filmach m.in. „Oktonauci”, „Kucyki Pony”, „Letni obóz na wyspie”.  Mówi o sobie: „uparta realistka o zabarwieniu optymistycznym”. W Krakowskim Teatrze Komedia gra rolę Zosi w sztuce „Pan Tadeusz z M-3”.

 

mancewicz

 

 

Jan Mancewicz - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu, Wydział Aktorski. Dyplom w 1998 roku. Współpracował z Teatrami: im, Ludwika Solskiego w Tarnowie, im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, z Teatrem w Grudziądzu, z Teatrem „Mumerus” w Krakowie, z Teatrem „Barakah” w Krakowie, Teatrem „Cracovia”, Krakowskim Teatrem Kameralnym – scena w Domu Polonii. Współpracuje z Teatrem STU i z Telewizją TVN. Artysta obdarzonym talentem komediowym. W Krakowskim Teatrze Komedia gra rolę Jacka w sztuce „Pan Tadeusz z M-3.”

 

AdrianGawlik

 

 

Adrian Gawlik pochodzi z Jastrzębia Zdroju, jest absolwent PWST (AST) we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Łaźnia Nowa. Aktualnie związany z Teatrem Loch Camelot oraz grupą Retrospekcja. Pasjonat motocykli i sportów zimowych. W Krakowskim Teatrze Komedia gra w spektaklach: „Pan Tadeusz z M3”, „Artyści na szlaku”.

 

 

Puenta projektu "Sztuka potrójnie ucieszeni z niepodległości"

 

Bardzo się cieszę, że z dnia na dzień coraz bardziej zapełniała się widownią sala im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu. Najbardziej wytrwali nie opuścili żadnego spektaklu, a wśród nich pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zakliczynie Krystyna Sienkiewicz – Witek, Małgorzata Słowińska, państwo Adam i Halina Pyrkowie czy państwo Krystyna i Kazimierz Świerczkowie. Obecność na pojedynczych spektaklach zaznaczyli; burmistrz Dawid Chrobak, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Ewa Nijak oraz radni Marek Soból i Janusz Flakowicz a także przewodnicząca Miasta Zakliczyn Ewa Bardon. Cieszy to, że ze spektaklu na spektakl coraz więcej widać było wśród widzów młodych i bardzo młodych ludzi. Chcę podziękować prezesowi Fundacji "Damy radę – z kulturą" Mariuszowi Stasiak – Apelskiemu i całemu, obecnemu w Zakliczynie zespołowi Krakowskiego Teatru Komedia za sympatyczną atmosferę tworzoną na scenie i poza sceną. Dziękuję mojemu zespołowi pracowniczemu Zakliczyńskiego Centrum Kultury za profesjonalną pracę podczas realizacji projektu, w szczególności Ewelinie Siepieli, Elżbiecie Mliczek, Edycie Ramian i Stanisławowi Kusiakowi. Dziękuję restauracji Rycerska za pyszna obsługę gastronomiczną wydarzenia oraz RDN Małopolska za promocję wydarzenia na antenie radia. Dziękuję wszystkim, którzy skorzystali z zaproponowanej oferty kulturalnej i w aktywny sposób w niej uczestniczyli.

 

Tym razem fotorelację przygotowała dla Zakliczynifo Ewelina Siepiela, która wraz ze mną była autorką projektu ZCK  "Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundusz Promocji Kultury.

 

 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz
 pantadeusz pantadeusz pantadeusz

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.