tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

cracoviaPonad 60-osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich, adeptów Akademii Piłkarskiej „English Football” i okazyjnych uczestników wyjechała na mecz derbowy Cracovii z Wisłą Kraków. Na skutek kary nałożonej na Pasy za zachowanie kibiców tej drużyny podczas ostatnich derbów, kiedy to przerwali spotkanie na kilkadziesiąt minut po „ostrzale” trybuny kibiców Wisły fajerwerkami, mecz miał się odbyć przy pustych trybunach. Na świetny pomysł wpadli gospodarze, by wypełnić trybuny w ramach akcji "Derby z klasą". Zorganizowane grupy uczniów wraz ze swoimi opiekunami miały darmowy wstęp na stadion przy ul. Kałuży. Każdy uczestnik do lat 16 otrzymał dyplom na pamiątkę wizyty i kartkę z kibicowskimi przyśpiewkami Pasów.

Na 15-tysięcznym stadionie Cracovii pojawiły się dokładnie 5123 osoby, z czego większość, sądząc po reakcjach widowni i dopingu, stanowili fani… Wisły! Miejsce to szczególne. Zmodernizowany stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego to miejski obiekt sportowy, który spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Jest położony po drugiej stronie Błoń (patrząc od stadionu Wisły), stoi w tym samym miejscu od roku 1912. To najstarszy nadal używany stadion w Polsce.

Wyjazd koordynowali Mieszko i Ryszard Okońscy, wśród pozostałych opiekunów grupy m. in. sekretarz gminy Janusz Krzyżak z synem Filipem. Po rezerwacji internetowej w kasie czekały imienne bilety wstępu. Droga przeszła sprawnie, dzięki kierowcy firmy Jakubas, nie licząc półgodzinnego żółwiowego tempa w korku w Wieliczce.

Wracając do atmosfery derbów… Na początku pierwszy zgrzyt, bowiem wszystkie dzieciaki musiały oddać plecaczki do depozytu. Na bramkach wejściowych szczegółowa rewizja (pewnie z powodu obowiązującego regulaminu imprezy masowej). Kolejny ambaras: na widok szalików Wisły, porządkowi dostawali amoku, nakazując natychmiastowe ich schowanie, a na trybunie kibice w barwach wiślackich musieli ją opuścić. Dziwne to zachowanie służb porządkowych gospodarza, ale nie wpłynęło to zbytnio na atmosferę meczu, wszak doping nasilał się. Do tego stopnia - i tu curiosum - że z głośników popłynęły przyśpiewki Pasów, by zagłuszyć owację fanów Białej Gwiazdy (za ten zabroniony przez PZPN sztuczny doping, jak się dowiadujemy, do dymisji podał się spiker stadionowy).

Nie muszę chyba tłumaczyć, że nasza grupa, wierna Wisełce, świetnie się zachowywała, dopingując kulturalnie, acz dobitnie, czując się jak u siebie. To wymieszanie kibiców obu drużyn, siedzących ramię w ramię, przekrzykujących się nawzajem, ale bez wulgaryzmów, prowokacji czy bójek, jak to bywało często na derbach, okazało się walorem budującym. Stanowi przykład właściwej postawy na stadionie. Od dzieci zatem mogą się uczyć stadionowej postawy niektórzy dorośli kibice obu drużyn.

Pasy, zajmujące ostatnie miejsce w ligowej tabeli, musiały uznać wyższość Białej Gwiazdy, przegrywając na własnym stadionie 0:2, po bramkach Jesusa Imaza. Po zawodach cała wiślacka drużyna okrążyła trybuny, bijąc brawo swoim fanom. Fotki „strzelane” z komórek Wasilewskiemu, Boguskiemu czy Brożkowi - stanowiły cenną pamiątkę. Zawstydzone Pasy szybko opuściły murawę, Wisła triumfowała. To kuriozalna sytuacja, że futboliści z Reymonta poczuli się jak w domu, ale winić trzeba kiboli Cracovii za ich bezmyślną postawę. Może wyciągną wnioski? Choć trzeba uczciwie przyznać, że w historii pojedynków derbowych quasi-fani Wiślaków mają co nieco na sumieniu.

Cracovia – Wisła Kraków 0:2 (Imaz 19. i 32.)

Cracovia: Maciej Gostomski - Cornel Rapa, Michał Helik, Niko Datkovic, Michal Siplak - Sergei Zenjov (76. Sebastian Strózik), Milan Dimun, Marcin Budziński (65. Damian Dąbrowski), Janusz Gol (56. Ariam Cabrera), Mateusz Wdowiak - Javi Hernandez.

 

Wisła Kraków: Mateusz Lis - Zoran Arsenic, Marcin Wasilewski, Maciej Sadlok, Rafał Pietrzak - Rafał Boguski, Vullnet Basha, Dawid Kort (70. Tibor Halilovic), Jesus Imaz (86. Paweł Brożek), Martin Kostal (77. Kamil Wojtkowski) - Zdenek Ondrasek.

Widzów: 5123.

Sędziowie: Paweł Raczkowski oraz asystenci: Michał Obukowicz, Tomasz Niemirowski i techn. Mateusz Bielawski.

W następnych derbach kolejna okazja do wizyty na stadionie, tym razem Wisły, młodych fanów futbolu z regionu. Drużynę przyjezdnych nie będą dopingować fani Cracovii ze względu na ciążący na nich stadionowy zakaz wydany przez PZPN.

 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła
 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła
 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła
 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła
 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła
 Derby Cracovia - Wisła Derby Cracovia - Wisła  

BSR

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych