Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

bpolacy„Bracia Polacy znad Wisły” to drugi spektakl Krakowskiego Teatru Komedia, który został zaprezentowany na scenie zakliczyńskiego ratusza w sobotę 16 listopada. Tak skonstruowany został projekt logomkidnZakliczyńskiego Centrum Kultury pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, którego to projektu partnerem jest Województwo lmalopolskaMałopolskie. Bohaterami kolejnego spektaklu są skłóceni ze sobą trzej bracia; Adam (w tej roli w Zakliczynie widzieliśmy Marka Wolnego który w piątkowym spektaklu „Miłość w dużych miastach” grał rolę wuja Leona), Zbyszek (Mateusz Dewera) i Jan (Jan Korwin – Kochanowski i jednocześnie reżyser spektaklu) .

 

Bracia Polacy znad Wisły

 

 

Zbyszek ma pretensje do Adama za jego nieodpowiedzialne i lekkomyślne postępowanie, Adam do Zbyszka za to, że trzyma stronę jego żony, która postanowiła odejść od Adama razem z córką, a obaj mają pretensję do Jana o to, że tylko jego ojciec zabrał ze sobą do Stanów Zjednoczonych Ameryki i tam Janowi się powiodło. Na domiar wszystkiego okazuje się, że istnieje jeszcze jeden brat Artur (w tej roli w Zakliczynie widzieliśmy Macieja Luśnię). Jan używa podstępu w celu sprowadzenia pozostałych braci do siebie. Jan zrobił w Ameryce wielką karierę. Jest sławnym pianistą i filantropem zafascynowanym Ignacym Janem Paderewskim, a sprowadza braci do siebie, żeby doprowadzić do zgody i przedstawić im… czwartego brata, o istnieniu którego nie wiedzieli. Jan gości ich w swojej rezydencji pod Nowym Jorkiem i opowiada o swoim wybitnym idolu nawiązując do jego znakomitych działań na rzecz niepodległości Polski. Bracia dobrze znają historię naszego kraju, stąd ich rozmowy o innych wybitnych Polakach w Ameryce, których rola w historii Stanów Zjednoczonych i Polski jest nie do przecenienia: Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim. Ba! Potrafią się nawet pokłócić o to, który z nich był najwybitniejszy. Osobą, z poza czasu jest Kobieta, którą nasi bracia spotykają najpierw na lotnisku Okęcie, później w samolocie, a na koniec w rezydencji Jana. Kobieta jest komentatorem, trochę uczestniczką zdarzeń, trochę „recenzentką” ich zachowań. Kobietę w Zakliczynie zagrała Natalia Pietrasz. Finałowa piosenka w wykonaniu Natalii Pietrasz to wymowne wołanie o zgodę do Polaków: „...pozwólmy spokojnie spać bohaterom, każdy podążał polską drogą, więcej już dla nas zrobić nie mogą ...”.

 

Na sobotni spektakl do Zakliczyna przyjechał zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Radosław Fogiel.

 

W poprzednim artykule zaprezentowałem sylwetki aktorów, których widzieliśmy w spektaklu „Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja”. W „braciach Polakach” ponownie zobaczyliśmy Jana Korwin – Kochanowskiego, Marka Wolnego i Macieja Luśnię, zatem teraz zaprezentuję sylwetki Natalii Pietrasz i Mateusza Dewery.

 

pietraszNatalia Pietrasz - absolwentka Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. Niespokojny duch, wieczna optymistka i regularna hipochondryczka. W Krakowskim Teatrze Komedia gra w spektaklach: Mąż i Żona (Justysia), Pan Tadeusz z M3 (Telimena), Bracia Polacy znad Wisły (Tajemnicza Kobieta narrator) i Wpadki Miłosne z muzyką w tle (Ola). Wcześniej zagrała w „Łysej Śpiewaczce” Eugene Ionesco w reż. Jana Korwin-Kochanowskiego, „Trzech siostrach” w reż. Macieja Luśni, pokazie monologów W. Kuczoka „Senność” w reż. Zofii Zoń oraz offowych projektach wrocławskiej kooperatywy Groprodukcja. Kocha życie na walizkach, klasyczny teatr i stres przed każdym spektaklem. Dodam, że to dla Natalii do Zakliczyna przyjechał Radosław Fogiel.

 

deweraMateusz Dewera - pochodzi z Nowego Targu. W 2002 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST. Na przełomie lat 2002- 2007, współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, oraz Teatrem Bagatela w Krakowie. Od 2002 r. związany z krakowskim programem rozrywkowym „Spotkanie z Balladą” z którym na terenie całej Polski, USA i Kanady zagrał ponad 900 spektakli estradowych. Pedagog w Szkole Aktorskiej Art-Play w Katowicach. W jego dorobku filmowym znajdują się role w sześciu filmach fabularnych, w tym trzy produkcje międzynarodowe: „Dark Crimes” „Valley of the Gods” i „Music, War and Love”. Ponadto wystąpił w ponad trzydziestu serialach i produkcjach telewizyjnych (w tym rola Mikołaja Koreckiego w „Majce”, oraz Policjant Bemol w „Spotkaniu z Balladą”), kilkunastu reklamach i filmach krótkometrażowych. Jako reżyser ma na swoim koncie dwa spektakle na „Scenie21” Teatru Nowego w Krakowie, oraz spektakl „Życie Prywatne” – produkcja Centrum Kultury Katowice. Swoje sportowe pasje realizuje w szeregach Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, z którą kilka razy w ciągu roku bierze udział w charytatywnych meczach hokejowych na terenie całego kraju. W Krakowskim Teatrze Komedia gra w spektaklach „Pan Tadeusz z M3” i „Bracia Polacy znad Wisły”.

 

Fotorelację ze spektaklu dla Zakliczyninfo przygotował Stanisław Kusiak.

 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia
 bracia bracia bracia

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.