Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

galatsalwaxW dniach 15 i 16 września odbędą się uroczystości związane z 71. rocznicą ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy.” Żołnierz niezłomny zginął w walce z reżimowymi siłami PRL w Rudzie Kameralnej. 15 września w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się spotkanie ze Zdzisławem Gałatem, bratem ostatniego zastępcy dowódcy „Salwy”, Eugeniuszem Głatem ps. „Sęp” - początek spotkania godzina 15:30. W niedzielę 16 września w Rudzie Kameralnej w kaplicy (a przy ładnej pogodzie na terenie koło kaplicy) o 12:45 zapraszamy na krótki koncert chóru Zakliczyńskiego Centrum Kultury „Cantando canzoni” pod kierunkiem Adama Pyrka. O godzinie 13:00 rozpocznie się Msza święta, a po niej na placu przy pomniku poświęconego kpt. Janowi Dubaniowskiemu „Salwie” i jego żołnierzom, władze samorządowe złożą wiązanki kwiatów, nastąpi podsumowanie rajdu (o którym piszemy niżej) oraz rozdanie nagród, wyróżnień i dyplomów. Po wszystkim organizatorzy zapraszają uczestników na poczęstunek na terenie wokół świetlicy.

 

 

II Edukacyjny Rajd Szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”
71. rocznica ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”
Grabie – Pogórze

 

mapa rajduTermin: 15 -16 września 2018 r.
Organizatorzy rajdu: Stowarzyszenie „Żandarmeria.”
Współpraca: Starostwo Powiatowe w Bochni, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Szkoła w Grabiu (Gmina Łapanów), Gmina Zakliczyn

 

Plan rajdu (skrócony):

 

Sobota, 15 września 2018 r.

8.30 - Dla grup z gminy Zakliczyn wyjazd autokarem o godz. 8.30 spod klasztoru w Zakliczynie
10:00 - Zbiórka w Tarnawie (na placu parafialnym) przekazanie informacji i wymarsz na cmentarz gdzie poświęcony zostanie Krzyż Partyzancki ku czci żołnierzy oddziału „Żandarmeria”.
10:30 – Formowanie i wymarsz pierwszych grup rajdowych.
Ok. 15 -16: 30 - : Dojście do bazy w Grabiu i obiadokolacja.
18:30 Inscenizacja historyczna w Grabiu „Żołnierze NSZ”
20.00: Wykład pt. „Żandarmeria” NSZ oraz prezentacja umundurowania wraz z charakterystyką oddziałów niepodległościowych działających na Pogórzu w latach 1945-1950.
21.00: Śpiewanie patriotyczne przy ognisku. Dla chętnych: ćwiczenia wojskowe, nauka musztry.

Niedziela, 16 września 2018 r.

7:00 pobudka
8:00 śniadanie,
8:30 zbiórka do wyjazdu autokarowego szlakiem kpt. Dubaniowskiego po Pogórzu ( Gruszów - Łapanów – Zakliczyn – Ruda Kameralna.
12:45 koncert chóru Zakliczyńskiego Centrum Kultury „Cantando canzoni” pod kierunkiem Adama Pyrka
13:00 Msza Św. w Rudzie Kameralnej. Podsumowanie rajdu, rozdanie nagród, wyróżnień i dyplomów. Zakończenie Rajdu, Podziękowania.
14:30 – Posiłek, Powrót autobusów w stronę Łapanowa.

 

Wskazówki i wytyczne:

Podczas przejścia trasy zostaną odtworzone warunki 1946 r. – uczestnicy będą moli doświadczyć lub uniknąć zasadzek, a na poszczególnych punktach będą mieli do wykonania zadania wymagające wczucia się historyczny charakter wydarzeń. Spryt, koncentracja, sprawność fizyczna oraz wiedza pomogą grupom rajdowym przebrnąć niepostrzeżenie. Znajomość terenu i umiejętności związane z przysposobieniem obronnym, jak np. sanitarka, będą dodatkowym atutem. Rajd jest bezpłatny.
Uczestnicy zabierają tyle bagażu ile sami są w stanie unieść w warunkach wojskowych!

Grupy rajdowe (od 5 do 15 osób) punktowane będą także pod kontem należytego zachowania, zgodnie z obowiązującymi zasadami konspiracji – cisza podczas przemarszu, zachowanie ostrożności, poruszanie się z tzw. przednią czujką, należyta zbiórka na przystankach rajdu, szybkość wykonywania zadań.

 

Informacje - 603 - 071 – 318 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub K. Perkman 608 330 766

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych