Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

zulmatTysiące wieków temu, żyjący w Dolinie Dunajca ludzie do obrony używali zwykłych drewnianych kijów, z czasem broni wykonanej z kości upolowanych zwierząt. Później nastąpił czas rewolucji neolitycznej. W neolicie rozwijały się nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów, także produkcja siekierek i toporków krzemiennych. Kolejna era, to czas broni wykonywanej z brązu i żelaza. W okresie średniowiecza broń biała w swym rozwoju i sposobie użycia przeszła ogromne przeobrażenia, a i w swej formie stała się swego rodzaju dziełem sztuki, wszelako, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, służącym zadawaniu ran i śmierci. Tak w największym skrócie można by scharakteryzować broń białą używaną z powodzeniem na przestrzeni dziejów również na Ziemi Zakliczyńskiej.


kozekCo konkretnie rozumie się pod pojęciem broni białej? Na jakie grupy ją dzielimy? Jak długo wytwarzało się tego typu uzbrojenie i z jakich materiałów? W której ręce legioniści rzymscy trzymali miecz? Czy kobiety mogły w średniowieczu dotykać mieczy? Jak stare miecze skrywa ziemia w Dolinie Dunajca? Na wszystkie te pytania studenci Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego uzyskali wyczerpujące odpowiedzi podczas wygłoszonego 13 czerwca w Sali im. Spytka Jordana wykładu zatytułowanego: „Produkcja i znaczenie broni białej w okresie średniowiecza”, który wygłosił mgr Przemysław Kozek, na co dzień Kierownika Działu Historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a w wolnych chwilach płatnerz, kowal, miecznik i szabelnik.

 

Wykłady i warsztaty realizowane w ramach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego cieszą się wielkim zainteresowaniem i nie inaczej było w tym przypadku. Frekwencja studentów jak zwykle dopisała, a po paru godzinach wykładu każdy wyszedł z zakliczyńskiego ratusza z notesami zapisanymi po brzegi i głowami pełnymi wiedzy. Doktorant Przemysław Kozek na powitanie przyrzekł studentom ZUL-u, że - podobnie jak kapitan Wagner z kultowej komedii „C.K. Dezerterzy”- zna wszystkie odpowiedzi na jakiekolwiek pytania związane z tematyką wykładu. Okazało się, że nie było to zapewnienie gołosłowne. Słuchacze wykładu dowiedzieli się m.in. że jeden z najstarszych w Europie mieczy rzymskich odnaleziony został…. w Wojniczu, a na brzegach Dunajca można podczas spaceru z psem z powodzeniem odszukać XIV wieczny miecz. Dla studentów Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego zaskakującą ciekawostką były informacje, że w Rudzie Kameralnej i Paleśnicy wykuwano broń użytą potem przez rycerzy w Bitwie pod Grunwaldem, albo też informacje o potyczkach tutejszej ludności z nieprzyjacielskimi wojskami podczas Potopu Szwedzkiego. Miejscowi z dumą, niczym sienkiewiczowski Longin Podbipięta, mówili o waleczności i odwadze przodków, którzy ongiś zamieszkiwali gminę Zakliczyn.

 

Wykłady II trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego już za nami – teraz czas na warsztaty i wycieczkę. 28 czerwca o godzinie 7.30 wyruszymy spod zakliczyńskiego ratusza w Góry Świętokrzyskie, by m.in. w Nowej Słupi poznawać dzieje starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego i uczestniczyć w warsztatach związanych z geologią i hutnictwem.

 

logomkidnProjekt pod nazwą Zakliczyński Uniwersytet Ludowy, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego przez stowarzyszenie "Klucz" przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

 biala  biala  biala
 biala  biala  biala
 biala  biala  biala
 biala  biala  biala

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych