tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

zaproszeniewitos19 stycznia (w niedzielę) 2020 roku NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", organizuje w Wierzchosławicach uroczystości z okazji 146 urodzin Wincentego Witosa, na które organizatorzy zapraszają mieszkańców regionu.

 

Wydarzenie rozpocznie się Mszą święta w intencji rolników oraz działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych, która rozpocznie się o godzinie 11 – tej i którą najprawdopodobniej odprawi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. - Mamy deklarację prezydenta, który przyjął zaproszenie do Wierzchosławic. Rozmawiałem właśnie z szefem małopolskich struktur Solidarności Rolniczej Wojciechem Włodarczykiem, który potwierdził tę informację. Cieszy nas ta informacja. Ja przypomnę, że przed pięcioma laty, właśnie w rodzinnej wsi trzykrotnego premiera RP, Wincentego Witosa, rozpoczął się wielki, zwycięski bój Zjednoczonej Prawicy – powiedział Mirosławowi Kowalskiemu, redaktorowi Regionalnego Portalu Informacyjnego – regiontarnowski.pl wicestarosta tarnowski i lider struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości Jacek Hudyma. Przypomnijmy, że przed pięcioma laty prezydent przyjechał na zaproszenie rolników, Solidarności RI i obecnego wicemarszałka Małopolski, Edwarda Czesaka. W planach wizyty prezydenta Polski jest także złożenie kwiatów w kaplicy, w której spoczywa Wincenty Witos oraz spotkanie z rolnikami polskimi.

 

witosNic jednak nie wskazuje na to, by Wincenty Witos, jeden z najwybitniejszych polskich polityków I połowy XX wieku, trzykrotny premier rządu polskiego, został rehabilitowany. IPN nie ma ku temu odpowiednich podstaw. 13 stycznia 1932 roku Wincenty Witos został skazany na półtora roku więzienia w procesie politycznym. Wybrał emigrację. Od kilku lat próby zrehabilitowania chłopskiego premiera rozbijają się o mur z braku podstaw prawnych. Instytut Pamięci Narodowej, wydaje się być najlepszym miejscem przygotowania stosownej dokumentacji. Szkopuł w tym, że w grę wchodzi tylko udowodnienie, że sam proces prowadzony był z jawnym narażeniem ówczesnego prawa (kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego). Innym rozwiązaniem jest zmiana samego KK lub KPK i wprowadzenie zapisu o możliwości kasacji wyroku sprzed lat, który był przeprowadzony z rażącym naruszeniem prawa. Oczyszczenie Wincentego Witosa ma znaczenie symboliczne. Nikt przecież nie wierzy, że brał on udział w spisku, którego celem było obalenie władzy. Był politykiem i miał prawo zabierać głos. Te działania mieszczą się w granicach demokracji, w granicach krytyki politycznej, w państwie demokratycznym. Pomimo wielu zasług marszałka Józefa Piłsudskiego, sam proces i aresztowanie Witosa i innych działaczy Centrolewu, było inspirowane właśnie przez niego. A okres sanacji wpisywał się w ogólnoeuropejskie tendencje rządów autorytarnych. Faktem jest, że rządy sejmokracji przed zamachem majowym, nie miały wiele wspólnego ze współczesnym pojmowaniem słowa: demokracja – podkreśla dr Marek Prus, historyk ruchu ludowego. Marek Lasota, szef krakowskiego IPN-u sprawie rehabilitacji Witosa nie wróży jednak pomyślnego rozwiązania. – To bardziej problem prawny niż historyczny. Obaj politycy: Witos i Piłsudski mieli inna wizję Polski, ta „wrogość” wzrosła po zamachu majowym, proces brzeski tylko ją spotęgował – mówi. Jego zdaniem cieszy fakt, że pamięć o tym wybitnym polityku kultywowana jest w Polsce, zarówno przez ludowców, jak i konserwatystów i chadeków.

 

Źródło informacji: Regionalny Portal Informacyjny – regiontarnowski.pl

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych