bie

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

fiszkazckinfoKończy się 2018 rok, który obfitował w wiele interesujących wydarzeń, które w tym czasie miały miejsce w gminie Zakliczyn. W ostatni dzień mijającego roku postanowiłem sporządzić ranking najważniejszych (moim zdaniem) wydarzeń, które przechodzą do historii, a kilka z nich być może na trwałe zapisze się w historii Zakliczyńskiej Ziemi. Z pewnością do historii przejdzie wydarzenie, które postanowiłem zamieścić w rankingu na pierwszym miejscu.

 

 

1. Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zakliczynie


rp4 listopada 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda pojawił się w zakliczyńskim ratuszu 10 minut przed godziną 10 – tą. W biurze Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury w obecności ministra Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego, wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona, starosty tarnowskiego Romana Łucarza, burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, dyrektora ZCK Kazimierza Dudzika oraz pracowników Centrum; Haliny Machel – Gaury i Stanisława Kusiaka, Prezydent RP wypił kawę, a następnie udał się na zakliczyński Rynek, aby wziąć udział w wydarzeniu i wygłosić przemówienie: https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=5dhTsmRkiFg a także spotkać się z mieszkańcami miasta i gminy Zakliczyn. Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Zakliczyna, by wziąć udział w wydarzeniu "Z Zakliczyna do Łowczówka", będącego najważniejszym punktem zakliczyńskich i powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękna oprawa artystyczna uroczystości to m.in. zasługa Chóru „Cantando canzoni” i młodzieży z ZSP im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie.

 

2. Święto fasoli w Zakliczynie


sfNa drugim miejscu Święto fasoli, bo to największa impreza kulturalna i promocyjna gminy Zakliczyn, a 19. edycja Święta fasoli miała rekordową frekwencję. Słoneczna aura sprzyjała wycieczkom na Kamieniec całych rodzin. Przy Orliku pojawiło się sporo gości spoza gminy, wszak renoma święta dotarła w odległe zakątki kraju, a nawet za granicę. Podczas fasolowej fety gościliśmy przyjaciół z węgierskiego Jászfényszaru i ukraińskiego Obertyna. Z Madziarami obchodzimy wspólnie 20. rocznicę zawarcia współpracy pomiędzy oboma miastami. Podczas Święta Fasoli pięknie zaprezentowali się węgierscy huzarzy, 60 stoisk Jarmarku Produktu Lokalnego, oraz artyści z gwiazdami imprezy; Kordianem i Stachursky'm. Po raz kolejny Dawid Matura zorganizował Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie, a SPON „Bez barier” zabawę fantową. Świetnie spisała się debiutująca w roli obsługi gastronomicznej firma państwa Osysków z Faściszowej.

 

3. Wybory samorządowe w gminie Zakliczyn


grburmistrz4049 na tak, 755 na nie. W sumie 84,28 % poparcie dla Dawida Chrobaka w wyborach na burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn na kadencję 2018 – 23. Burmistrz Chrobak, który w 2010 roku stoczył pasjonujący pojedynek z Jerzym Soską, a w Radzie Miejskiej PiS nie miał wówczas większości, tym razem nie miał konkurenta w wyborach na burmistrza, a w nowej Radzie Miejskiej PiS ma 10 radnych, a jeśli dodamy jedną radną z Porozumienia Jarosława Gowina, to Zjednoczona Prawica ma 11 radnych na 15 – osobowy skład Rady. Nowa Rada Miejska ma siedmiu debiutantów, jeden radny powraca po przerwie do Rady, czterech radnych nie miało konkurencji w wyborach. Drugi raz z rzędu funkcję przewodniczącej Rady pełni Anna Moj. Na samorządową emeryturę odszedł Kazimierz Korman. Do Rady Powiatu nie zdołali dostać się Józef Wojtas i Adam Czaplak, za to debiut w Radzie Powiatu zalicza Józef Gwiżdż, a Irena Kusion awansuje na wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tarnowskiego. To najważniejsze werdykty wyborców z dnia 21 października 2018 roku.

 


4. Jubileuszowe Dożynki Powiatu Tarnowskiego i Dożynki Gminy Zakliczyn


dozZakliczyn w ostatni weekend sierpnia był stolicą Powiatu Tarnowskiego. 20. edycja Dożynek Powiatowych została przeprowadzona w Zakliczynie na Kamieńcu. Niespecjalna aura nie wpłynęła jednak zbytnio na ogólną atmosferę święta, wszak organizatorzy Dożynek zabezpieczyli się na wszelkie sposoby, stawiając wielką estradę pokrytą brezentem, oraz namioty i wiaty, co docenili uczestnicy święta plonów - rolnicy reprezentujący 16 gmin powiatu. Na estradzie dwudniowego wydarzenia wystąpiły zespoły; Złoty Maanam, Grupa Furmana i De Mono oraz Kabaret Czwarta Fala. Koncerty zostały znakomicie odebrane przez liczną publiczność. Było to efektowne podsumowanie dwudniowego święta plonów w Zakliczynie, spotęgowane pokazem fajerwerków. Choć to były pierwsze powiatowe dożynki w dwudziestoletniej historii organizowane w gminie Zakliczyn, to w moim rankingu plasują się dopiero na czwartej pozycji.

 

5. Ekofestyn w Zakliczynie


0519 września 2018 roku rozdaliśmy na zakliczyńskim Rynku 300 drzewek, zebraliśmy pełny kontener PET-ów, posadziliśmy "Polskiego Buka Niepodległości", zrealizowaliśmy pakiet ekologicznej edukacji poprzez konferencję z wykładem Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak i programy edukacyjne w wykonaniu uczniów szkół z Zakliczyna, Filipowic, Paleśnicy, Gwoźdźca, Stróż i Wróblowic oraz eko-quiz przeprowadzony przeze mnie na scenie i przed nią. "Dwie Galicje" to z kolei propozycja "Galerii Poddasze" ZCK - otwarcie wystawy fotograficznej Renaty Michalczyk to następny element edukacyjny Ekofestynu. To nie wszystko, bo było pyszne stoisko Wolskiej Organizacji Kobiet „Nad Potokiem” Stowarzyszenia „Klucz” z Woli Stróskiej, ekologiczne stoisko Urzędu Miejskiego w Zakliczynie i atrakcyjne stoisko ekologiczne Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Krakowa. Animacje dla dzieci oferowała firma „Miś.” Tłumie było na zakliczyńskim Rynku w niedzielę 9 września 2018 roku podczas ogólnopolskiej akcji „100 tys. drzewek na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zakliczyn został wybrany przez prezesa WFOŚiGW Witolda Kozłowskiego (dzisiaj już Marszałka Województwa Małopolskiego – p.K.D.) na miejsce ogólnopolskiej akcji Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Małopolsce, a spore zainteresowanie publiczności i profesjonalnie zrealizowana impreza zasłużyła na 5 miejsce w rankingu.6. Święto Pojedniania i 20. rocznica koronacji Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej z udziałem ks. prymasa Polaka


prym15 sierpnia 2018 roku, rano padało na Jamnej, a o godzinie 10 -tej na czas rozpoczęcia uroczystości patriotycznej „Święta pojednania” deszcz zaczął padać rzęsiście. Nie przeszkodziło to w zgromadzeniu się licznej grupy ludzi pod parasolami na dziedzińcu kościoła sanktuaryjnego. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar pacyfikacji Jamnej oraz poległych partyzantów AK złożyli parlamentarzyści; poseł na Sejm Michał Wojtkiewicz i senator Kazimierz Wiatr, wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz władze samorządowe powiatu ze starostą Romanem Łucarzem i gminy Zakliczyn z burmistrzem Dawidem Chrobakiem. Modlitwę za poległych i pomordowanych poprowadził o. Andrzej Chlewicki a grą i śpiewem uroczystość uświetniły; Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice” oraz zespół „Kumotry”. Ze względu na aurę, nie na ołtarzu „Pod dębem” ale w kościele sanktuaryjnym, pod przewodnictwem prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka została odprawiona Msza święta w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, której koronacji wizerunku dokonał papież Jan Paweł II. - Matka Boża umiłowała sobie wiele miejsc w Polsce, także to urokliwe wzgórze jamneńskie, by dźwigać tutaj w ludziach nadzieję poprzez słuchanie naszych modlitw. Jamna to sanktuarium wysłuchanej nadziei - mówił w homilii prymas Polski. Pogoda poprawiła się i po Mszy świętej na terenie Domu św. Jacka odbył się „Polonez koronacyjny” z aktywnym udziałem Prymasa. Nie zabrakło strawy dla ciała, czyli grochówki od Starosty, a w Wieczerniku obiadu dla gości specjalnych. Przy stole zasiedli m.in. prymas Polski abp. Wojciech Polak, a obok prymasa o. Andrzej Chlewicki, burmistrz Dawid Chrobak, starosta tarnowski Roman Łucarz , także parlamentarzyści; dr. Michał Wojtkiewicz i prof. Kazimierz Wiatr, jeden z współtwórców jamneńskiego fenomenu prof. Stefan Jurga, prof. Janusz Gadzinowski – członek Papieskiej Akademii Życia, znany aktor i przyjaciel Jamnej Wojciech Komasa. Duże zainteresowanie uczestników uroczystości wzbudziła wystawa plenerowa „Nadzieja ukoronowana.”

 

7. Jubileusz 25 – lecia Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice”


ork4 sierpnia 2018 roku świętowaliśmy jubileusz 25 – lecia działalności Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice.” Jubileuszowa impreza odbyła się w Filipowicach. To co goście wydarzenia zobaczyli na placu rekreacyjnym obok Domu Strażaka, wymagało sporego wysiłku organizacyjnego, którym dyrygowali; kierownik Orkiestry Małgorzata Soska i „honorowy trębacz” Orkiestry Józef Wojtas oraz panie i panowie skupieniu wokół Klubu Przyjaciół SOD „Filipowice.” Popisy artystyczne Orkiestry zostały przygotowane i zaprezentowane pod dowództwem kapelmistrza Dominika Malika. Malik wymyślił sobie, że na jubileuszu pokaże takie „Filipowice” jakich jeszcze nikt nie słyszał – no i pokazał ! To była znakomicie zrealizowana impreza jubileuszowa, poprowadzona przez świetnego konferansjera Józefa Wojtasa, impreza którą obok wielu prywatnych sponsorów wsparł Powiat Tarnowski, ZCK i Stowarzyszenie „Klucz” zakończona bajecznym pokazem laserowym. Świetne, z założenia, lokalne wydarzenie zasłużyło na 7 lokatę w moim zestawieniu.

 

8. Projekty kulturalne ZCK i Stowarzyszenia „Klucz”


Spotkania Kazimierzowskie u Jordana
pastProjekt kulturalny realizowany przez Zakliczyńskie Centrum Kultury od 14 października do 9 grudnia 2018 roku w Zakliczynie dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach „Spotkań” publiczność miała okazję poznać twórczość i spotkać się z takimi artystami jak znakomity pieśniarz, aktor, reżyser i autor tekstów Jan Jakub Należyty, świetna pianistka chińskiego pochodzenia Krystyna Man Li Szczepańska oraz nadzwyczajne małżeństwo promujące folklor Krakowiaków Wschodnich: Vitalina i Michał Pastuchowie. W ramach projektu zobaczyliśmy na scenie sali im. S. Jordana koncerty: „Pod dachami Paryża”, „Muzyka świata” oraz „Wszystkie barwy folkloru”.
Uniwersytet Drugiego Oddechu
foyermajewskiUniwersytetu Drugiego Oddechu (UDO), to z kolei projekt realizowany od października do grudnia 2018 roku przez Stowarzyszenie "Klucz" i również dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy UDO dwukrotnie wyjechali do Krakowa i dwukrotnie do Tarnowa; najpierw w październiku na spektakl "Wieczór kawalerski" w Teatrze Bagatela, potem w listopadzie na spektakl "Pogawędki z katem" do tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. W grudniu znów do Krakowa na operę "Cyganeria" i na zakończenie 7 grudnia uczestnicy UDO pojechali do Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie na koncert "Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej." Na planowanych łącznie 200 uczestników wyjazdów kulturalnych, faktycznie z oferty skorzystało 211, a i tak nie zdołaliśmy zaspokoić pełnego zapotrzebowania.

 

9. Koncert Chóru „Cantando canzoni” z Orkiestrą „Passionart” w Lusławicach


0047 marca 2018 roku mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w artystycznym wydarzeniu związanym z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Artyści z Krakowa i z Zakliczyna zaprezentowali na lusławickiej scenie kunszt w ramach 4. Festiwalu Wolnej i Niezawisłej „Moja Niepodległa”, projektu obejmującego koncerty w kilku miastach w Małopolsce , w tym dwa koncerty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Repertuar dotyczył znaczących wydarzeń w historii Polski, począwszy od powstań narodowych, wojen światowych, a skończywszy na walce o nieodległość w narzuconym przez Sowietów systemie. Do głębszego przeżycia koncertu przysłużyła się diaporama z archiwalnymi zdjęciami oraz filmy dokumentalne IPN-u ukazujące gehennę bohaterów, ofiar ucisku aparatu represji i powstańczych zrywów. W antraktach pojawiał się na wielkim ekranie znak Polski Walczącej na tle barw narodowych, jako wspólny symbol dla wszystkich aktów męstwa począwszy od zaborów, wojen, oporu „leśnych”, aż po triumf Solidarności. Program, podzielony na dwie części, przyjęto owacją na stojąco.

 

10. Koncert charytatywny na „Kamieńcu” dla Kamila


kamW niedzielę 1 lipca 2018 roku na Kamieńcu w Zakliczynie odbył się koncert charytatywny dla Kamila. Choć pogoda pozostawiała wiele do życzenia, to odczuć można było, że w powietrzu unosi się atmosfera przepełniona solidarnością, wielkim dobrem i otwarciem serc. Uczestnicy koncertu nie zawiedli, chętnie wspierali zbiórkę poprzez zakup przedmiotów na kiermaszu, zabawie fantowej, czy wrzucając do skarbonek. „To dzięki wielkiej eksplozji dobra udało się zebrać ponad 103 tysiące złotych. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Gmina Zakliczyn sąsiednich gmin, miast polskich i zza granicy za wielkie, otwarte serca. Odzew jest wielki, bo walczymy o zdrowie i życie Kamila. W organizację koncertu włączyła się przede wszystkim rodzina i przyjaciele Kamila Kasprzyka, mieszkańcy Faściszowej, Siemiechowa organizując kiermasz stoiska charytatywne a także lawina Darczyńców, którzy podarowali i kupowali cenne i bezcenne rzeczy wspierając w ten sposób akcję pomocy dla Kamila. Dziękujemy Wolontariuszom ZCK, Fundacji MAK oraz Stowarzyszeniu „Bez Barier” - napisali po koncercie przyjaciele Kamila. Przypomnijmy, że Kamil walczy z chorobą nowotworową, a 28 października napisał m.in.: „Dzisiejszy post będzie dotyczył zbiórki i wszystkich spraw z nią związanych. Oficjalnie zbiórki zostały już zamknięte i nie ma potrzeby ich przedłużania. W sierpniu przyjąłem 28-dniową kurację lekiem Blinatumomab koszt tej kuracji wyniósł 271 875,36 zł. Dzięki uprzejmości Pani Doktor pracującej na naszym oddziale która z własnej inicjatywy poczyniła starania dostałem ten lek nieodpłatnie od firmy Amgen w ramach ograniczonego dostępu do leku przed jego zarejestrowaniem i wprowadzeniem do pełnego obrotu na terenie Polski. Ja i moja rodzina dowiedzieliśmy się o tym po fakcie jak już zakończyłem terapię blincyto. Miałem wielkie szczęście że wystarczyła jedna dawka i dzisiaj jestem już po przeszczepie. Wszystkie środki które udało nam się zgromadzić dzięki Waszym wpłatom na konto Fundacji Siepomaga.pl a dokładnie 188 653 zł, zostaną przekazane na leczenie 17- letniej Alessandry Teper która cierpi na chorobę rozrostową szpiku kostnego i potrzebuje kosztownej terapii.”'

 

W TOP - 10 nie udało się zmieścić wielu wydarzeń, które być może gdzie indziej byłyby w ścisłej czołówce wydarzeń, ot choćby: Diecezjalny Koncert Uwielbienia lub Śpiewnik polski w Strasznym dworze, Orszak Trzech Króli w Zakliczynie, Biesiada Rycerska w Melsztynie czy Jarmark Dominikański lub Festiwal "Pod słońce" na Jamnej i wiele jeszcze innych wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku na terenie gminy Zakliczyn. To tylko pokazuje, jak wiele działo się u nas w minionych 12 miesiącach. Oby i rok 2019 był tak bogaty, czego sobie i Wam życzę.

 

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych