tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

lmalopolskaMiło jest mi poinformować, że Stowarzyszenie „Klucz" uzyskało dotację z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 12 tysięcy złotych w ramach I naboru otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury lkluczw 2017 roku pod nazwą „Mecenat Małopolski" na 18. Święto fasoli w Zakliczynie. To już piąty raz z rzędu „Klucz" uzyskuje dotację w tym konkursie ( w roku 2016 ta dotacja wynosiła 9 tys. zł). W tym roku w ramach Mecenatu Małopolskiego dotację uzyskało 250 wydarzeń kulturalnych, które realizowane będą w Małopolsce na łączną kwotę 2 mln 100 tys. zł. Do tegorocznego Mecenatu Małopolski zostało złożonych 525 ofert na oczekiwaną łączną kwotę wsparcia finansowego 18 133 827,16 zł, w tym cztery projekty "Klucza" (trzy pozostałe nasze projekty również spełniło wymogi formalne konkursu). Wymogów formalnych nie spełniło 85 wniosków zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu.

Jak skutecznie aplikowali inni do Mecenatu Małopolski

Najwięcej środków powędruje do Subregionu Sądeckiego, ale najwyższą dotację - 50 tys. zł - uzyskał Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes ks. Władysława Pachoty na realizację programu edukacji kulturalnej chóru. Najniższe dotacje wyniosły 3 tys. zł, a kwotę 5 tys. zł na promocję rzemiosła, ginących zawodów i folkloru w ramach XV Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna uzyskała Grupa od Rolnika w której skarbnikiem jest Jan Czaja – dyrektor Biura LGD Dunajec – Biała, a prezesem brat dyrektora, Paweł Czaja. Lokalna Grupa Działania Dunajec- Biała uzyskała 5 tys. zł na organizację projektu Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna II. Stulecie cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku – prolog do obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei 5 tys. zł dotacji uzyskała Tarnowska Organizacja Turystyczna na upamiętnienie postaci Ignacego Jana Paderewskiego „Patrioty i Mistrza Tonów", Polaka który wygrał wolność Polsce na fortepianie – dodam, że prezesem TOT też jest Jan Czaja. Na dwa projekty; „Żołnierze Cudu nad Wisłą". Pokazy musztry, mundurów i uzbrojenia" oraz „Biało - czerwony rajd „Szlakiem AK" po 4 tys. zł na każdy projekt otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów. Diecezja Tarnowska Kościoła Rzymskokatolickiego – Kuria Diecezjalna w Tarnowie na V Festiwal Organistów Diecezji Tarnowskiej „Cantantibus Organis - Tarnów-Tuchów 2017" otrzymała z Mecenatu Małopolski dotację w wysokości 4 tys. zł. Również 4 tys. zł na XII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Pleśna 2017 Pod Honorowym Patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Sorysa otrzymało Stowarzyszenie Taneczne „Klasa Tarnów." Z kolei 8 tys. zł otrzymała Fundacja Społeczna „Progres" na XVI Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach. 5 tys. zł dotacji na projekt (Prze) Artyści – Małopolskie Międzypokoleniowe Spotkania ze Sztuką - żywe obrazy uzyskało Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe „Piast" im. Wincentego Witosa. Blisko nas, ale w powiecie brzeskim, w gminie Dębno Stowarzyszenie Folklorystyczne „Łoniowiacy" uzyskało 6 tys. zł na 8. edycję Święta Łopołki.

20 lat działalności „Klucza"

wzckfurStowarzyszenie „Klucz" obchodzi w tym roku 20. rocznicę działalności. W 1997 roku z inicjatywy ludzi, którzy brali udział w tworzeniu pierwszej gminnej strategii rozwoju zawiązała się organizacja pozarządowa o nazwie Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia został Stanisław Żabiński, od 1999 do 2001 roku prezesem był Kazimierz Dudzik, a od 2001 do 2012 roku Bogdan Furtek. W marcu 2012 roku ponownie prezesem został Kazimierz Dudzik, a Stowarzyszenie oprócz uzyskania w tym roku statusu organizacji pożytku publicznego, uzyskało nowy statut (stąd m.in. nazwa „Klucz" oraz parasolowa struktura organizacji – obecnie „Klucz" ma ponad 130 członków zrzeszonych w siedmiu oddziałach Stowarzyszenia) i zaczęło ściśle współdziałać z Zakliczyńskim Centrum Kultury. Od 2013 roku Stowarzyszenie „Klucz" na działalność statutową pozyskuje rokrocznie, regularnie nieco ponad 100 tys. zł. W roku 2016 przychody „Klucza" wyniosły 116 056 zł 20 groszy. „Klucz" prowadził w ubiegłym roku w gminie Zakliczyn pięć, czyli połowę z wszystkich działających ośrodków Akademii dla Aktywnych, pozyskał środki z grantów na organizację Święta Fasoli, Zaduszek Zakliczyńskich, zorganizował po raz piąty Zakliczyńska Majówkę Historyczną i po raz piąty galę Honorowej Nagrody „Jordan" wyróżniając cztery kolejne osoby zasłużone dla kultury i promocji gminy Zakliczyn. Współorganizowaliśmy wydarzenia charytatywne, m.in. organizując środki na rzecz ratowania kopca hetmana Tarnowskiego w Obertynie -  w 2016 roku Stowarzyszenie „Klucz" zawarło porozumienie ze Towarzystwem Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego w Obertynie, a delegacja Stowarzyszenia aktywnie uczestniczyła w obchodach 485 rocznicy Bitwy pod Obertynem. Także w minionym roku zgromadziliśmy środki wpłacane przez Społeczny Komitet na budowę pomnika Jana Dubaniowskiego "Salwy" w Rudzie Kameralnej, a w listopadzie współorganizowaliśmy koncert charytatywny na rzecz chorego na białaczkę mieszkańca gminy Zakliczyn.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych