Przejście do firmy KM-Net

SKO

W pierwszy dzień nowego, 2017 roku, życzę wszystkim czytelnikom Zakliczyninfo, aby był to rok udany i szczęśliwy, byśmy za 12 miesięcy mogli podsumowywać ten rok, jako czas, który będziemy wspominać mile. Zapraszam do drugiej części Top 10 Zakliczyninfo – dzisiaj miejsca od 6 do 4.

6 miejsce: Budowa i odsłonięcie pomnika kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” w Rudzie Kameralnej

salwaPomnik kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy powstał przy świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej. Szczątki Kapitana kryje grobowiec na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, a w miejscu jego tragicznej śmierci w rudzkim lesie postawiono krzyż. Niezwykle wzruszona córka kpt. „Salwy” – pani Maria Dubaniowska-Guzdek w towarzystwie m. in. przedstawicieli samorządu 18 września 2016 roku odsłoniła kamień, na którym widnieje okolicznościowa tablica i godła Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Akcja rozpoczęła się 30 marca 2016 roku w zakliczyńskim ratuszu, gdzie spotkała się grupa założycielska Społecznego Komitetu Budowy Pomnika kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” w Rudzie Kameralnej. Dziesięć dni wcześniej, 10 marca po uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie spotkali się inicjatorzy projektu z córką kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, Marią Dubaniowską - Guzdek, burmistrzem Dawidem Chrobakiem, dyrektorem Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie Józefem Gwiżdżem i dyrektorem ZCK a zarazem prezesem stowarzyszenia „Klucz” Kazimierzem Dudzikiem. W spotkaniu wzięli udział ponadto; radny Rady Miejskiej w Zakliczynie Józef Wojtas, wicedyrektor ZSPiG Krystyna Sienkiewicz – Witek, Jadwiga i Krzysztof Perkman. Stowarzyszenie „Klucz” udostępniło swoje konto dla datków na rzecz budowy pomnika. Głównymi architektami i wykonawcami pomnika byli Andrzej Różowski i Maciej Turczak. W ceremonii odsłonięcia pomnika obok znamienitych gości, wziął udział kpt. Józef Oleksiewicz – ostatni żyjący żołnierz oddziału kpt. „Salwy”, który otrzymał w prezencie oryginalny kapelusz wojskowy z orlim piórem z rąk delegacji jednostki podhalańskiej.

5 miejsce: Jubileusz 220 lecia parafii Domosławice

domosJednym z ważnych projektów jubileuszu 220 – lecia parafii Domosławice była V Historyczna Majówka Zakliczyńska pod hasłem „Melsztyn – Domosławice; ciągłość parafii i życia religijnego”, zorganizowana w domosławickim sanktuarium 3 maja 2016 roku przez Stowarzyszenie „Klucz” działające przy ZCK, a zwieńczeniem odpust 2 lipca i poświęcenie nowego ołtarza polowego przy świątyni. O tym, jak ważnym przedsięwzięciem była Majówka , świadczy fakt, że nie tylko proboszcz domosławicki ks. Marek Kądziołka nawiązywał częstokroć do tego wydarzenia w świetle przygotowań do jubileuszowej uroczystości w dniu 2 lipca, ale liczne prośby i zapytania o możliwość udostepnienia tekstu wykładu Ewy Jednorowskiej ze strony uczestników Majówki i innych osób zainteresowanych historią lokalną. 27 lipca 2016 roku w środę zdarzyło się coś, o czym w niedzielę 31 lipca ks. proboszcz Marek Kądziołka mówi parafianom, że to co w środę się stało do parafialnej księgi cudów zdecydował się wpisać. Wcześniej o wydarzeniu z 27 lipca pisali strażacy z OSP Faliszewice: „Wczoraj przez Domosławice przeszła krótka i mocna wichura. Powaliła ona przykościelne drzewo. Upadające drzewo nie wyrządziło żadnych szkód - nie dość że postanowiło zmieścić się miedzy słupkami ogrodzenia, to jeszcze otworzyło sobie bramę:) W fachowej akcji usuwania drzewa, jako pierwsi ochoczo wzięli udział strażacy z naszej jednostki O.S.P. Faliszewice. W akcji uczestniczyli także strażacy O.S.P. Biskupice Melsztyńskie, a także członkowie Rady Parafialnej. Chyba można mówić o cudzie!”

4 miejsce: Misja Zakliczyn – Obertyn 2016

obertyn„Misja Zakliczyn – Obertyn” miała związek z nawiązanymi wcześniej kontaktami pomiędzy samorządem powiatowym w Tarnowie a Polonią w Obertynie. Delegacja z Obertyna brała udział we wcześniejszych edycjach Święta fasoli w Zakliczynie i stąd pomysł na nawiązanie ściślejszych kontaktów, przede wszystkim z Polakami mieszkającymi w tym, kiedyś polskim miasteczku, owianym chwała zwycięstwa hetmana Jana Tarnowskiego nad armią Mołdawską. W roku 2016 przypadała 485 rocznica Bitwy pod Obertynem. W kwietniu 2016 roku w Obertynie w imieniu Stowarzyszenia „Klucz” podpisałem List intencyjny o współpracy z Polskim Towarzystwem Kultury im. F. Karpińskiego O/Obertyn. W kolejnych miesiącach Gmina Zakliczyn realizowała projekt senacki wsparcia Polonii w Obertynie. Łączona delegacja Zakliczyńsko – powiatowa uczestniczyła w obchodach 485 rocznicy Bitwy pod Obertynem w sierpniu, a ja w cyklu artykułów „Misja Zakliczyn – Obertyn” starałem się przybliżyć czytelnikom nieco historii i realia życia kresowego. W sumie powstało w ten sposób 16 artykułów chętnie przez was czytanych i komentowanych.

cdn.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.