Przejście do firmy KM-Net

SKO

wyboryWybory do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku wojewódzkiego oraz wybory wójta (burmistrza) zostaną przeprowadzone w dniu 21 października 2018 r. w godzinach od 7 do 21.

W wyborach samorządowych w Gminie Zakliczyn głosujemy na jedynego zgłoszonego kandydata na burmistrza, tj. dotychczasowego Burmistrza Zakliczyna Dawida Chrobaka. Zgodnie z ordynacją wyborczą, jeżeli w danej miejscowości jest tylko jedna osoba chętna do sprawowania urzędu burmistrza, musi poddać się ocenie wyborców. By ogłosić zwycięstwo, jedyny kandydat będzie musiał uzyskać poparcie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, a więc co najmniej 50 proc. plus jeden głos.

Gdy kandydatowi nie uda się osiągnąć tego pułapu, wyborem burmistrza zajmie się Rada Miejska. Decyzja zapadnie bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. Rada będzie wybierać spośród kandydatów zgłoszonych przez grupę odpowiadającą co najmniej 1/3 ustawowego składu rady.

Jak głosować?

W wyborach do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

W wyborach do rady powiatu i do sejmiku wojewódzkiego głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

W wyborach wójta (burmistrza):

jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu;

jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata - głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Postawienie znaku „X” w obu kratkach lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta (burmistrza) nie uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, w dniu 4 listopada 2018 r. również w godzinach od 7 do 21 zostanie przeprowadzone ponowne głosowanie (tzw. II tura), w którym sposób głosowania i warunki ważności głosu są takie, jak w dniu pierwszego głosowania.

Wyborcy ujęci w spisie wyborców mogą głosować osobiście w lokalu wyborczym.

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej do dnia 8 października 2018 r. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach na wójta (burmistrza). W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 25 października 2018 r.

Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie gminy (miasta), w którym jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do dnia 12 października 2018 r. Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach na wójta (burmistrza), jeżeli będzie ono przeprowadzane. Natomiast wyborca, który przed pierwszym głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 26 października 2018 r.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.