uzm

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

JangoraDominikanin Ojciec Jan Góra zmarł w 2015 roku, jednak pamięć o nim wciąż żyje, podobnie jak jego liczne dzieła. 21 grudnia odbędzie się telewizyjna premiera filmu dokumentalnego poświęconego Ojcu Janowi, zatytułowanego „Boży Wariat”.

 

Jan Góra był dominikaninem, doktorem teologii, duszpasterzem akademickim, prozaikiem, założycielem i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i na Lednicy, inicjatorem i organizatorem ogólnopolskich spotkań młodych Lednica 2000. Dominikanin dr Jan Góra posiadał Honorowe Obywatelstwa; Gminy Zakliczyn, Powiatu Tarnowskiego oraz Poznania. Film dokumentalny „Boży Wariat” przybliża postać tego niezwykłego zakonnika.

 

TVP1 wyemituje film "Boży Wariat" po raz pierwszy w sobotę 21 grudnia o godzinie 12.35. Powtórna emisja przewidziana jest 24 grudnia o godzinie 19.05 w TVP Kultura. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Athena Sawidis. Współpracował z nią Krzysztof Grabowski, znany między innymi z produkcji „Ojca Mateusza”, serialu „Wojna i pokój” oraz filmu o Janie Pawle II, w którym główną rolę zagrał Jon Voight.

 

Film "Boży Wariat" kosztował prawie 600 tys. zł - otrzymał dofinansowanie z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a produkcję filmu finansowało wsparło Województwo Małopolskie, Gmina Zakliczyn oraz Powiat Tarnowski. Część ujęć była kręcona w okolicach Zakliczyna i Paleśnicy, gdzie proboszczem był wujek o. Jana Góry oraz na Jamnej.

 

„Boży wariat” nie jest jedyną produkcją telewizyjną poświęconą ojcowi Janowi Górze. Jeszcze za życia, w 2007 roku, był on bohaterem fabularyzowanego spektaklu Teatru Telewizji, zatytułowanego „Góra Góry”. W rolę zakonnika wcielił się wówczas przyjaciel o. Jana Góry i Jamnej Krzysztof Globisz, a w obsadzie znaleźli się między innymi Anna Cieślak, Karolina Gorczyca, Edward Linde-Lubaszenko oraz tarnowska aktorka Matylda Baczyńska.

 

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych