iza

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

powiat21 października 2018 roku wyborcy wybrali wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych samorządów; gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Tam gdzie werdykt w pierwszej turze nie był jednoznaczny, tak jak u naszych sąsiadów w Czchowie, Wojniczu, Gnojniku czy Brzesku i Tarnowie, w tych gminach nastąpiła dogrywka w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Mijająca kadencja dobiegła końca w dniu 16 listopada 2018 roku – od 17 listopada mandaty radnych zostały wygaszone, ale to nie znaczy, że nowi radni rozpoczęli swoje urzędowanie. To urzędowanie rozpocznie się wraz ze złożeniem ślubowania podczas sesji inauguracyjnej. Zapewne też podczas tych sesji zostaną wybrani przewodniczący i prezydia Rady. Kalendarz nowej kadencji ruszył, zatem od poniedziałku będziemy obserwatorami sesji inauguracyjnych rad gmin, powiatów i sejmiku. Poznamy przewodniczących i prezydia rad, w przypadku samorządu powiatowego starostów i zarząd powiatu i analogicznie w przypadku samorządu wojewódzkiego marszałków, wicemarszałków i członków zarządu wojewódzkiego samorządu. Jak prezentuje się giełda nazwisk do nowych funkcji ? O tym poniżej. 

 

Zakliczyn

Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej w Zakliczynie została zwołana na dzień 19 listopada 2018 roku. Rada składa się z 15 radnych. Patrząc na polityczne barwy, to wybory zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość wprowadzając do Rady Miejskiej 10 radnych plus 1 radną z koalicyjneamhlgo Porozumienia Gowina, PSL ma 3 radnych, a jeden radny zdobył mandat startując z własnego komitetu wyborczego. Podczas wyborów 21 października wyborcy zdecydowali, że w porównaniu do poprzedniej kadencji zobaczymy w ponad połowie odmieniony skład. Nowi radni to: Zofia Boczek, Renata Dyngosz, Magdalena Oleksik, Jan Jewulski, Mateusz Kwiek, Zygmunt Olchawa, Marek Soból i powracający po przerwie Janusz Flakowicz. Siódemka radnych będzie kontynuować prace w Radzie Miejskiej, a to: Anna Moj, Ewa Nijak, Teresa Piekarz, Henryk Lasota, Maciej Krakowski, Stanisław Nadolnik i Kazimierz Piechnik. Kogo radni ustanowią swoim szefem ? Nie mam żadnych wątpliwości, że będzie to Anna Moj z Paleśnicy, która przewodniczyła Radzie w minionej kadencji. Kto zasiądzie w prezydium Rady Miejskiej jako wiceprzewodniczący ? O tym przekonamy się już w poniedziałek, ale gdyby trzeba było pospekulować, to wydaje się, że pewniakiem jest długoletni wiceszef Rady Henryk Lasota z Wesołowa. Typując drugiego wiceprzewodniczącego trzeba odnieść się nieco do tradycji, a mianowicie do faktu, że środowisko oświatowe zawsze dba o dobrą reprezentatywność w Radzie. Prawie zawsze ktoś z oświaty jest w ścisłym kierownictwie Rady. Jeśli tak, to faworytką do funkcji wiceprzewodniczącej jest Ewa Nijak z Wróblowic która też zapewne otrzyma funkcję szefowe komisji oświaty. W zasadzie to by było na tyle, ale....pojawiają się takie głosy, że funkcje wiceszefa Rady Miejskiej może objąć Stanisław Nadolnik z Gwoźdźca. Byłby to ruch niepozbawiony uroku, bo Nadolnik to przecież radny wielu kadencji (z drobną przerwą) i ponadto przedstawiciel największej miejscowości zza tzw. wody, czyli po drugiej stronie Dunajca. Jak będzie, o tym przekonamy się niebawem.

 

Powiat Tarnowski

 

ikusionPrawo i Sprawiedliwość znokautowało konkurencję w wyborach zdobywając 18 z 29 mandatów do Rady Powiatu i nie oglądając się na pozostałych, ugrupowanie to samodzielnie będzie rządzić Powiatem przez następne 5 lat. PiS skompletuje prezydium Rady i Zarząd Powiatu z grona swoich radnych. Swoje typy podałem tuż po ogłoszeniu wyników wyborów i chyba miałem nosa, choć na oficjalne wyniki trzeba poczekać do sesji inauguracyjnej, a ta odbędzie się również 19 listopada. Podtrzymuję moje typowanie, że starostą pozostanie Roman Łucarz, na pierwszego wicestarostę awansuje Jacek Hudyma, a drugim wicestarostą zostanie Tomasz Stelmach. Mówi się, że w Zarządzie Powiatu znajdzie się miejsce dla Tomasza Pilcha oraz Bogusława Płachno. Nie ma też żadnych wątpliwości, że przewodniczącym Rady Powiatu pozostanie Paweł Smoleń, natomiast faworytką do funkcji wiceprzewodniczącej jest Irena Kusion reprezentująca naszą gminę. Po drugiej stronie przewodniczącego ma zasiąść były prezes LGD Dunajec – Biała i były zastępca burmistrza Ciężkowic Stanisław Haraf .

 

Czchów

 

W Czchowie potrzebna była dogrywka w wyborach na burmistrza – tą minimalnie wygrał Marek Chudoba rządzący gminą Czchów w tandemie z Włodzimierzem Rabiaszem jako przewodniczącym Rady Miejskiej od 2002 roku. Chudoba się obronił głównie dzięki głosom wyborców jego rodzimego Czchowa, ale Włodzimierz Rabiasz w wyborach w Tymowej przegrał. Po czterech kadencja Rada Miejska w Czchowie będzie mieć nowego szefa. Kto nim zostanie ? Wszystko wskazuje na to, że po 16 latach "męskiej dominacji", nadszedł czas na kobietę u steru Rady. Mogła by nią być Bernadeta Salamon z Biskupic, która uzyskała w wyborach do Rady Miejskiej najlepszy wynik ze wszystkich radnych, ale mówi się, że faworytką jest radna z Jurkowa Alicja Mordarska. Inauguracyjna sesja w Czchowie odbędzie się 20 listopada.

 

Sejmik Województwa Małopolskiego

 

015W Małopolsce wybory do samorządu wojewódzkiego wygrało bezdyskusyjnie PiS, a to oznacza zmianę warty. Bardzo możliwe, że nowe władze samorządowe Małopolski poznamy najpewniej na raty. Wszystko dlatego, że że na pierwszej sesji wybierany jest nowy przewodniczący sejmiku – tak stanowią przepisy. Przewodniczącym Sejmiku ma zostać Rafał Bochenek – rzecznik w rządzie premier Beaty Szydło, a jedną z wiceprzewodniczących ma być Iwona Gibas, dyrektor biura poselskiego Beaty Szydło. W programie sesji inauguracyjnej nie ma wyboru marszałka i Zarządu Województwa. Porządek obrad można poszerzyć, ale tylko na wniosek obecnego Zarządu, a obecny Zarząd składa się z rządzącej dotąd Małopolską koalicji PO – PSL i trudno sobie wyobrazić, że ustępujący Zarząd będzie się aż tak bardzo spieszył do ustąpienia. Nie zmienia to faktu, że wcześniej czy później funkcję marszałka obejmie Witold Kozłowski wskazany na tą funkcję przez kierownictwo PiS. Rekordzistka wyborów Anna Pieczarka otrzyma funkcję tylko członka Zarządu, co oznacza, że celem dla Anny będzie nie Sejmik, a wybory parlamentarne za niespełna rok. Wicemarszałkami będą: Łukasz Smółka (obecnie szef gabinetu politycznego ministra Adamczyka) oraz Tomasz Urynowicz (reprezentuje Porozumienie Jarosława Gowina). W Zarządzie Województwa zasiądzie też Marta Malec – Lech (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry). 

 

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych