Przejście do firmy KM-Net

SKO

finalistrokchrykRoksana Chryk uczennica klasy V, oraz Bartosz Ścieński uczeń klasy VI mogą pochwalić się tytułem finalistów ogólnopolskiego konkursu historycznego. Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Fundacją Armii Krajowej w Londynie zorganizowało w roku szkolnym 2015/2016 VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym wzięło w nim udział ponad 500 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z piętnastu województw.

Istotnym założeniem konkursu jest inicjowanie poszukiwania źródeł historycznych i możliwość przedstawienia przez uczestników efektów tych poszukiwań w postaci pracy pisemnej oraz ustnej prezentacji. Formuła konkursu umożliwia rozwijanie umiejętności badawczych i korzystanie z informacji zawartych w różnych źródłach. Roksana w swojej pracy pt „Odebrali mu tylko życie – nie zabili wiary, honoru i patriotyzmu” opisała historię życia i śmierci żołnierza niezłomnego, kapitana Jana Karola Dubaniowskiego „Salwy”, który w czasie II wojny światowej walczył w podziemiu niepodległościowym w Małopolsce. Natomiast Bartosz w pracy pt „Eksodus Łucji” opisał losy wuja Jana, który zginął w Katyniu, jego żony Łucji oraz ich dzieci, którzy przeżyli zsyłkę na wschodzie.
W dniu 14 czerwca 2016 roku w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie miało miejsce uroczyste bscenskipodsumowanie konkursu. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Komitetu Honorowego między innymi syn Tadeusza „Bora” Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej hrabia Adam Komorowski, finaliści konkursu, ich rodzice, opiekunowie naukowi, przedstawiciele środowisk kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków. Uroczystość otworzył dr Robert Zapart, Pełnomocnik w Polsce Fundacji Armii Krajowej w Londynie. Podkreślił, że dzięki poszukiwaniom, zainteresowaniu i pasji uczestnicy nierzadko odnajdywali ludzi zapomnianych, którzy stali się bohaterami prac. Wskazał na szczególną wartość, jaką stanowi zgromadzona w pracach dokumentacja. Załączone zdjęcia i materiały obrazują miejsca pamięci narodowej, a także współczesne wyprawy rodzin do utraconej Ojczyzny. Przedstawiają pokolenia Polaków, ich życie codzienne, pracę i święta.
Uczestnicy gali finałowej wysłuchali interesującego wykładu o Józefie Piłsudskim „Z perspektywy współczesnych”, który wygłosił prof. Włodzimierz Suleja Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Następnie głos zabrał prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz przedstawiciel Komitetu Honorowego, Adam Komorowski - wiceprezes Fundacji Armii Krajowej w Londynie
Wszyscy finaliści oraz ich opiekunowie naukowi otrzymali nagrody ufundowane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Nauczyciele odebrali listy gratulacyjne - wyrazy uznania Małopolskiego Kuratora Oświaty i Zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie, za towarzyszenie młodym ludziom w przywracaniu naszej pamięci osób mało znanych bądź zapomnianych i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej.

Opiekun naukowy
Anna Okońska

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.