Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

kluczIntensywny sezon Stowarzyszenia „Klucz”

 

We wrześniu dobiegły końca cztery projekty społeczne realizowane przez Stowarzyszenie „Klucz”. To jednak nie koniec pracy, a dopiero początek, gdyż równolegle jesteśmy w trakcie realizacji dwóch projektów i rozpoczęliśmy realizację kolejnych trzech.

Zadania, które realizowaliśmy do 30 września br. wspólnie z lokalną społecznością polegały na kultywowaniu tradycji i kultury, a także na współpracy, która miała na celu uwydatnienie piękna lokalnych tradycji ludowych.

klucz1Zadanie: Bliżej Tradycji Ludowej

Projekt polegał na zakupie strojów ludowych dla Kapeli Opatkowice, która w 2018 roku rozpoczęła swoją przygodę z muzyką ludową i już osiągnęła pierwsze sukcesy, m. in. zajmując III miejsce podczas I Impresji Artystycznych w Artystycznej Dolinie w Siedlcu. Dzięki realizacji projektu udało się również uzupełnić stroje ludowe dla dwóch par ze średniej grupy wiekowej Zespołu Folklorystycznego Gwoździec, dzięki czemu dzieci z młodszej grupy mogły wystąpić ze starszymi kolegami podczas występów scenicznych.

Zadanie: Dożynki Gminy Zakliczyn

Pomimo faktu, że już sporo czasu minęło od dożynek projekt dopiero teraz został zamknięty, dzięki jego realizacji uczestniczyliśmy w kultywowaniu tradycji związanych z dziękczynieniem Panu Bogu za zebrane plony, zapoznaliśmy się z lokalnymi specjałami, muzyką, przyśpiewkami i obejrzeliśmy przepiękne wieńce. Wszystko to było znakomicie przygotowane przez lokalną społeczność Gwoźdźca.

Zadanie: XX Święto Fasoli

Realizując to zadanie, wzmocniliśmy tożsamość z regionem, zwiększyliśmy bazę przepisów kulinarnych związanych w wykorzystaniem fasoli „Piękny Jaś”, ponadto uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się czegoś więcej o lokalnych i regionalnych specjałach i produktach rękodzielniczych podczas Jarmarku Produktu Lokalnego.

logomPowyższe zadania zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Zadanie: Ło cem moja dusa gro

Projekt miał na celu znalezienie i oszlifowanie talentów muzycznych, związanych z kultywowaniem muzyki ludowej. Do pracy zaangażowany został mistrz Marcin Korbut, który dzięki swoim umiejętnością mógł przekazać swoją wiedzę młodym muzykom. Zajęcia gry na tradycyjnych instrumentach cieszyły się dużym zainteresowaniem.

mk2Powyższe zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadania, których realizację rozpoczęliśmy od września, to kolejne wyzwania w postaci ambitnych i ciekawych projektów, tym razem nastawionych na zdobywanie wiedzy historycznej, umiejętności aktorskich oraz zajęć dla seniorów. Poniżej nieco więcej informacji o realizowanych projektach.

Zadanie: Akademia dla Aktywnych Seniorów w Gminie Zakliczyn

Projekt skierowany do seniorów 55+ oraz młodszego pokolenia, mający na celu integrację międzypokoleniową oraz zapewnienie ciekawych i aktywnych form spędzania wolnego czasu dla seniorów. Jest to kontynuacja projektu „Akademia dla Aktywnych”, który nasze Stowarzyszenie realizuje od 2014 roku. W tym roku Akademie kontynuują swoją działalność w Gwoźdźcu, Charzewicach, Zakliczynie i Woli Stróskiej.

Zadanie: Należyty – Teatr w Zakliczynie

Projekt skierowany do dzieci i młodzieży, dzięki któremu uczestnicy nauczą się wyrażać swoje emocje, zgłębią tajniki gry aktorskiej, popracują nad dykcją oraz będą się świetnie bawić. Podczas warsztatów teatralnych, reżyser Jan Jakub Należyty wykrzesze z dzieciaków ostatnie poty i wspólnie z nimi przygotuje spektakl teatralny, którego premierę zaplanowano na grudzień tego roku.

wmoPowyższe projekty realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zadanie: Mogiły Pamięci „Jamna – Wola Stróska – Charzewice”

Projekt patriotyczny skierowany do uczestników wydarzeń religijno-patriotycznych na terenie gminy Zakliczyn, we wrześniu odbyły się już dwie uroczystości w Jamnej i Woli Stróskiej, gdzie zorganizowaliśmy w ramach projektu rekonstrukcje historyczne, które miały na celu pokazanie i przybliżenie wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej na terenie naszej gminy.

kulturaPoniżej zadania, których realizację kontynuujemy:

Zadanie: „Nagranie Cantando Canzoni”

Jego celem jest wydanie debiutanckiej płyty chóru działającego przy ZCK. 27 października br. odbędzie się koncert pieśni patriotycznych połączony z promocją debiutanckiej płyty.

Zadanie: „Zakliczyński Uniwersytet Ludowy”

Tym razem zagłębiamy się w tematy związane z historią naszego miasta oraz etnografią regionu. Realizujemy wykłady i warsztaty, na których można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, ponadto organizujemy interesujące wycieczki krajoznawcze.

Jak widać, Stowarzyszenie „Klucz” nie próżnuje, przed nami kolejne projekty, m.in. „Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice” - jesteśmy w trakcie podpisywania umowy na realizację projektu.

Wszystkie powyższe projekty są realizowane dzięki wsparciu Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych