uzm

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

borowaCzwartkowy poranek (01.10.) postawił w stan alarmowy mieszkańców sołectwa Borowa i całej naszej gminy. Około godziny 3 nad ranem została wezwana straż pożarna do pożaru domu mieszkalnego w Borowej przez najbliższych sąsiadów - Państwa Fularów, którzy jako pierwsi udzielali pomocy poszkodowanemu i wezwali służby. Walka z żywiołem trwała kilka godzin a bilans zdarzenia okazał się tragiczny. W pożarze zginęła trzyosobowa rodzina Pana Stanisława, który jako jedyny zdołał opuścić płonący budynek wyskakując przez okno, gdyż jak podaje nie było możliwości wydostania się na zewnątrz przez drzwi. Ocalały blisko 70-letni mężczyzna, został objęty pomocą medyczną i psychologiczną, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakliczynie udali się na miejsce zdarzenia w celu przystąpienia do działań zmierzających do zapewnienia pełnej opieki poszkodowanemu. W pomoc zaangażował się Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, który zaproponował Panu Stanisławowi możliwość zamieszkania w mieszkaniu chronionym znajdującym się w budynku byłej szkoły w Dzierżaninach oraz zadeklarował pomoc w procedurach administracyjnych związanych z kontynuacją prac i oddaniem do użytkowania oraz w pozyskaniu środków na prace wykończeniowe nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w surowym stanie, będącego własnością Pana Stanisława i jego rodziny.

Z pomocą przyszli również właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego U Anny w Rudzie Kameralnej i Pan Stanisław zdecydował się skorzystać z tej propozycji. Mieszkanie zostało udostępnione nieodpłatnie.

Ta ogromna tragedia uruchomiła falę dobroci i pomocy w najbliższym otoczeniu Pana Stanisława. Sołtys wsi Borowa - Pan Janusz Klocek wraz z małżonką, radą sołecką i sąsiadami w porozumieniu z proboszczem parafii w Paleśnicy, zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie zbiórki datków na pomoc poszkodowanemu w pożarze w najbliższą niedzielę tj. 11.10.2020 r. Wspaniali młodzi ludzie, rodzeństwo studentów z Borowej - Wojtek i Ewa Nowak opracowali plakat informacyjny zachęcający do przekazywania darów serca dla Pana Stanisława bezpośrednio na jego rachunek bankowy. Pan Stanisław stracił wszystko w pożarze łącznie z dokumentami, dlatego sołtys Borowej asystuje poszkodowanemu w załatwianiu spraw urzędowych związanych z uzyskaniem nowych dokumentów i formalności dotyczących pochówku najbliższych oraz bieżących spraw. Niezwłocznie po uzyskaniu zgody Prokuratury Rejonowej w Brzesku, w miniony weekend mieszkańcy Borowej zgromadzili się w celu uporządkowania pogorzeliska i przywrócenia porządku w obejściu Pana Stanisława. Duże zaangażowanie mieszkańców Borowej, bezinteresowna pomoc Pana Mariusza Jankosza z Jamnej, który wykonał prace ziemne koparką, pozwoliły sprawnie uporządkować podwórze Pana Stanisława.

Kolejna inicjatywa na rzecz pomocy Panu Stanisławowi została podjęta przez instruktorki Zumby, które prowadzą zajęcia Zumba Fitness w świetlicach m.in. w Borowej i Paleśnicy. Panie Dagmara Mikulec, Jolanta Gondek i Joanna Tacyn zaprosiły przez media społecznościowe do udziału w spontanicznym półtoragodzinnym mini maratonie Zumba Fitness, na salę PKS Jedność Paleśnica w dniu 05.10.2020r. od godz. 18.30, a wolne datki za udział w zajęciach przeznaczono na pomoc poszkodowanemu w pożarze mieszkańcowi Borowej.

Pan Stanisław jest bardzo wdzięczny wszystkim, którzy chcą chociaż w najmniejszym stopniu wspomóc go i opiekują się nim w tym trudnym czasie. Redakcja Głosiciela oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury zachęca czytelników do włączenia się w inicjatywy lokalne, mające na celu pomoc Panu Stanisławowi.

Pamiętajmy, że każda pomoc jest wartościowa, a pomaganie zmienia świat na lepszy.

 

 borowa  borowa  borowa
 borowa  borowa  borowa
 borowa  borowa  borowa
 borowa  borowa  borowa

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych