ZUL

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

pam23 listopada w sali im. S. Jordana w ratuszu odbędzie się II sesja Rady Miejskiej w Zakliczynie – radni rozpoczną posiedzenie o godzinie 14:00. W programie sesji znalazły się takie punkty, jak powołanie Komisji Rewizyjnej i pozostałych komisji stałych Rady Miejskiej oraz nowej komisji, która nosi nazwę Komisji Skarg, Petycji i Wniosków Rady Miejskiej w Zakliczynie. Po powołaniu Komisji Rady Miejskiej, ustalenia przedmiotu ich działania oraz składu osobowego, radni przystąpią do pierwszych w nowej kadencji zmian w budżecie gminy Zakliczyn. Tymczasem konstytuują się inne samorządy.

 

 

Powiat Tarnowski z samodzielnymi rządami PiS

 

lucarzW tym samy dniu, w którym konstytuowało się prezydium Rady Miejskiej w Zakliczynie, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie 29 osobowa Rada Powiatu Tarnowskiego wybierała swoje prezydium, starostę i wicestarostę oraz członka etatowego i nieetatowych członków Zarządu Powiatu. Przypomnę, że wybory do Rady Powiatu Tarnowskiego wygrało PiS i posiadając 18 radnych na 29 – osobowy skład Rady, nie musi oglądać się na resztę. Jak można się kusionbyło spodziewać, przewodniczącym Rady Powiatu został ponownie Paweł Smoleń. Mówiło się, że wiceprzewodniczącą zostanie Irena Kusion i rzeczywiście tak się stało, a my mamy swoją przedstawicielkę we władzach powiatowych, natomiast drugim wiceprzewodniczącym Rady Powiatu został Zbigniew Karciński, były już wicestarosta z PSL-u tworzącego w minionej kadencję koalicję z PiS. Jak się dało słyszeć tu i ówdzie przed inauguracyjną sesją Rady Powiatu, zaproponowanie funkcji wiceprzewodniczącego Karcińskiemu jest swoistym podziękowaniem i uznaniem dla jego pracy w czasach koalicji. Zgodnie z moimi przewidywaniami starostą został ponownie Roman Łucarz, na którego głos oddało 25 radnych, a pozostali się wstrzymali. Można domniemywać, że na Łucarza głosowali radni z PiS i PSL (możliwe, że w drodze rewanżu za funkcję wiceprzewodniczącego Rady dla Karcińskiego), a wstrzymali się radni z Wspólnego Powiatu, ale jak piszę, to tylko moje domniemanie. Wicestarostą został Jacek Hudyma, a etatowym członkiem Zarządu Tomasz Stelmach. Nieetatowymi członkami Zarządu zostali Bogdan Płachno i Mariusz Tyrka.

 

Powiat Dąbrowski odbity przez PiS

 

Wiesław Wieczorek został nowym starostą dąbrowskim, a wicestarostą Krzysztof Bryk. Skład Zarządu Powiatu Dąbrowskiego uzupełniają Kamil Kwiatkowski, Andrzej Giza i Jarosław Bartoń. Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego została Marta Chrabąszcz, a wiceprzewodniczącymi Marian Czajor i Krzysztof Kupiec. Do tej pory Powiśle Dąbrowskie było niewzruszoną ostoją Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tegoroczne wybory samorządowe przełamały tutaj monopol Ludowców na rządzenie. Sukces Zjednoczonej Prawicy sprawił, że po raz pierwszy w historii odrodzonego samorządu jedna formacja polityczna ma bezwzględną większość. – Chciałem w imieniu własnym, jak i wszystkich radnych powiatu dąbrowskiego, wybranych z listy PiS, podziękować za ogromne zaufanie. Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w dąbrowskim samorządzie - mówił nowo wybrany starosta dąbrowski. Wiesław Wieczorek zapowiada przeprowadzenie audytu i inwentaryzację tego co PiS zastał po wieloletnich rządach ludowców w powiecie dąbrowskim.

 

Brzeska "zielona plama"

 

To co udało się ugrać PiS-owi na Dąbrowszczyźnie, nie powidło się w Powiecie Brzeskim. Tutaj trzecią z rządu kadencję funkcję starosty pełnić będzie Andrzej Potępa z szeroko pojętej, lokalnej koalicji antyPiS-owskiej. Z etatu wicestarosty zrezygnował Ryszard Ożóg, a na jego miejsce Rada wybrała Macieja Podobińskiego. Ożóg zostaje jednak w Zarządzie Powiatu, a skład Zarządu uzupełniają; Marek Antosz i Jacek Frankowski. Ster Rady Powiatu będzie dzierżył nadal Kazimierz Brzyk, a jego wiceszefami zostali Grzegorz Mrozowski i Justyna Wójtowicz – Woda z opozycyjnego w tym przypadku PiS. Jeden z wpływowych polityków PiS miał podobno powiedzieć, analizując wyniki brzeskich wyborów, że to "brzeska zielona plama." Myślę, że w tym określeniu tkwi sporo racji, aczkolwiek nie umniejszając nic talentom organizacyjnym i politycznym bardzo skądinąd pracowitego i kompetentnego Andrzeja Potępy, to porażka PiS w tym powiecie jest konsekwencją – napiszę wprost: nieudolności tutejszych liderów partii Jarosława Kaczyńskiego. W samym Brzesku PSL święci tryumf. Wyborcy w tym mieście postawili na Tomasza Latochę startującego w wyborach pod szyldem KWW OdNowa, ale wiadomo, że to postać związana z ugrupowaniem Ludowców. Burmistrz Latocha porozumiał się ze Wspólnotą Samorzadową Grzegorza Wawryki oraz Wspólnym Powiatem Tadeusza Pasierba, zapewniając sobie większość w Radzie Miejskiej. Najbliższym wspólpracownikiem Latochy zostanie Grzegorz Brach; były wójt gminy Dębno i dotychczasowy wicedyrektor jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego z rekomendacji PSL zostanei powołany na funkcję zastępcy burmistrza Brzeska.  

 

Województwo Małopolskie 

 

Podobnie jak w Powiecie Tarnowskim czy Dąbrowskim, również w samorządzie Województwa Małopolskiego PiS zdobył bezwzględną większość (24 mandaty na 39 osobowy skład Sejmiku). Zgodnie z rekomendacją Komitetu Politycznego PiS, marszałkiem województwa został Witold Kozłowski, wicemarszałkami Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz, a członkami Zarządu Anna Pieczarka i Marta Malec – Lech. Nowy marszałek to były sekretarz powiatu nowosądeckiego i radny wojewódzki PiS kilku kadencji. W latach 2005 – 2006 sprawował funkcję przewodniczącego Sejmiku. W czerwcu 2018 roku Witold Kozłowski zrezygnował z pracy w urzędzie powiatu nowosądeckiego i objął stanowisko prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (jako prezes WFOŚiGW był inicjatorem organizacji w Zakliczynie "Eko-festynu i akcji 100 tys. drzewek na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”). Kozłowski jest w z wykształcenia nauczycielem, pracował w Kuratorium Oświaty, był nauczycielem, od 20 lat związany jest z samorządem. Przewodniczącym Sejmiku został Rafał Bochenek – były rzecznik rządu Beaty Szydło, a wiceprzewodniczącymi wybrani zostali Iwona Gibas oraz reprezentant opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Barczyk.

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych