Baner festiwalu

 

koncertJuż jutro, 9 listopada o 19:00, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi jeden z najlepszych europejskich big bandów - NDR Bigband w towarzystwie Atom String Quartet, Olgi Pasiecznik (sopran) oraz Vladislava Sendeckiego (fortepian). Artyści wykonają m. in. "My Polish Heart” Wolfganga Kerschek’a, „Le Jardin Qublié” Vladyslava Sendeckiego oraz „About Penderecki” Geira Lysne’go - wariacje na temat utworów Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert będzie powtórzeniem znakomicie przyjętej światowej prapremiery projektu, którzy artyści wykonali 27 listopada 2018 w Elbphilharmonie w Hamburgu.

NDR Big Band – orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu, jeden z najlepszych europejskich big bandów jazzowych. Razem z zespołem występowali m.in.: Dexter Gordon, Chet Baker, George Coleman, Dee Dee Bridgewater, Tomasz Stańko, Art Farmer, Clark Terry, Steve Lacy, Abdullah Ibrahim, Don Cherry, McCoy Tyner, Lionel Hampton, Benny Golson, Johnny Griffin, Carla Bley, Richard Galliano, Wayne Shorter. Pierwszy koncert jazzowy orkiestry odbył się w maju 1974 r. w hamburskiej „Fabrik” i od tamtej pory band budował swoją międzynarodową renomę, występując przez te wszystkie lata w Hamburgu, Norymberdze, Berlinie, Salzau, Burghausen i Freiburgu, ale też w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, a nawet Pekinie. NDR Big Band bierze też udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej, takich jak: „The Theatre Of Kurt Weill”, „Aus der Kürze des Lebens” z wierszami Ernst Jandl’a – specjalnie napisana przez Dieter Glawischnig’a, muzyka Jimi Hendrix’a czy Franka Zappy. Orkiestra od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich jazzmanów. Jednym z takich projektów była wspólna sesja nagraniowa do programu radiowego NDR z polską gwiazdą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko – „The Music of Krzysztof Komeda”, a obecnie jest płyta CD nagrana razem z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim pod tytułem Jazz from Poland.

Vladislav Sendecki – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W połowie lat siedemdziesiątych założył dwie, dzisiaj kultowe, formacje polskiego jazzu: z Jarkiem Śmietaną – grupę Extra Ball, z Andrzejem Olejniczakiem-zespół Sun Ship.W 1981 roku pianista wyjechał do Szwajcarii, a później do Niemiec. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu : od Jaco Pastoriusa i Billy’ego Cobhama po Michaela i Randy’ego Breckerów, Larry’ego Coryella i Michała Urbaniaka. W kręgu jego projektów znaleźli się tacy muzycy, jak Klaus Doldinger, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Didier Lockwood, Bireli Lagrene, Charlie Mariano, Vitold Rek. Od 1996 roku Adzik Sendecki jest pianistą, kompozytorem i aranżerem słynnej orkiestry radiowej NDR Big Band. W ramach projektów realizowanych wraz z orkiestrą Norddeutscher Rundfunk polski pianista współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami (Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza). Dla orkiestry napisał suitę “Anima Mundi”, syntezę zachwytu artysty dla wielu kultur muzycznych świata. Przygotował zgrabną suitę z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big bandu wraz z nawiązaniem do elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).Vladislav Sendecki jest niezwykle aktywnym i kreatywnym muzykiem i kompozytorem; jego dyskografia obejmuje kilkadziesiąt albumów, które zawierają całe spectrum artystycznej wizji polskiego artysty (od jazzu i muzyki klasycznej po fusion oraz ciekawe nagrania z elementami world music).

Atom String Quartet (Dawid Lubowicz – skrzypce; Mateusz Smoczyński – skrzypce ; Michał Zaborski – altówka oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela) powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie oraz należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium, zaś studia podyplomowe w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma na swoim koncie szereg liczących się ról, m.in. w operach Monteverdiego, Händla, Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy'ego, Czajkowskiego. Role te przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności. Występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii. Odnosiła sukcesy śpiewając na wielu prestiżowych scenach m.in. Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet, Salle Pleyel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Palais des Beaux-Arts, Théâtre Royal de la Monnaie (Bruksela), Berliner Konzerthaus, Bayerische Staatsoper (Niemcy), Flamandzkiej Operze, Operach Narodowych w Warszawie i Helsinkach.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.