iza

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

wiesmalopolskaOd 18 marca 2019 roku (poniedziałku) kampania w ramach wyborów sołeckich 2019 powinna ruszyć z tzw. kopyta, bo do tego dnia należy zgłosić do Gminnej Komisji Wyborczej kandydatów na sołtysów (w przypadku Zakliczyna - przewodniczącego miasta) i członków rad sołeckich ( w przypadku Zakliczyna - Rady Zakliczyna). W związku z definitywną decyzją Kazimeierza Ryby o tym, że nie będzie ubiegał się ponownie o funkcję Przewodniczącego Miasta Zakliczyn, wiele na to wskazuje, że po 31 marca stolicą gminy będzie rządzić (po dekadach męskich rządów) kobieta – ale nie będę uprzedzał faktów. Tymczasem do 12 kwietnia trwa ogłoszony przez Województwo Małopolskie konkurs „Małopolska Wieś 2019.” Jest to już trzecia edycja konkursu, w którym wybierana jest Najpiękniejsza i Nowatorska Małopolska Wieś. Zgłoszeń do konkursu dokonuje Gmina, która może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa sołectwa, a Sołectwo może zostać zgłoszone w jednej lub w dwóch kategoriach.

 

Warto zapoznać się z regułami konkursu, które dostępne są m.in. na stronie internetowej Województwa Małopolskiego https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/najpiekniejsza-nowatorska-malopolska-wies bo w pierwszej edycji konkursu w 2017 przyznano nagrody dla 14 gmin z terenu Województwa Małopolskiego na kwotę 254 tys. zł, a w ubiegłym roku nagrodzono 21 gmin z terenu Województwa Małopolskiego na kwotę 620 tys. zł. W pierwszej edycji konkursu tytuł Najpiękniejszej wsi Małopolski uzyskał Ostrów – wieś położona w gminie Proszowice, która słynie z malowniczych, lawendowych pól, przyciągających każdego lata ogromne rzesze turystów. Dzięki wygranej do tej zwycięskiej gminy trafiła nagroda w wysokości 45 tys. zł. Za Ostrowem – w kategorii „Piękna Małopolska Wieś" - uplasowały się Zalipie (30 tys. zł) i Siedlce (20 tys. zł), a wsie: Porąbka Uszewska, Bogoniowice i Lipnica Murowana otrzymały wyróżnienie (po 8 tys. zł). Z kolei w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” na podium stanęły Chrząstowice, Pałecznica i Kościelisko. Wśród wyróżnionych sołectw znalazły się Kwapinka, Osiek, Piekary, Rzuchowa oraz Gnojnik – w tej kategorii nagrody były identyczne, tj. Zwycięzca otrzymał 45 tys. zł, za drugie Pałecznica 30 tys. zł , etc. W ubiegłym roku zwycięskie w konkursie gminy mogły cieszyć się nagrodami w wysokości 60 tys. zł. W kategorii „Piękna Małopolska Wieś 2018" zwyciężyły Bolechowice w gminie Zabierzów. Jurorzy docenili dbałość o estetykę oraz szereg działań zrealizowanych w Bolechowicach, takich jak: rewitalizację parku, utworzenie izby regionalnej, remont alejek i kładek nad Bolechówką, przebudowę głównych ulic, ochronę cennych obiektów. Kolejne miejsca zajęły: Pasierbiec w gminie Limanowa ( II miejsce)oraz ex aequo III miejsca Wierzchowisko (gmina Wolbrom) i Bolów (gmina Pałecznica). W kategorii „Nowatorska małopolska wieś” najlepszy okazał się Zederman w gminie Olkusz. Komisja konkursowa doceniła inicjatywy dedykowane osobom starszym i dzieciom, aktywną działalność Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz plany wydania publikacji prezentującej miejscowość. Kolejne miejsca w tej kategorii przypadły Klikuszowej (gm. Nowy Targ – II miejsce) oraz Biesiadkom (gm. Gnojnik – III miejsce). Jak wspomniałem wyżej, Województwo Małopolskie przeznaczyło na nagrody w tym konkursie w ubiegłym roku 620 tys. zł. Zwycięzcy otrzymali po 60 tys. zł. Sołectwa, które zajęły II miejsca – po 50 tys. zł, III miejsca – po 40 tys. zł. Wyróżnienia zostały wycenione na 20 tys. zł, a otrzymały je: Siekierczyna (gm. Ciężkowice), Wysocice (gm. Gołcza), Książnice Małe (gm. Koszyce), Milik (gm. Muszyna), Chronów (gm. Nowy Wiśnicz), Podborze (gm. Olesno), Lichwin (gm. Pleśna), Myślec (gm. Stary Sącz), Sułoszowa I (gm. Sułoszowa), Przydonica (gm. Gródek nad Dunajcem), Żerosławice (gm. Raciechowice), Rodaki (gm. Klucze), Skrzyszów (gm. Skrzyszów), Gładyszów (gm. Uście Gorlickie).

 

Jak widać, wśród laureatów nie ma dotąd sołectw z gminy Zakliczyn, a przecież wśród 23 pięknych zakliczyńskich sołectw z pewnością są takie, które należą do najpiękniejszych czy najbardziej nowatorskich wsi małopolskich.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych