tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

wyboryparlam25 października 2015 roku odbędą się ostatnie z maratonu wyborczego, wybory; będziemy wybierać posłów i senatorów –wybierzemy parlament. W Polsce od 1989 roku parlament jest ponownie dwuizbowy: izba niższa, czyli Sejm składający się z 460 posłów oraz izba wyższa, czyli Senat składający się z 100 senatorów. Nowy Sejm po wyborach rozpocznie VIII kadencję, natomiast Senat IX kadencję. Dlaczego ? W 1989 roku wybraliśmy tzw. Sejm Kontraktowy, który był Sejmem X kadencji PRL, natomiast Senat zniesiony na podstawie sfałszowanych wyników referendum w 1946 roku, po zmianie Konstytucji PRL z 1952 w kwietniu 1989 przywrócony, w 1989 roku rozpoczął I kadencję III RP. Nieco to skomplikowane, ale historia Polski, w tym najnowsza, do łatwych nie zalicza się. Pomimo iż wybory do obu izb parlamentu w Polsce odbywają się jednocześnie, rządzą się one innymi zasadami. Wybory do Senatu będą drugimi, w których członków wyższej izby polskiego parlamentu wybierzemy w jednomandatowych okręgach wyborczych, czyli w słynnych skądinąd „jow-ach.” O ile wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu było możliwe jedynie za pomocą zwykłej ustawy, o tyle wprowadzenie ich w wyborach do Sejmu, wymagałoby już zmiany Konstytucji. Zgodnie bowiem z artykułem 96 Konstytucji wybory do Sejmu są proporcjonalne. To tyle tytułem wstępu, teraz trochę o naszym lokalnym podwórku w wyborach parlamentarnych.

 Senat

Wyborcy z gminy Zakliczyn znaleźli się w okręgu tarnowskim nr 35 złożonego z powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego oraz miasta Tarnów. Spośród dwóch kandydatów wybierzemy jednego, o czym zdecyduje liczba głosów oddanych na poszczególnego kandydata – prawda, że proste ?
O godność senatora ubiegają się bezpartyjni panowie; Łukasz Węgrzyn popierany przez PSL oraz Kazimierz Wiatr popierany przez PiS. Jest jeszcze jeden okręg tarnowski oznaczony nr 34 w skład którego wchodzą powiaty: bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki. Tu o jeden mandat rywalizuje trzech kandydatów: popierany przez PiS Zbigniew Cichoń, będący członkiem PSL Jan Pająk oraz zgłoszony przez partię KORWIN Grzegorz Przybyło.
Obserwatorzy lokalnej sceny politycznej zgodnie twierdzą, że w obu okręgach mandaty senatorów zdobędą kandydaci PiS.

Sejm

Nasz okręg wyborczy do Sejmu oznaczony jest numerem 15, a tworzą go powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki oraz miasto Tarnów. W wyborach proporcjonalnych wybierzemy 9 posłów spośród 68 kandydatek i 94 kandydatów, których nazwiska i imiona znajdziemy na 10 listach zarejestrowanych w naszym okręgu. Listy wyborcze zarejestrowały u nas i widnieją pod następującymi wylosowanymi numerami, ugrupowania: nr 1 Prawo i Sprawiedliwość, nr 2 Platforma Obywatelska, nr 3 Partia Razem, nr 4 KORWIN, nr 5 Polskie Stronnictwo Ludowe, nr 6 Zjednoczona Lewica, nr 7 „Kukiz’15”, nr 8 Nowoczesna Ryszarda Petru, nr 14 Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!", nr 15 Kongres Nowej Prawicy.

Komu bliżej na Wiejską ?

Nikt nie ma wątpliwości, że w niedzielnych wyborach wygra Prawo i Sprawiedliwość - pozostaje pytanie ile weźmie mandatów poselskich w okręgu tarnowskim. Sami politycy PiS mówią o co najmniej sześciu a może nawet siedmiu posłach. Wydaje się, że prof. Włodzimierz Bernacki, dr Michał Wojtkiewicz, Urszula Rusecka oraz firmujący na liście PiS ugrupowanie Solidarnej Polski Józef Rojek mogą chłodzić szampany. Dalej to już trochę wróżenie z fusów. Na 5 pozycji jest były starosta dąbrowski Wiesław Krajewski, który musi stoczyć ciężki pojedynek na Dąbrowszczyźnie z ministrem Kosiniakiem – Kamyszem z PSL. Następny to przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Kazimierz Koprowski dla którego wybory parlamentarne będą pierwszym poważnym testem po wyborach samorządowych, w których stoczył równą walkę z prezydentem Ciepielą. Wśród faworytów do poselskiego mandatu nr 5 i 6 a może 7, na liście PiS wymienia się Wojciecha Skrucha, Józefę Szczurek – Żelazko i zamykającego listę Piotra Gładysza.
Platforma Obywatelska marzy o 3 mandatach dla pierwszej trójki na liście, czyli dla Urszuli Augustyn, Roberta Wardzały i Elżbiety Achinger. Na tej liście jest jeden z trzech kandydatów z gminy Zakliczyn, były burmistrz Jerzy Soska, ale dopiero aż na 13 miejscu. Mimo, że na liście jest też były starosta bocheński i były poseł z Brzeska Jan Musiał, to nazywając sprawę po imieniu, lista PO jest dość słaba, aby marzyć o zachowaniu dotychczasowego stanu posiadania. W kręgach PO z utęsknieniem wspomina się erę Aleksandra Grada i w zasadzie na tym można zakończyć spekulacje na temat szans kandydatów z tej listy. Moim zdaniem, jeśli PO uzyska jeden mandat to i tak będzie to sukces. PO może „nie zagraża” aż tak mocno PiS jak PSL oraz nowe komitety razem wzięte. W tym kontekście, w odróżnieniu od wielu ekspertów, nie dziwię się nawoływaniom Ewy Kopacz, aby wyborcy nie głosowali na „mniejsze ugrupowania.” Wracając na nasze podwórko, to PSL mówi o dwóch mandatach, ale tak naprawdę to raczej „spokojnie” myśli o jednym, a faworytem jest oczywiście Władysław Kosiniak – Kamysz. Ludowcom ja się dziwię, że na przykład nie namówili do kandydowania Kazimierza Kormana lub Adama Czaplaka czy Marka Chudobę, zostawiając południową flankę okręgu (Zakliczyn, Ciężkowice, Czchów, Iwkowa) samopas. Kto może spowodować, że PiS nie będzie mieć 7 posłów, a o mandat poselski będzie drżeć PO i PSL. W Tarnowie mówi się, że sympatie zwolenników PO mogą przejść na kandydatów z listy Zjednoczonej Lewicy albo Nowoczesnej Ryszarda Petru. Jeśli tak, to trzeba wziąć pod uwagę Piotra Górnikiewicza, któremu na liście lewicy ma pomagać u nas Jerzy Woźniak. U Ryszarda Petru lokomotywą jest Krzysztof Nowak, a u nas pomaga mu Angelika Kleszyk z Gwoźdźca – nota bene na 9 pozycji, czyli najwyżej spośród kandydatów z gminy Zakliczyn. Młodzi, gniewni pójdą pewnie zagłosować na listę „Kukiz’15” i będą mieć dylemat, bo jedynka jest im zupełnie nieznana, a niewątpliwie rozpoznawalny Marek Ciesielczyk zamyka listę.

Podsumowując, to wyborcy zdecydują 25 października, kto będzie nas reprezentował w parlamencie z Ziemi Tarnowskiej, a na Zakliczyninfo napewno napiszemy o Państwa decyzjach wyborczych. 

Dla przypomnienia podaję treść Zarządzenia Nr UM- V.11.2015 Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn z dnia 5 października 2015 roku o składach OKW i ich siedzibach na terenie gminy Zakliczyn oraz o tym które osoby jakie ugrupowania reprezentują w OKW:

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 1 W ZAKLICZYNIE - Z SIEDZIBĄ W RATUSZU W ZAKLICZYNIE, RYNEK 1.

1. Kacica Bernadeta Gwoździec KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Średniawa Antonina Bronisława Lusławice KW Zjednoczona Lewica
3. Zieliński Krzysztof Kazimierz Zakliczyn KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Kubacki Jarosław Robert Filipowice KW Platforma Obywatelska RP
5. Klocek Ewa Maria Zakliczyn KW Grzegorza Brauna Szczęść Boże
6. Rozkocha- Bober Angelika Lusławice KW KORWIN
7. Błoniarczyk Anna Katarzyna Zakliczyn KW Kongres Nowej Prawicy
8. Galas Ewelina Anna Wróblowice Uzupełnienie składu komisji
9. Niemiec Marek Zakliczyn Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ Nr 2 W ZAKLICZYNIE - Z SIEDZIBĄ W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W ZAKLICZYNIE, UL. JACKA MALCZEWSKIEGO 56.

1. Juszkiewicz Karolina Justyna Gwoździec KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Średniawa Kinga Maria Lusławice KW Zjednoczona Lewica
3. Słowik Małgorzata Maria Zakliczyn KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Malik Dominik Patryk Wola Stróska KW Platforma Obywatelska RP
5. Kwiek Mateusz Mirosław Lusławice KW Grzegorza Brauna Szczęść Boże
6. Migdał Marzena Iwona Wesołów KW KORWIN
7. Misiak Katarzyna Marta Zakliczyn KW Kongres Nowej Prawicy
8. Franczyk Aneta Melsztyn Uzupełnienie składu komisji
9. Witek Stanisława Wesołów Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJNR 3 W PALEŚNICY – Z SIEDZIBĄ W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W PALEŚNICY 115.

1.Woda - Węglarczyk Jadwiga Marta Kończyska KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Chrobak Waldemar Michał Paleśnica KW Prawo i Sprawiedliwość
3. Pilarski Krzysztof Mieczysław Faściszowa KW Platforma Obywatelska RP
4. Martyka Jan Marek Borowa KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
5. Mierzwa Dominik Karol Zdonia KW KORWIN
6. Pachota Michał Borowa KW Kongres Nowej Prawicy
7. Gostek Sylwester Paleśnica Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 4 W FILIPOWICACH - Z SIEDZIBĄ ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLA W FILIPOWICACH 125.

1. Kornaś Dariusz Paweł Filipowice KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Pajor Mateusz Filipowice KW Zjednoczona Lewica
3. Krzyżak Karolina Roksana Dzierżaniny KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Soska Małgorzata Maria Filipowice KW Platforma Obywatelska RP
5. Wypasek Wioleta Maria Faściszowa KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Waśko Agnieszka Filipowice KW KORWIN
7. Krupa Joanna Filipowice Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 5 W STRÓŻACH - Z SIEDZIBĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STRÓŻACH 88 .

1. Jaszczur Karolina Barbara Wola Stróska KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Witek Anna Teresa Dzierżaniny KW Zjednoczona Lewica
3. Drożdż Adrian Łukasz Zdonia KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Kornaś Małgorzata Zakliczyn KW Platforma Obywatelska RP
5. Murczek Aldona Emilia Wola Stróska KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Nosek Alicja Helena Zdonia KW KORWIN
7. Malik Kinga Maria Zdonia KW Kongres Nowej Prawicy
8. Malawska- Pajor Elżbieta Siemiechów Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 6 W CHARZEWICACH - Z SIEDZIBĄ W SZKOLE FILIALNEJ W CHARZEWICACH 95.

1. Gasińska Maria Faliszewice KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Cicha Małgorzata Charzewice KW Zjednoczona Lewica
3. Łośko Urszula Charzewice KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Rubiś Katarzyna Monika Charzewice KW Platforma Obywatelska RP
5. Świderska Monika Maria Wesołów KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Nieć Bernadeta Józefa Faliszewice KW KORWIN
7. Strzelec Beata Czchów Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 7 W GWOŹDŹCU - Z SIEDZIBĄ W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLA W GWOŹDŹCU 199.

1. Łośko Marta Aneta Gwoździec KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Kostrzewa Anna Małgorzata Lusławice KW Zjednoczona Lewica
3. Machel- Gaura Halina Katarzyna Gwoździec KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Wojtanowicz Dorota Faściszowa KW Platforma Obywatelska RP
5. Piechnik Marzena Stróże KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Górnikiewicz Zdzisław Władysław Stróże KW KORWIN
7. Franczyk Józef Melsztyn KW Kongres Nowej Prawicy
8. Toboła Halina Gwoździec Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 8 W WRÓBLOWICACH - Z SIEDZIBĄ W NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W WRÓBLOWICACH 142.

1. Krakowski Kamil Mateusz Wróblowice KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Jachym Emilia Karolina Wróblowice KW Zjednoczona Lewica
3. Nijak Adrian Robert Wróblowice KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Nosek Paulina Agata Zdonia KW Platforma Obywatelska RP
5. Malisz Dariusz Piotr Lusławice KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Stasiowska Agnieszka Wróblowice KW KORWIN
7. Kos Zofia Melania Wróblowice KW Kongres Nowej Prawicy
8. Galas Anna Wróblowice Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 9 w WESOŁOWIE - Z SIEDZIBĄ W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W WESOŁOWIE 39

1. Wagner Adolf Charzewice KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Styrkosz Dagmara Zofia Zakliczyn KW Zjednoczona Lewica
3. Drożdż Sebastian Dominik Zdonia KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Gac Janusz Radosław Stróże KW Platforma Obywatelska RP
5. Nosek Arkadiusz Andrzej Stróże KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Gądek Tomasz Krzysztof Lusławice KW KORWIN
7. Bober Paweł Józef Lusławice KW Kongres Nowej Prawicy
8. Socha Monika Wesołów Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 10 W STRÓŻACH - Z SIEDZIBĄ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ STRÓŻE 1

1. Martyka Tadeusz Stanisław Filipowice KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Kwiek Monika Anna Bieśnik KW Zjednoczona Lewica
3. Budzyn Maria Anastazja Kończyska KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Wolak Monika Stróże KW Platforma Obywatelska RP
5. Gałek Bogumiła Filipowice KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Pazdalski Łukasz Michał Paleśnica KW Kongres Nowej Prawicy
7. Falkowska Lucyna Wola Stróska Osoba wskazana przez Burmistrza.

SKŁAD OSOBOWY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 11 W ZAKLICZYNIE - Z SIEDZIBĄ W DOMU POGODNEJ JESIENI W ZAKLICZYNIE, GRABINA 11

1. Pałach Krzysztof Stanisław Zawada Lanckorońska KW Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Litwa Mateusz Robert Zakliczyn KW Zjednoczona Lewica
3. Kęder Mateusz Marek Wróblowice KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Wojtas Józef Piotr Filipowice KW Platforma Obywatelska RP
5. Gałek Łukasz Rafał Filipowice KW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże"
6. Nędza Ewa Wesołów Osoba wskazana przez Burmistrza.

* osoba wskazana przez Burmistrza odpowiada za stronę administracyjną OKW.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych