tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

foyermajewski- To był najlepszy wyjazd i super koncert! - tak oznajmiła jedna z uczestniczek czwartego (ostatniego już niestety) wyjazdu zrealizowanego w ramach logomkidnUniwersytetu Drugiego Oddechu, projektu stowarzyszenia "Klucz" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. - kulturadostepnaNie. "Cyganeria" w Krakowie była najlepsza – ripostowała miłośniczka opery. - A mnie się podobał spektakl w "Bagateli" – przekonywał ktoś inny. - Cała oferta była świetna i szkoda, że to już koniec – spuentowała dyskusję pani Ania w foyer Centrum Sztuki w Mościcach, tuż po zakończeniu koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. O to właśnie chodziło w UDO.


wosrazemW programie Uniwersytetu Drugiego Oddechu mieliśmy zrealizować dwa wyjazdy do teatru, jeden do opery i jeden wyjazd na koncert. Wybraliśmy koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, bo wszystko nam się zgadzało: termin, koszty, miejsce i artyści. Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół młodych, fajnych ludzi rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – jak sami mówią, wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Wykonują utwory zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii, a przy okazji (robią to zresztą z wielkim smakiem artystycznym) dodają temu repertuarowi odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

 

wosmoscickaWarszawska Orkiestra Sentymentalna zadebiutowała na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu 2 Polskiego Radia ukazał się ich debiutancki album „Umówmy się na dziś”, który internauci uznali, za najlepszą folkową płytę roku 2016. Rok później Orkiestra nagrywa drugi album „Tańcz mój złoty”, a tuż przed Świętami Bożego Narodzenia na rynek trafia „Śpiewnik kolędowy” Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Podczas tarnowskiego koncertu dowiedzieliśmy się, że jest do nabycia kolejna płyta Orkiestry "Płyń Wisełko" – wytrwali mogli ją nabyć z autografami członków Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Tworzą ową Orkiestrę: charyzmatyczna wokalistka i akordeonistka Gabriela Mościcka, stypendystka stypendium Króla Szwecji wostrabkaLena Nowak grająca z gracją na klarnecie (w wolnych chwilach taniec), Jakub Fedak uwijający się przy wibrafonie, Mateusz Kowalski, który po mistrzowsku opanował perkusjonalia z tamtej epoki, Łukasz Owczynnikow grający na kontrabasie i chętnie włączający się w rolę konferansjera, Krzysztof Baranowski naprzemiennie grający raz to na gitarze, innym razem na mandolinie oraz Kazimierz Nitkiewicz wyprawiający "cuda" na trąbce i chyba najlepszy tancerz w całej Orkiestrze. Członkiem Orkiestry jest jeszcze Marcin Axis Żebrowski, ale jego w Tarnowie nie widzieliśmy, bo gra na tych samych instrumentach co Krzysztof Baranowski.

 

woswidowniaKoncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej odbył się w ramach 15 edycji Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, który powstał w 2003 roku i jest obecnie ważnym wydarzeniem kulturalnym regionu. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się 23 listopada wernisażem wystawy fotografii „Ciechowski – Świetlik” oraz spotkaniem z autorem wystawy Andrzejem Świetlikiem. Artysta fotografował lidera zespołu Republika w latach 1988–2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu, a wystawa czynna jest w Centrum Sztuki Mościce do 21 grudnia. Po drodze były koncerty znanych artystów, spektakle teatralne, wernisaże i spotkania autorskie. Dziś Festiwal kończy się w Muzeum Okręgowym prezentacją prac Jerzego Panka z okazji 100. rocznicy urodzin artysty.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych