Przejście do firmy KM-Net

SKO

lyborysZgodnie z moimi wcześniejszymi przypuszczeniami, premier Mateusz Morawiecki ogłosił że wybory samorządowe odbędą się 21 października, a tam gdzie będzie potrzebna dogrywka, odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 13 sierpnia 2018 roku w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! - napisał na Twitterze we wtorek Mateusz Morawiecki.

Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia oficjalnie rusza kampania wyborcza i już politycy nie będą musieli wymyślać dla swoich działań kampanijnych definicji w stylu "prekampania".

 

Kalendarz wyborczy

 

Od 14 sierpnia zgodnie z Kodeksem wyborczym partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić, w zależności od rodzaju, do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 27 sierpnia 2018 roku należy podać do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej. Tego dnia mija też termin na zawiadomienie PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. 6 września upływa czas na zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Do 16 września (do godziny 24:00) należy zgłosić listę kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy. Do 21 września należy podać do publicznej wiadomości informację o numerach granic i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika. Tego dnia mija też termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Z kolei 26 września (do północy) mija termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 30 września komisarz wyborczy ma powołać obwodowe komisje wyborcze. W gminach ma powstać spis wyborców. Do 6 października niepełnosprawni wyborcy mają czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Brailleʼa. Do tego dnia w przestrzeni publicznej mają się też pojawić obwieszczenia komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych oraz o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od 6 października będzie można nieodpłatnie rozpowszechniać audycje wyborcze przygotowane przez komitety. Zakończenie kampanii wyborczej zaplanowano na 19 października. Dzień później ma odbyć się przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych spisów wyborców.

 

Głosowanie zaplanowano na niedzielę 21 października w godz. od 7:00 do 21:00.

 

W wyborach samorządowych uprawnieni do głosowania wybierają radnych do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowe przepisy wprowadziły też między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób, czyli w takich gminach jak gmina Zakliczyn. Kolejne novum w Kodeksie wyborczym dotyczy urzędników wyborczych. Do tej pory wybory na terenie gminy organizowała osoba wskazana przez władze samorządowe. Teraz urzędnikiem wyborczym nie można zostać w gminie, w której się pracuje i mieszka. Urzędnik wyborczy musi mieć wykształcenie wyższe i być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Urzędnik nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i (poza miastami na prawach powiatu) mieszka. Podstawowym zadaniem urzędników wyborczych będzie zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych, m.in. przeprowadzenie szkoleń dla członków tych komisji, dostarczenie kart do głosowania, odpowiednie wyposażenie lokali wyborczych, m.in. w sprzęt do internetowej transmisji z głosowania.

 

Urzędnicy wyborczy

 

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie ogłosiła na stronie internetowej, że urzędnikiem wyborczym w gminie Zakliczyn jest Aneta Bernat – Bąk. Z kolei u sąsiadów urzędnikami wyborczymi są: w Czchowie Agnieszka Musiał, w Ciężkowicach Aleksandra Witek, w Dębnie Bożena Pryga, w Gromniku Danuta Kumorek, w Pleśnej Małgorzata Kras, w Wojniczu Małgorzata Suda.

 

fiszkazckinfoReklama wyborcza

 

Kampania wyborcza wiąże się z reklamą kandydatów w mediach. Niebawem na Zakliczyninfo poinformuję na jakich zasadach i w jakiej cenie można będzie zamówić reklamę wyborczą na naszym portalu oraz w miesięczniku "Głosiciel"

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.