tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

debelTuchów, miasto nad rzeką Białą w powiecie tarnowskim, odległe dwadzieścia kilka kilometrów od Zakliczyna. Miasta te łączy wspólna historia. Pod koniec XI wieku tereny dzisiejszego Tuchowa i Zakliczyna II żona króla Władysława Hermana, Judyta Salijska, do posagu której te ziemie wchodziły, podarowała je benedyktynom tynieckim, a papież donację tę potwierdził. Odtąd benedyktyni zarządzali tymi ziemiami. Kiedy w początkach XIV wieku w Tuchowie odkryto pokłady soli, benedyktyni tynieccy (ich opat Bogusław) wystąpili do króla Kazimierza Wielkiego o podniesienie tej osady do rangi miasta. Król, biorąc pod uwagę dotychczasowe zasługi dla królewskiego majestatu opata Bogusława, do jego prośby się przychylił i 2 listopada 1340 roku decyzję taką podjął. Od tego czasu osada dzisiejszego Tuchowa stała się miastem na prawie magdeburskim, otrzymała samorząd, herb (dwa skrzyżowane klucze, z mieczem pośrodku) oraz przywilej wtorkowych jarmarków. Tyle z zapisków historycznych.

zawodnicyW dniach 6-7 lipca 2019 roku, w czasie corocznego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, dzięki przychylności władz Miasta i Gminy Tuchów, zwłaszcza pani Burmistrz Magdaleny Marszałek, oraz dyrektora MOSiR w Tuchowie Marka Srebro, w Tuchowie odbyły się VI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sędziów Tenisa Stołowego, których organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Grom Szerzyny oraz Akademia Tenisa Stołowego W.B.M. Krupa. Głównym organizatorem Mistrzostw był Adam Dudek – założyciel i wiceprezes UKS Grom Szerzyny. Nazwa „Grom” nawiązuje do byłego Ogniska TKKF Grom w strukturze Małopolskiego TKKF w Krakowie, którego przed laty Adam Dudek był prezesem. Pan Adam jest też prezesem UKS Królewski Biecz w Bieczu. W latach 2014–2018 właśnie w tym mieście, z okazji „Dnia Biecza”, odbywały się Międzynarodowe Mistrzostwa Sędziów Tenisa Stołowego. W tym roku po raz pierwszy w roli gospodarza tej międzynarodowej imprezy wystąpił Tuchów, kolejne z miast małopolskich, które z tej roli wywiązało się znakomicie. Mistrzostwa odbyły się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tuchowie przy ul. Jana Pawła II, a patronat nad zawodami objęli: Polski Związek Tenisa Stołowego, Burmistrz Miasta i Gminy Tuchów Magdalena Marszałek oraz Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

W Mistrzostwach udział wzięło około 100 zawodników z Austrii, Słowacji, USA, Ukrainy i Polski. Wzorem ubiegłych lat w zawodach uczestniczyli także zawodnicy z Małopolski, w tym spora grupa grających sędziów z Tarnowa, Zakliczyna i okolicznych miejscowości, m. in. Mateusz Malik oraz bracia Marek i Franciszek Jasielscy, którzy jeszcze niedawno stanowili trzon reprezentacji UKS Gulon w ligowych rozgrywkach Polskiego Związku Tenisa Stołowego.podium

Sporym sukcesem w tych międzynarodowych, mocno obsadzonych Mistrzostwach, było zdobycie, już po raz trzeci z rzędu, tytułu Międzynarodowego Mistrza Polski w grze podwójnej przez Mateusza Malika – obecnie trenera tenisistów stołowych UKS Jordan Zakliczyn. Tym razem Mateusz wystąpił w parze ze swoim klubowym kolegą, Słowakiem Matejem Harabinem, z którym na co dzień występuje w I lidze słowackiej w klubie 1. PPC Fortuna Kežmarok. Warto podkreślić, że w tym roku reprezentacja Fortuny uznała wyższość innego zespołu słowackiego, zajmując drugie miejsce w I lidze. W nadchodzącym sezonie ta słowacko-polska drużyna przystępuje do walki o upragniony awans. Dotychczas nikt inny z reprezentantów Zakliczyna, oprócz Mateusza, nie sięgnął w historii zawodów tenisa stołowego po tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w grze podwójnej, który zdobył ten tytuł trzykrotnie z rzędu.

fotosMiłym akcentem podczas uroczystego otwarcia Mistrzostw było uhonorowanie, inicjatora i głównego organizatora Międzynarodowych Mistrzostw Sędziów Tenisa Stołowego, pana Adama Dudka. List gratulacyjny i Złotą Odznakę 60-lecia Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Za Zasługi”, przyznaną przez Zarząd Główny TKKF, w imieniu władz wojewódzkich Małopolskiego TKKF wręczył panu Adamowi Władysław Łopatka - Redaktor Naczelny „Kuriera Małopolskiego TKKF”, rodem z Gminy Zakliczyn. Także Władysław, jako sędzia tenisa stołowego, reprezentujący w Mistrzostwach Małopolskie TKKF, wywalczył w swej kategorii wiekowej tytuł wicemistrzowski.

Zawody przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Turniej poświęcony był pamięci zmarłego w ubiegłym roku sędziego PZTS Henryka Oleksiuka, uczczonej minutą ciszy. Uczestnicy Mistrzostw uczcili też pamięć Andrzeja Peregryma - uczestnika wszystkich dotychczasowych edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski, który niedawno od nas „odszedł”. Był długoletnim, aktywnym działaczem TKKF Poprad Muszyna, pełniąc do ostatnich chwil życia funkcję wiceprezesa tego Ogniska. Niech ziemia lekką Im będzie!

Z okazji Mistrzostw w kuluarach hali sportowej MOSiR w Tuchowie zorganizowana została wystawa militariów z lat I i II wojny światowej, a rozpoczęcie zawodów uświetnił występ Mażoretek Rossa z Szerzyn.dyplom

W poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych VI Międzynarodowych Mistrzów Polski Sędziów Tenisa Stołowego tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski zdobyli:

Kobiety:

I miejsce: Katarzyna Galus, II miejsce: Aleksandra Chrabąszcz.

Mężczyźni:

kat. do lat 39: I miejsce Jakub Chmielowski, II - Maksym Shulepov.

kat. 40-49 lat: I miejsce Dawid Ostrowski, II - Marcin Mól.

kat. 50-59 lat: I miejsce Adam Kieroński, II - Zenon Woliński.

kat. 60-64 lat: I miejsce Marek Kamiński, II - Jan Molęda.

kat. 65-69 lat: I miejsce Mieczysław Krakowiak, II - Tomasz Opioła.

kat. 70-74 lat: I miejsce Bronisław Opioła, II - Władysław Łopatka.

kat. 75-79 lat: I miejsce Ryszard Banaszkiewicz, II - Janusz Malarz.

kat. 80+: I miejsce Adam Hnyda, II - Karol Bula.

kat. open: I miejsce Jakub Chmielowski, II - Jakub Michalski.

Deble: I miejsce Mateusz Malik – Matej Harabin, II - Adam Kieroński – Daniel Lis.

lopatkaUczestnicy VI Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sędziów Tenisa Stołowego składają ich organizatorom, patronom i sponsorom serdeczne podziękowanie za bardzo udaną imprezę.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych