Baner festiwalu

 

008 BBGrudzień to szczególnie ciepły miesiąc, chociać to pierwszy miesiąc astrologicznej zimy, to wyjątkowo w okresie bożonarodzniowym przychodzi czas na podsumowanie całego roku i podziękowania. Ten rok był szczególny i trudny pod wieloma względami, wiele zaplanowanych wydarzeń i przedsięwzięć zostało odwołane lub zminimalizowane do obchodów symbolicznych. Tak też było w przypadku tegorocznego święta plonów zwanego Dożynkami.

 

 

Dożynki Gminne 2020 były obchodzone w sposób symboliczny, zamiast  kilkunastu grup wieńcowych z pięknymi wieńcami dożynkowymi i plejady gwiazd na zakliczyńskiej scenie, tegoroczne święto plonów przybrało charakter lokalny. Symboliczne Dożynki Gminne świętowaliśmy 15 sierpnia podczas odpustu jamnejskiego, gdzie dziękowaliśmy w imieniu mieszkańców Gminy Zakliczyn za tegoroczne plony. Wieniec dożynkowy uplotły gospodynie i gospodarze z sołectwa Borowa, którzy wystąpili jako reprezentaci całej gminy.

 

Borowianie, jak większość sołectw naszej gminy pielęgnując piękny zwyczaj, od kilku lat plotą wieniec dożynkowy, biorą udział w Dożynkach Gminy Zakliczyn.   W tym roku mimo odwołanych dożynek z powodu pandemii covid-19 reprezentacja z Borowej została wybrana przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn by symbolicznie reprezentować gminę i złożyć wieniec dożynkowy podczas uroczystej mszy świętej w Jamnej w dniu 15 sierpnia, aby podziękować za zebrane plony w tym roku.

 

001 BBPonieważ sołectwo Borowa już od kilku lat swój wieniec ofiaruje na ręce ks. proboszcza parafi pw św. Justyny PM w Paleśnicy, oprócz wieńca do Jamnej wykonano też drugi, mniejszy wieniec do poświęcenia w kościele parafialnym. Prace nad wieńcami trawały ok. trzech tygodni, podczas spotkań w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w Borowej omawiano przygotowania i przedstawiano wspólne pomysły na kształt wieńców.

 

Z roku na rok powstaje piękny wieniec, dzięki zaangażowaniu sporej grupy mieszkańców, codzienne spotkania upływały pracowicie i na wesoło. Mieszkańcy starają się zawsze by wieniec był okazały, zawierał wszystkie rodzaje zbóż rosnące u gospodarzy na terenie sołectwa, którzy chętnie podarowują kłosy zbóż ze swoich upraw. Do każdego wieńca wplata się kłosy jęczmienia, owsa, pszenicy, pszenżyta, prosa, kwiatów polnych i ogrodowych oraz zioła. Wszystko jest zbierane w okresie od czerwca do lipca a następnie suszone.

 

Po wybraniu kształtu wieńca mężczyźni wykonują solidny stelaż. Owijaniem ramion wieńca 002 BBkłosami zbóż oraz dekorowaniem kwiatami corocznie zajmują się starsze gospodynie z Borowej. Młodsi członkowie grupy wieńcowej  wykonują ozdoby, wianuszki i bukieciki, które stanowią dekorację końcową wieńca. Przy pracy panuje radosna i miła atmosfera współpracy i pomocy, młodsi mieszkańcy mogą wiele dowiedzieć się na temat dawnych metod i estetyki wykonywania  wieńca, zwyczajów dożynkowych i obrzędów.

 

Ta praca i trud zostały docenione przez Burmistrza Dawida Chrobaka i Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika, który przyznał grupie wieńcowej z Borowej specjalną nagrodę oraz dyplom z podziękowaniami. Wręczenie nagrody odbyło się podczas posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej w Zakliczynie w dniu 14 grudnia. Nagrodę w imieniu sołectwa odebrał sołtys Borowej - Janusz Klocek.

 

Borowa Borowa Borowa
Borowa Borowa Borowa
Borowa Borowa Borowa

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.