bie

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

wyborysamorzadoweW czasie gdy w Zakliczynie gościliśmy Prezydenta RP, w wielu sąsiednich gminach trwała dogrywka samorządowa, która ostatecznie wyłoniła wolą wyborców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tak się złożyło, że w trzech wiodących miastach Małopolski; w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, trzeba było czekać na to, kto obejmie urząd prezydencki. U nas po sąsiedzku też w drugiej turze wyborów samorządowych zdecydowały się losy foteli burmistrzów: Brzeska, Czchowa, Wojnicza, Tuchowa i Żabna oraz wójtów: Wierzchosławic, Gnojnika i Łososiny Dolnej.

 

Jaki jest ostateczny werdykt wyborców ?

 

 

Miasta prezydenckie Małopolski

 

Zarówno Kraków, Tarnów i Nowy Sącz wybrały "nie PiS-owskich" prezydentów, choć w każdym z nich kandydaci z PiS-u (Małgorzata Wassermann – Kraków, Kazimierz Koprowski – Tarnów i Iwona Mularczyk – Nowy Sącz) walczyli o głosy wyborców w drugiej turze. W stolicy Małopolski nadal rządzić będzie prof. Jacek Majchrowski popierany przez szeroką koalicję "AntyPiSowską", Tarnowem nadal będzie rządził Roman Ciepiela popierany przez Koalicję Obywatelską, a Nowy Sącz ma nowego prezydenta, którym będzie Ludomir Hanzel popierany przez Koalicję Nowosądecką.

 

Miasto – gminy w subregionie tarnowskim

 

Brzesko

 

Po 10 latach fotel burmistrza brzeska zluzował Grzegorz Wawryka, ale o tym kto go zajmie Brzeszczanie zdecydowali 4 listopada. Wynikiem 55,64% wygrał Tomasz Latocha z KWW Brzesko Odnowa kojarzony z PSL, który uzyskał przewagę w 18 z 22 obwodów głosowania. Kandydat PiS Sławomir Pater wygrał tylko w Jasieniu, Buczu i jednym z dwóch obwodów w Jadownikach oraz w zamkniętym obwodzie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku.

 

Czchów

 

W Czchowie nadal będzie rządził Marek Chudoba również kojarzony z PSL, ale konsekwentnie startujący z KWW Samorządność i sprawujący funkcję burmistrza od 2002 roku. Po raz drugi potykał się z Krzysztofem Szotem z PiS, ale tym razem potrzebna była dogrywka w której pokonał kontrkandydata o niespełna 1 % co w skali liczbowej zaledwie 73 głosy różnicy. Burmistrzostwo na ostatnią kadencję – jak zapowiadał w kampanii wyborczej Chudoba – dał mu Czchów, gdzie pokonał Szota znaczną liczbą głosów. W obwodach wiejskich (poza Złotą i Tworkową) albo obaj szli "łeb w łeb", albo wygrywał kandydat PiS-u.

 

Wojnicz

 

Popierany przez PiS Tadeusz Bąk pokonał w dogrywce Stanisława Plichtę startującego z KWW Wspólna Gmina Wojnicz i ma przed sobą drugą, tym razem 5 – letnią kadencję. Burmistrz Bąk uzyskał w dogrywce poparcie 52.77 % wyborców, z czego zdecydowanie więcej niż na kontrkandydata głosowali na Tadeusza Bąka wyborcy z obwodów wiejskich (poza Biadolinami skąd wywodzi się Plichta). Tutaj też należy się spodziewać zmian za 5 lat, bo raczej ponownie o reelekcję obecny burmistrz nie będzie się ubiegał.

 

Tuchów

 

W miasto – gminie nad Białą tegoroczne wybory samorządowe miały najbardziej pasjonujący przebieg, gdyż o fotel burmistrza ubiegała się rekordowa liczba 6 kandydatów, w tym jedna kobieta, która jak się okazuje po 4 listopada, koncertowo rozprawiła się z konkurencją. Burmistrzem Tuchowa będzie była skarbnik gminy Tuchów Magdalena Marszałek, z którą do drugiej tury wszedł również niepartyjny kandydat Maciej Sajdak. Marszałek w sposób zdecydowany pokonała kontrkandydata wygrywając we wszystkich 16 obwodach do głosowania – wynik to 63.26 % głosów.

 

Żabno

 

W Żabnie też będzie rządzić kobieta, ale w odróżnieniu od Tuchowa, to było wiadomo po pierwszej turze, bowiem do drugiej tury weszły dwie kobiety; reprezentująca barwy PSL Anna Skalak oraz Marta Herduś z PiS. To właśnie kandydatka PiS wygrała w dogrywce i będzie rządzić przez 5 lat w Żabnie. Na Martę Herduś głosowały obwody wiejskie, gdzie wygrała zdecydowanie, natomiast na kandydatkę PSL – u Żabno, gdzie Skalak równie zdecydowanie zdystansowała przyszłą Panią Burmistrz.

 

Wójtowie z dogrywki

 

Gnojnik

 

Pasjonujący przebieg dogrywki odbył się w gminie Gnojnik, w której różnica zaledwie 5 głosów zdecydowała o tym, kto będzie rządził tą gminą przez kolejne 5 lat. W wyniku głosowania mandat ten posiada dotychczasowy wójt Sławomir Paterek, który dwie kadencje temu zasiadł w nim z rekomendacji PiS. Tym razem PiS postawił na Leszka Ząbkowskiego, któremu do sukcesu brakło 6 głosów. Podobnie jak w przypadku Czchowa, tak i tutaj najważniejszy fotel w gminie zwycięzca zawdzięcza wyborcom swojej rodzinnej miejscowości – w przypadku Paterka to jest Uszew.

 

Wierzchosławice

 

Andrzej Mróz przez wielu obserwatorów był uważany za faworyta w wyborach na wójta Witosowej gminy. Trzeba było dogrywki, aby w niej pokonać wójta mijającej kadencji Zbigniewa Drąga. Andrzej Mróz przegrał ze Zbigniewem Drągiem tylko w Mikołajowicach, a w pozostałych 7 obwodach zdecydowanie dystansując kontrkandydata. Efekt to 56.49 % głosów wyborców i powrót do służby, tym razem samorządowej, a nie strażackiej.

 

Łososina Dolna

 

Żegna się z fotelem wójta Łososiny Dolnej Stanisław Golonka, a stery w tej gminie przejmuje Andrzej Romanek, który pokonał Golonkę w sposób przekonywujący z 7 z 8 obwodów głosowania. Romanka poparło w dogrywce blisko 66% wyborców gminy. Sprawujący długo urząd Stanisław Golonka zdobył tylko w Tęgoborzu (gdzie mieszka) wyższe poparcie niż nowy wójt.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych