Przejście do firmy KM-Net

SKO

Dzisiaj co nieco o kręcącej się karuzeli stanowisk w naszym tarnowsko – małopolskim środowisku. Okazuje się, że karuzela stanowisk dotyczy nie tylko kadry zwycięskiego ugrupowania w ostatnich wyborach parlamentarnych – Prawa i Sprawiedliwości – ale również tych, którzy te wybory przegrali, ale władzę dzierżą, np. w samorządzie wojewódzkim. Jedni sięgają po intratne posady, inni po dodające prestiżu stanowiska, jeszcze inni wracają na stanowiska sprzed samorządowej przygody, a wśród nich są też reprezentanci zakliczyńskiego środowiska oraz gmin z Zakliczynem sąsiadujących.
brach

Grzegorz Brach – karierę rozpoczynał jako nauczyciel i dyrektor szkoły w gminie Dębno, gdzie następnie został wybrany wójtem. W wyborach samorządowych w 2014 roku przegrał z kandydatem PiS Wiesławem Kozłowskim. Po przegranych wyborach samorządowych miał być czarnym koniem listy PSL do parlamentu. W tzw. międzyczasie wygrał konkurs na dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej w Czchowie ogłoszony przez Starostę Brzeskiego (podczas tego samego konkursu, gdy Jerzy Soska wygrywał stanowisko dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej w Brzesku). Ostatecznie Grzegorz Brach nie objął stanowiska dyrektora szkoły w Czchowie, bo otrzymał ofertę pracy w Urzędzie Marszałkowskim, ma się rozumieć na zasadzie konkursowej,  na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich i od początku 2016 roku taką funkcję piastuje.

czaplakAdam Czaplak – nowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. Popularny, zakliczyński lekarz weterynarii jest znanym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego i doświadczonym działaczem samorządowym. Wystarczy wspomnieć, że dwukrotnie wybierany był radnym Rady Gminy w Zakliczynie, pełnił funkcję członka Zarządu Gminy Zakliczyn, następnie dwukrotnie w pierwszej i drugiej kadencji uzyskał mandat radnego Rady Powiatu Tarnowskiego z okręgu Zakliczyn – Wojnicz. Potem nieco wycofał się z bieżącej polityki, by powrócić do niej w ostatnich latach. Zwiastunem tego powrotu był wybór Adama Czaplaka do Zarządu, a następnie Prezydium Zarządu Powiatowego PSL w Tarnowie. Potem przyszły wybory samorządowe, w których Czaplak „głos w głos” rywalizował z Kazimierzem Kormanem na liście wyborczej do Rady Powiatu Tarnowskiego, co zaowocowało, że obaj zostali radnymi RPT. Korman został szefem komisji finansów w Radzie, a Czaplak jego zastępcą. Po zmianach dokonanych podczas sesji Rady w dniu 16 lutego 2016 roku, Adam Czaplak został wybrany wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego.

agradAleksander Grad – rozpoczynał karierę polityczną na gminnych salonach po sąsiedzku; w latach 1990 – 1994 był radnym Rady Gminy Pleśna i społecznym wicewójtem. W 1997 roku kandydował z listy AWS do Sejmu i trochę głosów zabrakło do fotela posła, ale kilka tygodni po wyborach został ostatnim wojewodą tarnowskim – złośliwi komentowali, że był „likwidatorem województwa tarnowskiego, a nie wojewodą” . Potem był ekspertem Banku Światowego oraz wiceministrem zdrowia w resorcie Jerzego Buzka. Do Sejmu dostał się w 2001 roku i potem w kolejnych wyborach aż do wyborów w 2011 roku. W pierwszym rządzie PO – PSL Donalda Tuska pełnił funkcję ministra skarbu państwa. Po wygraniu ostatnich wyborów w 2011 roku i roku piastowania mandatu, rezygnuje z posłowania. Po rezygnacji z funkcji posła został prezesem spółki, która miała przygotować projekt budowy w Polsce elektrowni jądrowej, był także wiceprezesem spółki Tauron. Posadę stracił jesienią 2015 roku. 11 lutego 2016 roku Rada Nadzorcza Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin wybiera Aleksandra Grada na prezesa spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka.
kras

Mieczysław Kras – były radny tuchowski i wiceburmistrz Tuchowa, a także radny powiatowy - również w obecnej kadencji – i w latach 2006 – 2013 starosta tarnowski. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu z list…Platformy Obywatelskiej, choć w jego notce widnieje przynależność do „Polski Razem” Jarosława Gowina. Do Sejmu Kras się nie dostał, bo wynik miał mizerny, ale tuż po wyborach został prezesem Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego w Tarnowie – spółce podległej samorządowi Województwa Małopolskiego, gdzie karty rozdaje koalicja PO – PSL.

smolenPaweł Smoleń – jeśli Chińczycy mają w kalendarzu rok na przykład smoka, to Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego ma w swoim osobistym kalendarzu czas smoka. To niewątpliwie czas przyśpieszenia kariery pochodzącego z Grabna w gminie Wojnicz młodego samorządowca i polityka. Najpierw uzyskując znakomity wynik wyborczy w wyborach do Rady Powiatu Tarnowskiego został przewodniczącym tej Rady, potem (w czerwcu 2015 roku) został wybrany prezesem Lokalnej Grupy Działania Dunajec – Biała. Na początku 2016 roku przyszedł kolejny znaczący awans zawodowy; Paweł Smoleń z tarnowskiej placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawędrował do Krakowa, gdzie został zastępcą dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
soska

Jerzy Soska – były dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie oraz burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn w kadencji 2010 – 14 po przegranych wyborach samorządowych w 2014 roku bardzo szybko znalazł zatrudnienie jako zastępca dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie. Funkcję tą pełnił niespełna rok, bo tak jak wyżej pisałem przy sylwetce Grzegorza Bracha, został zaproszony do konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku i konkurs ów wygrał. Kariera Jerzego Soska zatoczyła podwójne koło; wrócił na stanowisko dyrektorskie w oświacie, które piastował w Zakliczynie ponad 20 lat i wrócił do szkoły w której sam kiedyś pobierał edukację.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.