teatr

 

filmotekaW ramach konkursu Filmoteka Małopolski 2021 organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, realizowanego ze środków Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie "Klucz" otrzymało dotację w wysokości 4 000 złotych na produkcję notacji filmowej pod tytułem "Stanisław Chrobak – świadkowie i spadkobiercy." To oczywiście była zbyt mała kwota na to, aby pokryć koszty przygotowania i produkcji dokumentu filmowego, dlatego zwróciliśmy się o wsparcie do Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza i stąd otrzymaliśmy 10 000 zł, dzięki czemu z budżetem 14 000 zł przystąpiliśmy do realizacji projektu filmowego wraz z Grupą Reedy Media Piotra Derlagi.

notacPierwotny scenariusz dokumentu zakładał wspomnienie najbliższej rodziny oraz współpracowników o śp. Stanisławie Chrobaku; działaczu opozycyjnym w latach PRL, współzałożycielu rolniczej Solidarności, senatorze i wójcie Gminy Zakliczyn oraz radnym województwa małopolskiego. Początkowo zakładałem, że w dokumencie wystąpi małżonka Małgorzata, synowie; Dawid i Waldemar oraz córka Klementyna a także trzech, może czterech działaczy społecznych i politycznych, a dokument zamknie się w czasie 40 – 50 minut. Tymczasem w trakcie realizacji okazało się, że w tej drugiej grupie chętnych do wypowiedzi jest dużo więcej osób, z czego ostatecznie udało mi się porozmawiać z dziewięcioma osobami, a mianowicie; Ireną Kusion, Józefem Gwiżdżem, Józefem Gądkiem, o. Andrzejem Chlewickim, dr Michałem Wojtkiewiczem, Ryszardem Knapikiem, Karolem Krasnodębskim, Ryszardem Kuczyńskim i marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim, w rezultacie czego produkcja zamknęła się w czasie 1 godziny 50 minut.

 

Pod tym linkiem znajdziecie zwiastun dokumentu: https://www.youtube.com/watch?v=8Z97SgVftNc 

 

Nad produkcją według mojego scenariusza i reżyserii pracowało intensywnie sześć osób, że wymienię; Piotra Derlagę, Monikę Rzepkę, Ewelinę Siepielę, Edytę Ramian i Marię Chruściel. Nieodzowną pomoc otrzymaliśmy od Dawida Chrobaka; burmistrza, a przede wszystkim syna śp. Stanisława Chrobaka. Pragnę też podziękować wszystkim, którzy wystąpili w dokumencie za stosowanie się do założeń scenariuszowych i wysoką kulturę wypowiedzi. Ja i osoby z produkcji, jesteśmy w tej korzystnej sytuacji, że znamy plon naszej wspólnej pracy i z jej efektów jesteśmy ukontentowani. Teraz notacja "Stanisław Chrobak – świadkowie i spadkobiercy" trafia do oceny komisji konkursowej programu "Filmoteka Małopolska 2021". Czekamy na werdykt, a potem premierę dokumentu.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.