Przejście do firmy KM-Net

SKO

00424 czerwca 2021 roku w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbyły się eliminacje do finału Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna”, projektu Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim nckojczystyCentrum Kultury, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021.”

Do eliminacji przyjęliśmy 58 zgłoszeń, a ostatecznie w eliminacjach wzięło udział 47 osób, w tym:

w kategorii dzieci - 28 osób
w kategorii młodzież - 4 osoby
w kategorii dorośli - 15 osób

 

016Bardzo się cieszymy z liczby zgłoszeń w kategorii dziecięcej oraz w kategorii dorosłych i tutaj szczególne słowa uznania dla burmistrza Dawida Chrobaka, który zgłosił się do eliminacji i wziął w nich udział. Panu Burmistrzowi w eliminacjach jako uczestniczka kategorii dziecięcej dzielnie towarzyszyła córka Aleksandra. Brawo Panie Burmistrzu!!! Żałuję, że przykład z postawy Burmistrza wśród samorządowców wzięły tylko dyrektor zakliczyńskiego przedszkola pani Katarzyna Gaździk oraz polonistka z Wróblowic pani Agnieszka Łazarek. Gratuluję również pani Janinie Bolechała – szefowej zakliczyńskiego Klubu Seniorów, która w towarzystwie innych seniorek wzięła udział z powodzeniem w eliminacjach w kategorii dorosłych.

 


Jestem bardzo zawiedzony zainteresowaniem eliminacjami festiwalowymi wśród młodzieży. W eliminacjach wzięło udział zaledwie 4 osoby, w tym dwie z Tarnowa, jedna z Brzeska i jedna z Tymowej (gm. Czchów).

 

Zgodnie z przyrzeczeniem nie podaję wyników testów, ale uchylając rąbka tajemnicy poinformuję, że kategorię dziecięcą wygrała Amelia Piotrowska z Dzierżanin (uczennica SP w Paleśnicy) uzyskując komplet punktów. W kategorii młodzieżowej najwięcej punktów zdobyła Julia Pajor z Tymowej, a w kategorii dorosłych pani Agnieszka Łazarek z Wróblowic. Gratuluję.

 

Organizatorzy konkursu postanowili, iż wszystkie osoby, które brały udział w eliminacjach zostały zakwalifikowane do finału. Lista osób zakwalifikowanych do finału oraz testy eliminacyjne wraz z prawidłowymi odpowiedziami zostaną opublikowane 28 czerwca 2021 na stronie www.festiwal.zakliczyninfo.pl

 

O czym najwięcej mówiło się po napisaniu testów? Oczywiście o tym, co było w testach najtrudniejsze. Na przykład w kategorii dorosłych pytanie o „forystera" lub zdarzało się „forestjer” w dawnej polszczyźnie oznaczało „cudzoziemca”, a wyraz pochodzi z włoskiego, albo gdzie udałbyś się gdyby dawniej ktoś zaprosił cię na spotkanie w "wirydarzu"? Poprawna odpowiedź brzmiała – do "ogrodu", bo tak z łaciny (viridarium – gaj, park) określano ogród umieszczony wewnątrz murów klasztornych, często otoczony krużgankami, ze studnią/fontanną w środku. Wirydarz był przewidziany regułą wielu średniowiecznych zakonów jako nieodłączna część założenia klasztornego – żeby daleko nie szukać, niewielkim wirydarzem szczycić się mogą zakliczyńscy franciszkanie. Nazwa „wirydarz” stosowana też była dla określenia dworskich ogrodów z kwiatami, ziołami, z ustawionymi w cienistych miejscach ławkami. Budowano w nim sadzawki z rybami a nawet wyznaczano miejsce na gaje ze zwierzętami. Wirydarz nazywany bywa też "rajskim dworem".

 

W kategorii młodzieżowej wielkim wyzwaniem było określenie ilości błędów w zdaniu: "Conajmniej półtora godziny temu ubrała kurtkę, wyszła z domu i niewiem, co się z nią wydarzyło." Jak myślicie ile tych błędów jest ?

 

W dziecięcej kategorii nieco trudności sprawiały pytania o uzupełnienie brakującego wyrazu w przysłowiu, np. dzieci częściej uważały, że „Łaska pańska na starym, (a nie pstrym) koniu jeździ.”

 

Tak czy owak, cieszy nas, że po napisaniu testu, uczestnicy dzielili się uwagami na temat zawartych tam pytań, stopnia trudności, a szczególnie fakt, że każdy zaczął już myśleć na temat finału 10 września z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i Ireneusza Krosnego.

 

Na koniec bardzo dziękuję koordynatorce projektu Ewelinie Siepieli, Monice Kulak, Marii Chruściel i Halinie Machel, że dołożyły wszelkich starań w popularyzacji projektu i zachęt dla uczestników do wzięcia udziału w eliminacjach. Dziękuję również tym nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy zachęcili swoich uczniów do udziału w Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna- swojszczyzna”.

 

 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty
 ojczysty  ojczysty  ojczysty

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.