tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

operaW najbliższą sobotę rozpoczyna się festiwal „Jesień w Lusławicach”. Po sukcesie "Emanacji", melomanów czeka kolejna uczta duchowa. Przedsmak tego wydarzenia poczuli młodzi i starsi widzowie wtorkowego koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki dobrej współpracy pomiędzy Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i ECMKP - co podkreślił w powitaniu Burmistrz Zakliczyna - na lusławickiej scenie zaprezentowali się artyści Opery Wrocławskiej, występujący też na wielu innych scenach w Polsce i za granicą. Koncert poświęcono wybitnemu kompozytorowi, Stanisławowi Moniuszce, z okazji 200. urodzin Mistrza. Rok 2019 Sejm RP ogłosił rokiem tego znakomitego autora pieśni i oper.

Najpopularniejsze arie i pieśni kompozytora wykonali: Jacek Jaskuła – baryton, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran, Mirella Malorny-Konopka – fortepian oraz Regina Gowarzewska – pieśń „Dziad i baba” i słowo o muzyce.

 

Sławę Moniuszce przyniosła ukończona w 1847 r. „Halka” (z popularną arią Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”), która miała premierę w warszawskim Teatrze Wielkim dopiero w 1858 r. Najdoskonalszy utwór Moniuszki to opera „Straszny Dwór”. Soliści, przy akompaniamencie fortepianu, zaprezentowali też pieśni, które autor skomponował w liczbie ok. 200, w tym słynną „Prząśniczkę”. Tę i inne pieśni oraz arie z obu tych oper z komentarzem usłyszała widownia, która wypełniła salę koncertową Centrum do ostatniego miejsca. W wygodnych fotelach zasiedli głównie odświętnie ubrani uczniowie naszych szkół gminnych, jak i z okolicznych gmin, przybyli też seniorzy z pobliskiego Centrum Seniora w Kończyskach.

 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko   

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych