Przejście do firmy KM-Net

SKO

001Zespół Szkół i Przedszkola w Domosławicach biorący udział w projekcie Erasmus +, 9 maja 2016 roku miał zaszczyt przywitać gości, którzy przybyli z Niemiec, Hiszpanii i Rumunii. Pierwszy dzień rozpoczął się od prezentacji dotyczącej historycznego aspektu regionu każdego z państw. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu, który przygotowała Pani Anna Piechnik (przedstawicielka SANEPID- u). Dotyczył on higieny szkolnej oraz współczesnych chorób zakaźnych.

W drugim dniu pobytu, nasi goście oraz polscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach w Parku Archeologicznym „Osada VI Oraczy” w Bochni.

Park stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Daje możliwość wyobrażenia sobie jak wyglądała średniowieczna zabudowa, a także aby spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. „Osada VI Oraczy” to miejsce, gdzie średniowiecze jeszcze trwa. Uczestnicy spotkania uczyli się wyplatania wierzbowych i wiklinowych płotów. Rozpoznawali zioła w domu zielarki, poznali właściwości i zastosowanie ziół w początkach medycyny. Poznali technikę budowy chat, ich wyposażenie. Rozpoznawali podstawowe narzędzia i urządzenia stosowane w rolnictwie, a także podstawowe składniki średniowiecznej diety oraz przygotowywane w tym okresie potrawy. Nauczyli się wyrobu naczyń glinianych i ich wypalania.

Podczas kolejnego dnia uczniowie uczestniczący w projekcie „SOS-Sick or Sound” Erasmus+ brali udział w warsztatach o charakterze muzycznym. Poszczególne grupy uczestniczyły w: muzykoterapii, zajęciach tanecznych oraz przygotowywały tekst i muzykę naszej piosenki. Po południu uczniowie wraz z opiekunami zjechali do Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzili kopalnię, poznali zdrowotne walory pobytu w jej komorach. Wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

Po przyjeździe z kopalni dzień upłynął po znakiem warsztatów muzycznych, językowych oraz kulinarnych. Uczestnicy zapoznali się z muzyką średniowiecza, pracowali nad przygotowaniem muzyki z Carmina Burana oraz utworem Omnia beneficia. Po południu, w czasie warsztatów kulinarnych uczniowie przygotowali: sałatkę warzywną, pierożki z nadzieniem owocowym, grzyby z przyprawą korzenną, piernik, jajka faszerowane, ciasteczka, omlet z zieleniną. Wszystkie przepisy zostały zaczerpnięte z opracowania Rene Husson oraz Philippe Galmiche „Kuchnia średniowieczna”. Przedostatni dzień naszego międzynarodowego spotkania spędziliśmy w Krakowie. Uczestnicy poznali początki medycyny i lecznictwa w Krakowie. Pierwszym obiektem związanym ze średniowieczna medycyną w Krakowie był Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Uczestnicy projektu zapoznali się także z historią Żydów w Krakowie

Sobota 14 maja, ostatni dzień międzynarodowego spotkania w Polsce Erasmus+. Uczestnicy po całym tygodniu intensywnych zajęć mieli okazję na relaks i odpoczynek. Przed południem obejrzeli angielskojęzyczną wersję filmu „Młody Mesjasz”. Po południu zwiedzili Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wzięli udział w prezentacji na temat życia i twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Uczestniczyli w koncercie przygotowanym przez nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach oraz uczennicę ze szkoły partnerskiej z Niemiec. Druga część koncertu odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie.

erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice
erasmusdomoslawice erasmusdomoslawice  

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.