Baner festiwalu

 

orszak1ORSZAK TRZECH KRÓLI to największe uliczne Jasełka na świecie, kultywujące przywracanie tradycji i wspierające oddolne inicjatywy lokalne, o charakterze  edukacyjnym i kulturalnym. Orszak powstaje dzięki działaniom zwykłych ludzi, to "Kolos, który co roku budzi się 6 stycznia".

 

 

 

 

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w warszawskiej szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

 

Pierwszy orszak zoganizowano w 2005 roku na zwykłej szkolnej scenie, a kluczowym założeniem było aby w przedstwieniu brały udział wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów.

 

Uliczna tradycja Orszaku Trzech Króli rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, natomiast to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej  teartu Buffo – mogą byc z pewnością uznane za prapremierę orszaku. W 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów.

 

W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 r kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynetnach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 r. Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2016 r. odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach,w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. I tak każdego roku przybywa miejsc na mapie zarówno Polski jak i świata gdzie organizowane są największe Jasełka uliczne.

 

W powojennej Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego była dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 roku, kiedy to święto zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce ponownie dniem wolnym od pracy. Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy".

 

W ostatnich latach również w Zakliczynie był organizowany Orszak Trzech Króli, jednak sytuacja pandemiczna uniemożliwia przygotowanie tego wydarzenia w tradycyjnej formie. W parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie zaplanowano uroczystą sumę o godzinie 11.30 poprzedzoną pokłonem Trzech Króli złożonym Dzieciątku Jezus położonemu w szopce. Chór Cantando Canzoni działający przy Zakliczyńskim Centrum Kultury ubogaci liturgię pięknym wykonaniem kolęd i pastorałek bożonarozeniowych oraz poprowadzi wspólne kolędowanie po zakończeniu mszy świętej.

 

Podobnie będzie wyglądało świętowanie w parafii św. Idziego w Zakliczynie, podczas mszy świętej o godzinie 11.00 u żłóbka będzie kolędować Kapela św. Idziego. Dzięki transmisjom internetowym w sprawowanych mszach świętych mogą uczestniczyć również wierni z poza parafii, gminy  nawet naszej ojczyzny, gdyż otrzymujemy informacje, że nasi rodacy zagranicą często uczestniczą w sprawowanych mszach św. właśnie na kanałach tutejszych parafii. Mamy  nadzieję, że w kolejnym roku będziemy mogli powrócić do tradycyjnej formy radosnego przeżywania święta Trzech Króli.

 

żródło: http://orszak.org/historia-orszaku-trzech-kroli

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.