11112020m

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

dozynkiW 2020 roku inaczej niż zakładaliśmy wcześniej, przyszło nam świętować ważne rocznice i uroczystości. Tak też było 15 sierpnia. Najpierw burmistrz Dawid Chrobak wraz z asystującymi mu radnymi Rady Miejskiej w Zakliczynie; Renatą Dyngosz i Markiem Sobólem złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę w Zakliczynie, by następnie udać się do Jamnej, gdzie do burmistrza Chrobaka dołączyli radni; Janusz Flakowicz i wiceprzewodniczący Rady Stanisław Nadolnik, a także członek Zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych dr Michał Wojtkiewicz -  Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn. Zanim delegacja władz (oraz harcerze) złożyła wieniec pod pomnikiem poległych i zamordowanych w Jamnej, w samo południe odbyły się symboliczne dożynki gminy Zakliczyn. W imieniu gminnej społeczności rolniczej wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Borowa, a sołtys Janusz Klocek wraz z asystą złożyli ów przed oblicze Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

 

Burmistrz Dawid Chrobak przekazując chleb dożynkowy na ręce kustosza sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei – ojca Andrzeja Chlewickiego powiedział:

 

 

Czcigodni Ojcowie, Szanowni Państwo,

W tym roku nie odbędą się dożynki gminne w formie znanej w poprzednich latach. Nie wybierzemy najpiękniejszego wieńca dożynkowego i osobiście nie podzielimy się chlebem. Pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian w naszych życiu, w tym rezygnację z tego typu wydarzeń.

Nie zapominamy jednak o rolnikach i wieloletniej tradycji. Z wdzięcznością i szacunkiem pochylamy głowę nad tymi, którzy przez cały rok uprawiali ziemię, naszą żywicielkę. Nie zapominamy o podziękowaniu Panu Bogu za wszelkie dobro, którym nas obdarza. Za to, że dał odpowiednie warunki, by żniwa były obfite, dzięki czemu chleba nie będzie brakowało na naszych stolach.

Pragnę zapewnić, że mimo pandemii polski Rząd, a także Samorząd Gminy Zakliczyn nie zapominają i nie zapomną o dalszej promocji lokalnych producentów i produktów. O działaniach ułatwiających dostęp do nich. Nie zapominamy i nie zapomnimy o kolejnych inwestycjach na terenach wiejskich. Będziemy dbać o dalszy postęp modernizacyjny polskiej wsi.

Dzisiaj spotykamy się w Jamnej, przed ikoną Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na symbolicznych dożynkach gminy Zakliczyn oraz Święcie Pojednania. Spotykamy się, by podziękować rolnikom za trud pracy, za zapewnianie naszej Ojczyźnie bezpieczeństwa żywnościowego. Ale spotykamy się także, aby Matce Boskiej podziękować za Cud nad Wisłą, za zwycięstwo sto lat temu nad Armią Czerwoną.

Dziś przypada okrągła, setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Zatrzymaliśmy wtedy pod Warszawą bolszewicką ofensywę, która chciała zniszczyć europejską cywilizację, opartą na tradycji, kulturze i wartościach chrześcijańskich. To zwycięstwo zostało przez naród polski wywalczone i wymodlone. Polska przed narzuceniem obcej ideologii została obroniona.

Raz jeszcze dziękuję rolnikom za ciężką pracę. Dziękuję Ojcom Dominikanom oraz stowarzyszeniu Wspólnota Domu Św.Jacka im.Ojca Jana Góry na Jamnej za organizację dzisiejszego święta. Dziękuję mieszkańcom Borowej, którzy przygotowali wieniec dożynkowy oraz Radnym Rady Miejskiej w Zakliczynie za dożynkowy chleb. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego święta.
Bóg zapłać! Szczęść Boże wszystkim rolnikom!

 

 

Dawid Chrobak
Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn

 

Relację fotograficzną z wydarzenia przygotował Stanisław Kusiak.

 

 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki
 dozynki dozynki dozynki

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych