nabor

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

owywoz

nitus3

Czytaj więcej: Gwoździec wrócił ze srebrną rozetą z Bukowiny Tatrzańskiej W dniach od 8 do 11 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się 46. Góralski Karnawał. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej to wydarzenie mające na celu przede wszystkim kultywowanie ludowej tradycji w zakresie obrzędów kolędniczych. To wielkie wydarzenie kulturalne na którego program składa się wiele atrakcji, takich jak m.in.: Konkurs Tańca Zbójnickiego i popis par tanecznych, Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich, Zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg”, Kumoterki – czyli słynny wyścig sań góralskich i oczywiście Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w którym mieliśmy swojego przedstawiciela, czyli Grupę Kolędniczą „Z kozą” z Gwoźdźca.

Czytaj więcej: Młodzież pierwsza, dzieci trzecie, dorośli pojadą do BukowinyTrwa dobra passa gwoździeckich kolędników, którzy po Lipnickiej Gwieździe udali się na Czytaj więcej: Młodzież pierwsza, dzieci trzecie, dorośli pojadą do Bukowinypodbój Podegrodzia. W podsądeckiej miejscowości 27 i 28 stycznia 32 grupy kolędnicze - w tym 22 dziecięcych i 11 młodzieżowych - z 10 powiatów: 2 z bocheńskiego, 1 z chrzanowskiego, 7 z limanowskiego, 1 z miechowskiego, 6 nowosądeckiego, 1 z nowotarskiego, 5 z myślenickiego, 3 z suskiego, 5 z tarnowskiego, 1 z tatrzańskiego, rywalizowało w 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie”.

Czytaj więcej: Kolędnicy z Gwoźdźca „pozamiatali” w Lipnicy MurowanejTo już po raz 36 Lipnica Murowana gościła grupy kolędnicze, które przybyły do tutejszego Domu Kultury z pięknymi widowiskami. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych trwał dwa dni 13 i 14 stycznia 2018 roku i był bodaj najbardziej udanym dla kolędników z Gwoźdźca. W sobotę na scenie zaprezentowało się 8 grup dziecięcych oraz 5 młodzieżowych. W kategorii dziecięcych grup kolędniczych nagrody głównej czyli statuetki „Lipnickiej Gwiazdy” nie przyznano, dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły natomiast: Grupa Kolędnicza Herody z Gwoźdźca oraz Grupa Kolędnicza Szczodroki z Rzepiennika Suchego. „Lipnicką Gwiazdę” w kategorii grup młodzieżowych otrzymały Droby z Gwoźdźca. W czasie obrad jury dla wszystkich przybyłych z programem jasełkowym wystąpiły przedszkolaki z grupy III i IV z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej. W sobotę miało także miejsce oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Po kolędzie idziemy”, do którego łącznie zgłoszono 101 prac. Komisja artystyczna w składzie: Monika Żołna – plastyk, Anna Polinierska – plastyk, Dorota Wnęk – instruktor GDK nagrodziła 28 rysunków.

Czytaj więcej: ZF „Gwoździec” najlepszy w Bochni 26 sierpnia w Amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia w Bochni odbył się II Małopolski Przegląd Zespołów Artystycznych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych. Na tą okoliczność ZF „Gwoździec” takim zespołem się mieni, wszakże prawie wszyscy członkowie „Gwoźdźca”  to strażaczki i strażacy. No więc pojechał „Gwoździec” do Bochni, dał występ i wziął pierwsze miejsce w kategorii „Zespoły” oraz nagrody, w tym 2 tys. zł. Miejsce drugie zajął Zespół Pieśni i Tańca „Łąpanowianie” a trzecie miejsce wzięła Grupa kabaretowa „Tradycja”.

Czytaj więcej: Dwie „Srebrne rozety” dla kolędników z GwoźdźcaMinęło już trochę czasu od zakończenia 45. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w ramach którego odbył się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych z udziałem 46 grup kolędniczych z południowej Polski, w tym dwóch grup z Gwoźdźca; Z Szopką lalkową oraz Droby. Nasi reprezentanci wrócili z Bukowiny Tatrzańskiej z dwoma Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł. W roku jubileuszu 20 – lecia Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec" to kolejne trofea świadczące o wysokim poziomie artystycznym „Gwoźdźca."

Czytaj więcej: Gwoździec u Lachów i Górali W dniach 28 i 29 stycznia w Podegrodziu odbyły się 20. Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” podczas których reprezentowała nas dziecięca grupa kolędnicza Pasterze z Szopką na kiju z Gwoźdźca która, przypomnę, zdobyła Złotą Gwiazdę w Lipnicy Murowanej i kwalifikację do Podegrodzia. W Podegrodziu wystąpiło 33 grup kolędniczych, w tym 26 dziecięcych i 7 młodzieżowych z województw; małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Nasi kolędnicy zostali dobrze ocenieni przez Komisję Artystyczną i zajęli 3 miejsce.

Czytaj więcej: Dwie Złote i trzy Srebrne Lipnickie Gwiazdy dla kolędników z Gwoźdźca7 i 8 stycznia 2017 roku, w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, odbyła się 35. jubileuszowa edycja Małopolskiego Przeglądu Czytaj więcej: Dwie Złote i trzy Srebrne Lipnickie Gwiazdy dla kolędników z GwoźdźcaGrup Kolędniczych. W tegorocznym Przeglądzie o główną nagrodę - statuetkę Lipnicką Gwiazdę oraz Złote, Srebrne i Brązowe Lipnickie Gwiazdy ubiegało się 29. grup kolędniczych w tym: 10. dziecięcych, 7. młodzieżowych oraz 12. dorosłych grup z 4 powiatów Ziemi Tarnowskiej: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego, w tej liczbie 5. grup kolędniczych z Gwoźdźca.

Czytaj więcej: Sukces

Młodzieżowe zespoły folklorystyczne w dniach od 28 czerwca do 2 lipca rywalizowały w Mrzeżynie (Województwo Zachodniopomorskie), w malowniczo położonym porcie nad rzeką Regą w ramach XXX Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W Festiwalu udział wzięło około 60 młodych animatorów kultury ludowej. Po raz pierwszy w Festiwalu udział wzięły grupy artystyczne z Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”, który reprezentował Gminę Zakliczyn i Powiat Tarnowski, nie wspominając o reprezentacji Małopolski. Zresztą Małopolska, dzięki "Gwoźdźcowi", w końcowej klasyfikacji Festiwalu zajęła dwa pierwsze miejsca, o czym przeczytacie poniżej.

Czytaj więcej: Kapela  „Gwoździec”  zagrała dla słuchaczy Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu kończy realizację czwartej już edycji Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych. Dwuletnie Studium prowadzone jest w systemem zaocznym od 2014 roku. Aby zostać słuchaczem Studium należy legitymować się co najmniej średnim wykształceniem oraz predyspozycjami do pracy w charakterze instruktora, animatora kultury. Trzeba też za naukę zapłacić - czesne za cały kurs wynosi 3 100 zł. W dotychczasowych trzech edycjach takie warunki spełniło i Studium ukończyło prawie 100 instruktorów. Niezwykle ważnym elementem w programie Studium są zajęcia praktyczne z zakresu techniki taneczCzytaj więcej: Kapela  „Gwoździec”  zagrała dla słuchaczy Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu nej, podstaw choreografii, podstaw reżyserii. Taniec każdej grupy etnograficznej jest omawiany oddzielnie, dzięki czemu uczestnicy mają szanse na zaznajomienie się ze specyfiką oraz charakterem stylu tanecznego poszczególnych grup etnograficznych. Specyfiką Studium Folklorystycznego jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym odniesieniem się do żywej jeszcze kultury w terenie. Z tej to właśnie okazji czy też przyczyny, na zaproszenie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, 27 lutego 2016 roku Kapela Ludowa „Gwoździec” gościnnie wystąpiła na zajęciach Studium. Zadaniem naszej, gwoździeckiej kapeli była ilustracja „na żywo” prowadzonego przez etnomuzykologa Aleksandrę Szurmiak-Bogucką wykładu z zakresu historii składu instrumentalnego, stroju instrumentów i ewolucji w muzyce ludowej.

Czytaj więcej: Gwoździec na Węgrzech w złotym blaskuW dniach od 2 do 4 października br. na zaproszenie Zespołu „Iglice” oraz władz miasta Jászfényszaru przebywał na Węgrzech Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”. Towarzyszyła mu delegacja samorządowców – radnych powiatowych i gminnych – pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka. Dwie grupy zespołu wzięły udział w VIII Festiwalu Światła, który odbył się w w tym mieście. Ciekawostką tego festiwalu jest nie przyznawanie miejsc, lecz kolorów światła (np. złoty, srebrny czy brązowy). Młodsza grupa przedstawiła suitę tańców pogórzańskich, zaś dorosła program z regionu krakowiaków wschodnich. W dorosłej grupie „zaliczył” premierę burmistrz Dawid Chrobak (zatańczył walca „Tam w Bernie”) i to z jakim skutkiem!

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl