Przejście do firmy KM-Net

SKO

twmogilaOficjalne świętowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma zaledwie sześcioletnią historię. W Zakliczynie 1 marca świętowaliśmy po raz siódmy. Gdy w 2010 roku Śp. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił inicjatywę ustanowienia tego święta, młodzież i nauczyciele ze Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego PTTK działającego przy Gimnazjum w Zakliczynie zareagowali spontanicznie i 1 marca pojtwmlodziezawili się przy pomniku w Rynku ze zniczami, skromną wiązanką kwiatów i biało-czerwonymi flagami. Nie wszyscy patrzyli na to przychylnym okiem, potwierdzając tym samym, że komunistą prawie się udało „wykląć”, pohańbić i wymazać z pamięci Tych, którzy nie zgodzili się na nową sowiecką okupację. Jednak pamięć i cześć dla poległych lub zamordowanych bohaterów wracała z każdym rokiem coraz mocniej i wyraźniej. Ci, którzy skazani zostali na zapomnienie, „stali się ziarnem”, którego plon obserwujemy dzisiaj. Młodzież pamięta, młodzież aktywnie świętuje, młodzież domaga się prawdy i ukarania żyjących jeszcze oprawców. Nie tylko młodzież. Najstarszy uczestnik tegorocznego biegu miał 75 lat.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych od czterech lat organizuje Fundacja Wolność i Demokracja. Rok temu Zakliczyn był jednym z 80 miast w Polsce oraz jednym z dwóch w Małopolsce, w których w porozumieniu z FWiD rozegrano te nietypowe zawody. W tym roku na symbolicznym dystansie 1963 metrów biegano w 180 miastach w Polsce i zagranicą.

twdrugiZakliczyńska II edycja Biegu „Tropem Wilczym”, podobnie jak poprzednia, zorganizowana została przez SKKT PTTK „Compass” przy ścisłej współpracy z Zespołem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w tysiacdziewiecetZakliczynie, przy którym działa koło, Zakliczyńskim Centrum Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej z Zakliczyna i Filipowic oraz Agencją Turystyki Aktywnej „STYR”. Patronat honorowy nad Biegiem objął Starosta Tarnowski Pan Roman Łucarz i Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, który także wraz z Wójtem Gminy Pleśna Panem Józefem Knapikiem wystartował na dystansie 1963 m.

jfstarPoza dystansem upamiętniającym śmierć z bronią w ręku ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” w zwnwZakliczynie przeprowadzono bieg na dystansie 11,5 km, grę miejską „Żołnierze Wyklęci w Zakliczynie” oraz po raz pierwszy marsz NordicWalking, który z zaplanowanego rekreacyjnego spaceru przerodził się w zacięte zawody.

jfsbieBieg na dystansie 11.5 km ukończyło 71 zawodników i zawodniczek. Wśród panów I miejsce zajął Mirosław Golonka z Gorlic z czasem 40:55,65 min. (rekord trasy), II miejsce - Marcin Górka, także z Gorlic, IIImiejsce – Paweł Malski mieszkający obecnie w Tarnowie, ale wywodzący się z Zakliczyna. W kategorii kobiet zwyciężyła Ewelina Fogel z Tarnowa z czasem 49:01,95, II miejsce – Karolina Kiszka z Bratkowic, III miejsce – Lenka Wagner z Bobowej. Z doświadczonymi biegaczami dzielnie rywalizowali zawodnicy z Zakliczyna (Marcin Łyszczarz 17., Łukasz Steć 18., a Tadeusz Szafarczyk 21.). Wśród pań Ewelina Dziecina była 5., Joanna Sowa 10., a Katarzyna Szafarczyk 15.

twceremNa dystansie 1963 m rywalizowano w 2 kategoriach wiekowych (gimnazjum i Open). Gimnazja - chłopcy: I miejsce–Dominik Rudek (Tarnów), II miejsce – Przemysław Chojecki (Tymowa), III miejsce – Jakub Smoleń (Tarnów). IV miejsce zajął Szymon Krzyżak z Gimnazjum w Zakliczynie, który dzielnie walczył z trenującymi na co dzień rywalami. Gimnazja: dziewczęta: I miejsce – tak jak przed rokiem Izabela Osyszko (Kobyle), II miejsce – Marcelina Dudczyk (Nowy Sącz), III miejsce – Magdalena Musiał (Zakliczyn).
W kategorii Open zdecydowali się biegać tylko panowie, a na I miejscu uplasował się: Michał Bryl (Komorów), II miejsce – Przemysław Ziejka (Bobrowniki), III miejsce – Bartłomiej Wnęk (Iwkowa).
Na tym dystansie wystartowały 43 osoby.

Elektroniczny pomiar czasu na obydwu dystansach prowadziła Fundacja „Festiwal Biegów”, która organizuje największą biegową imprezę w Polsce, jaką jest coroczny Festiwal Biegów w Krynicy.

rfgmPrzeprowadzono także grę miejską „Żołnierze Wyklęci w Zakliczynie”, w której wzięło udział 20 drużyn. Jednym z zadań na trasie było zapalenie znicza na grobie kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, który jako nieliczny z Żołnierzy zwgmWyklętych miał godziwy pochówek. W kategorii rodzinnej zwyciężyli: Andrzej i Dariusz Leśniak, II miejsce Kornel i Mariusz Chryk, III miejsce Zuzia, Tomek, Anna Dulian,a w kategorii młodzieżowej I miejsce Adrianna Nowak i Justyna Strojna, II miejsce Danuta Łazarz i Monika Kwiek, III miejsce Mikołaj Kulak i Grzegorz Świder (wszyscy z Gimnazjum w Zakliczynie).

Po raz pierwszy przeprowadzony został także marsz NordicWalking na dystansie 5 km, w którym uczestniczyło 20 osób. Mimo początkowych problemów orientacyjnych wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, deklarując chęć udziału w następnej edycji tej imprezy.

Tak wygląda oficjalna sportowa klasyfikacja. Według organizatorów zwycięzcami są wszyscy, którzy swoją obecnością i włożonym wysiłkiem zamanifestowali poparcie dla idei Biegu Pamięci.

zwkoncWymienionym wyżej organizatorom biegu „Tropem Wilczym” w Zakliczynie pomogli liczni sponsorzy i wolontariusze. Do tego, aby impreza przeprowadzona została sprawnie i godnie, przyczyniły się zarówno firmy jak i osoby indywidualne, którym należą się ogromne podziękowania: Bank Spółdzielczy w Bieczu, FTU Jakubas, KM-NET, gospodarstwo agroturystyczne „Chata Włóczykija” z Jamnej, skład materiałów budowlanych „Krakbud”, Delikatesy Centrum, Hurtownia Almarco, RSP „Pokój” z Filipowic, Hotel i Restauracja „Zakliczyńska”, Restauracja i Pizzeria „Rynkowa”, pracownicy kuchni i obsługi ZSPiG w Zakliczynie oraz Panie i Panowie: Barbara Burnat, Krystyna Malisz, Beata Robak, Maciej Krakowski, Edward Oleksy, Waldemar Kochan.

Na podstawie komentarzy i opinii uczestników Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” imprezę uznać można za udaną. Zawodnicy wyjechali z Zakliczyna usatysfakcjonowani poziomem organizacyjnym i sportowym, część z nich deklaruje udział w następnej edycji Biegu Pamięci oraz w organizowanej przez nasze koło ,,Sztafecie Pamięci”. Organizatorzy dziękują wszystkim, „którym się chciało”, za poświęcony czas, wylany poti za aktywne uczczenie tych, o których mieliśmy nie pamiętać.

Podziękowania należą się też obecnym i byłym członkom SKKT PTTK „Compass” - Joannie Kwiek, Natalii Rosiek, Weronice Kwiek, Dominice Łopatka, uczniom Gimnazjum w Zakliczynie oraz paniom: Halinie Kochan, Małgorzacie Chryk, Annie Oświęcimskiejzaangażowanym w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy. Serdeczne podziękowania kierujemy do Zespołu ,,Ballada” pod kierunkiem Pana Adama Pyrka za wzruszający koncert.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Zakliczynie promowały i relacjonowały także media, którym należą się podziękowania. Są to miesięcznik „Głosiciel”, strony i portale internetowe: zakliczyninfo.pl  Karta Biegacza, Festiwal Biegów oraz Tarnowska TV.

Opiekunowie SKKT PTTK „Compass” przy Gimnazjum w Zakliczynie: Irena i Janusz Flakowicz.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.