Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Prezydent ogłosił datę wyborów

 

kandydGłówne siły polityczne poskładały już wyborcze puzzle i w dniu ogłoszenia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę daty jesiennych wyborów parlamentarnych oficjalnie rozpoczęli, jak sami mówią, krótką i intensywną kampanię wyborczą. Prezydent Duda jako datę wyborów parlamentarnych wyznaczył dzień 13 października 2019 roku. Czasu jest niewiele na kampanię - już nieco ponad dwa miesiąće. Najsprawniej układanie list wyborczych poszło Prawu i Sprawiedliwości. Kompletne listy kandydatów PiS do Sejmu i do Senatu czekają na dogodny moment, aby podać je do powszechnej wiadomości. Mniej więcej wiadomo jak wygląda reprezentacja Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Pomyślnie zakończyły się rozmowy w kręgach decyzyjnych PSL i Kukiz'15, samodzielnie tworzyć będą listy Bezpartyjni Samorządowcy. Trwają nadal ruchy wśród grup prawicowych będących "bardziej na prawo" niż PiS. Na dziś można przypuszczać, że w skali ogólnopolskiej będziemy mieli do czynienia z około sześcioma komitetami wyborczymi.

 

 

Do Sejmu

 

W wyborach do Sejmu Małopolska została podzielona na 4 okręgi wyborcze. Ze zrozumiałych względów nas najbardziej interesuje tarnowski okręg wyborczy oznaczony numerem 15 i składający się z wyborców zamieszkujących powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki oraz miasto na prawach powiatu: Tarnów, gdzie wybranych zostanie 9 posłów. Wszystkich kandydatów na posłów i senatorów poznamy najpóźniej 3 września do północy.

 

apieczarkaW Tarnowskiem wiemy, że listę PiS - będącą faworytką wyborów - otwiera Anna Pieczarka, a za Wicemarszałek WM będą zabiegać o głosy wyborców obecni parlamentarzyści, a tą ligę parlamentarną otwierać będzie Józefa Szczurek – Żelazko piastująca funkcję wiceminister zdrowia. Na liście znajdą się też oczywiście posłowie Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewcz (nasze źródła mówią o pozycji nr 5), posłanki Anna Czech i Urszula Rusecka, a także radny Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz skarbnik Gminy Ciężkowice Wojciech Skruch. Miejsce na liście PiS do Sejmu otrzymał "transfer z Kukiz'15" – poseł Norbert Kaczmarczyk. Ponadto na liście będą reprezentanci; Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry – Stanisław Bukowiec oraz Porozumienia Jarosława Gowina – Piotr Sak. PiS liczy na powiększenie stanu posiadania z dotychczasowych sześciu do co najmniej siedmiu posłów z okręgu tarnowskiego i nad tym pracuje, czego dowodem był Piknik Rodzinny PiS w Zakliczynie z udziałem byłej premier, a obecnie europosłanki Beaty Szydło oraz kandydatami do parlamentu, który został zorganizowany w dniu 4 sierpnia na obiektach LKS Dunajec Zakliczyn.

 

augustynNie jest zaskoczeniem, że listę Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu otwierać będzie była wiceminister edukacji i "minister w gabinecie cieni Grzegorza Schetyny" – Urszula Augustyn. Za Urszulą Augustyn będzie były poseł, takoż były żużlowiec, a obecny prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego - Robert Wardzała, na trójkę desygnowano byłego starostę bocheńskiego i byłego szefa Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacka Pająka. Poza pewnymi wyjątkami, lista PO będzie składać się z kandydatów, którzy siłą rzeczy będą mieć zapisane w CV wyraz "były" – takie czasy nastały dla działaczy PO. Niewiele wskazuje obecnie na to, żeby lista PO uzyskała u nas więcej niż jeden mandat, a tenże z pewnością przypadnie Urszuli Augustyn.

 

kosiniakPSL – Koalicja Polska po niefortunnym bycie w Koalicji Europejskiej walczyć będzie w październikowych wyborach o życie polityczne. Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział, że to właśnie on będzie otwierał listę PSL w naszym okręgu. To jedyny szef liczącego się na scenie politycznej ugrupowania, który nie wystartuje z listy warszawskiej. Ta decyzja to też gwarancja mandatu poselskiego pod warunkiem, że PSL przekroczy próg wyborczy. Podobno rozmowy z Kukizem są nadal w toku i lada chwilę ma być podany komunikat o ich efekcie. Aktualizacja! 8 sierpnia 2019 roku po godzinie 15 - tej Władysław Kosiniak - Kamysz i Paweł Kukiz ogłosili wspólny start do wyborów parlamentarnych w ramach PSL - Koalicja Polska.

 

Lewica w jakimkolwiek zestawieniu koalicyjnym w naszym okręgu wytypuje na jedynkę Jerzego Woźniaka. To jakieś wyróżnienie dla Zakliczyna, bo nie często zdarza się, żeby listę parlamentarną otwierał przedstawiciel naszego miasteczka. Cokolwiek by nie pisać, to szanse na mandat poselski w Tarnowskiem Lewica ma więcej niż iluzoryczne.

 

Co zaś urodzi się bardziej na prawo od PiS, to zobaczymy. Chodzą słuchy, że jeśli coś będzie, dajmy na to Konfederacja, to na jedynkę desygnowany będzie któryś z braci Kwaśniaków; Czesław lub Adam. Szanse ? Jakby to napisać; patrz wyżej.

 

Nie wiadomo czy w okręgu tarnowskim Bezpartyjni samorządowcy zmontują listę do Sejmu. Gdyby jednak tak się stało, to chciałbym poszukać kandydatów na listę i nie bardzo mogę znaleźć. Pierwszy jaki się nasuwa to wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior, ale czy po klęsce niepartyjnego bloku powiatowego, zechce się bawić w politykę ogólno - jakby na to nie spojrzeć – krajową. Szukając innej rozpoznawalnej twarzy w tej kategorii, musiałbym się bardzo wysilić, aby taką znaleźć – no chyba, że komuś znudził się dotychczasowy szyld partyjny i postanowił zostać bezpartyjnym samorządowcem.

 

Głośne transfery polityczne

 

W okręgu tarnowskim o transferach politycznych relatywnie jest cicho, bo mamy do czynienia z jednym takim; Norbert Kaczmarczyk postanowił przejśc z Kukiz'15 do PiS. Jak popatrzymy na Małopolskę, to ho, ho, ho! Niewątpliwie największa niespodzianką jest jedynka dla byłego wiceministra spraw zagranicznych w rządzie PiS (lata 2005-07) Pawła Kowala na krakowskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Wróbelki ćwierkają też o politycznym romansie popularnej Kukizowskiej posłanki Agnieszki Ścigaj z PSL-em.

 

Start do Senatu

 

bernackiInaczej niż do Sejmu, do Senatu mamy do czynienia z okręgami jednomandatowymi, innymi słowy, w 100 okręgach wyborczych wybierzemy 100 senatorów. W Małopolsce mamy 8 okręgów wyborczych do Senatu, a nas interesują szczególnie dwa tzw. tarnowskie okręgi wyborcze; nr 34 złożony z wyborców powiatów brzeskiego, bocheńskiego, proszowickiego i wielickiego oraz nr 35 złożony z miasta Tarnów, powiatów; tarnowskiego i dąbrowskiego. Wyborcy PiS już wiedzą, że w okręgu nr 34 kandydatem na senatora będzie prof. Włodzimierz Bernacki, a w okręgu nr 35 prof. Kazimierz Wiatr. W kręgach opozycyjnych (KO, PSL, Lewica) mówi się o tym, że okręgi tarnowskie zostaną oddane kandydatom wyznaczonym przez PSL. Jeśli to prawda, to oznacza, że PSL wybierze kandydatów być może spośród takich nazwisk jak; dr Stanisław Sorys, Ryszard Ochwat, Artur Kozioł i Ludwik Węgrzyn. Moim zdaniem Kosinak – Kamysz postawi na burmistrza Wieliczki w okręgu nr 34, jeśli ten da się przekonać do startu, natomiast w okręgu tarnowskim Sorys jest milej widziany przez środowiska liberalne, a Ochwat z kolei przez wyborców o poglądach bardziej chadeckich i konserwatywnych.

 

Przeszli na emeryturę polityczną

 

czesakNajbardziej znani emeryci polityczni to były poseł i europoseł PiS minionej kadencji Edward Czesak i były minister spraw wewnętrznym Krzysztof Janik z SLD. Wielu członków PiS w Brzesku i okolicy widziało pana Edwarda w ławach senackich, ale jak się okazuje to były tylko takie pobożne życzenia. Z kolei Krzysztof Janik posmakował roli wykładowcy akademickiego i do czynnej polityki nie chce wracać. Być może to nie do końca polityczna emerytura, a raczej "odstawka" jeśli chodzi o obecnego jeszcze wciąż senatora PiS Zbigniewa Cichonia, który mandat senatorski zdobył z okręgu "brzeskiego". Tym razem takiej szansy nie otrzyma od PiS.

 

Ściąga do głosowania

 

Wyborcy otrzymają dwie karty do głosowania. Na jednej karcie (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej karcie (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej. Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych