Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

Jak powstawało ECMKP

 

dziesiecW zasadzie wszyscy już przywykli do tego, że w Lusławicach działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, ale przecież oficjalne otwarcie "Akademii lusławickiej" odbyło się zaledwie kilka lat temu – 21 maja 2013 roku. – Gdybym chciał budować Centrum w Krakowie, albo Rzeszowie, to pewnie by się taki projekt nie powiódł – mówił na inauguracji Krzysztof Penderecki - Akademia w Lusławicach jest tam, gdzie być powinna; 100 km od Krakowa i 100 od Rzeszowa i jedyna na południe kraju stąd. Ja dzisiaj proponuję się cofnąć jeszcze cztery lata – do roku 2009 i artykułu, który zamieściłem na portalu Zakliczyninfo. 28 września 2009 roku zastanawiałem się nad tym, kiedy ruszy Europejskie Centrum w Lusławicach, bowiem w tedy było już wiadomo, że ruszy, bo na jego budowę została zgromadzona pula 65 milionów złotych.

 

ecmkpbudowaKrakowski VI Kongres Kultury Polskiej zakończył się w miniony piątek mocnym akcentem lusławickim. Rzecz dotyczy oczywiście szeroko już komentowanego trójporozumienia pomiędzy; Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, Województwem Małopolskim reprezentowanym przez wicemarszałków Romana Ciepielę i Wojciecha Kozaka i Stowarzyszeniem Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego reprezentowanym przez prezesa Krzysztofa Najgrodzkiego i wiceprezesa Wojciecha Ciurzyńskiego w obecności prof. Krzysztofa Pendereckiego o prowadzeniu i utrzymaniu Europejskiego Centrum Muzyki, Baletu i Sportu w Lusławicach. Od co najmniej 6 lat, co jakiś czas przez media informacyjne przetacza się seria artykułów na temat budowy w Lusławicach Europejskiego Centrum na ponad 5 hektarowej działce położonej na przeciw posiadłości prof. Krzysztofa Pendereckiego. W tym czasie odbyła się już sławna prezentacja architektoniczna modelu przyszłej sali koncertowej w zakliczyńskim ratuszu, z udziałem władz stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego oraz państwa Pendereckich.

ecmkp28 sierpnia 2006 roku w sierpniu został wbudowany kamień węgielny i przy okazji tego wydarzenia odbył się koncert w specjalnie przygotowanym namiocie zainstalowanym na terenie przyszłego Centrum - tym samym oficjalnie zainaugurowano budowę Centrum oraz jego działalność merytoryczną jako państwowej instytucji kultury. Przez ten okres wykonano ogrodzenie terenu i zajęto się poszukiwaniem pieniędzy a także załatwianiem formalności. Centrum, jak się dowiadujemy, prowadziło też działalność merytoryczną. Niemniej jednak ludzie tu na miejscu czekali na fizyczną  realizację przedsięwzięcia.  Trzy lata od oficjalnego rozpoczęcia budowy poprzez wmurowanie kamienia węgielnego, padły wreszcie konkretne kwoty, mecenasi przedsięwzięcia i terminy. Pieniądze potrzebne na budowę Centrum to 65 milionów złotych, z czego 50 milionów pochodzi z funduszy europejskich z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko, a pozostałe 15 milionów uzyskane zostanie solidarnie od sygnatariuszy porozumienia zawartego 25 września br podczas Kongresu Kultury Polskiej. Prace budowlane zgodnie z harmonogramem powinny ruszyć równo za rok, a ich zakończenie nastąpi gdy emocjonować się będziemy piłkarskim Euro 2012. Wtedy w Lusławicach powinniśmy oglądać;

- salę koncertową z zespołem dydaktycznym o łącznej powierzchni 6727 m² (sala koncertowa na 550 miejsc, spełniającą najwyższe standardy w zakresie funkcjonalności i akustyki; zespół dydaktyczny mieszczący wszystkie niezbędne funkcje Akademii, m.in. salę prób orkiestry, salę ćwiczeń baletowych, 10 pokoi ćwiczeń, czytelnię, salę konferencyjną);
- zaplecze socjalno-mieszkalne (tzw. zespół pobytowy) o łącznej powierzchni 2152 m²;
- miejsca postojowe dla około 250 samochodów osobowych + 10 busów;
- ciągi komunikacyjne (utwardzane drogi wewnętrzne) o łącznej powierzchni 3542 m²;
- obiekty infrastruktury technicznej (trafostacja, kotłownia gazowa, podziemny zbiornik wody p.poż, czerpnie i wyrzutnia powietrza; projektuje się przyłącza c.o., wody i kanalizacji, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i gazowe).

bdecmkpTakie Centrum spełniające standardy światowe, ma być placówką o światowej renomie, gdzie kształcić się będzie najbardziej uzdolniona muzycznie młodzież na świecie pod okiem wybitnych artystów o międzynarodowym prestiżu. O tym co to oznacza oprócz prestiżu i promocji dla Miasta i Gminy Zakliczyn warto podyskutować, bowiem jak wynika ze studium wykonalności, już w pierwszych 6 miesiącach działalności Centrum, szacuje się, że podczas blisko 35 wydarzeń weźmie udział prawie 14 tysięcy osób. Dyskusja wśród samorządowców i przedsiębiorców powinna oscylować wokół takich tematów jak zaplecze gastronomiczne, hotelowe i infrastruktura turystyczna w okolicach Lusławic i Zakliczyna.

Cdn.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych