tance

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

nsoltysfranczykikrzyzakSą sprawnymi organizatorami i dobrymi gospodarzami. Angażują się w życie swoich sołectw, inicjując pomysły i realizując projekty, które nie tylko zyskują aprobatę mieszkańców, ale też motywują ich do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Mowa o sołtysach – liderach z krwi i kości. Ten zaszczytny tytuł Najlepszego Sołtysa Małopolski 2017 otrzymał Józef Franczyk – włodarz Melsztyna. Doceniając jego pracę, w imieniu zarządu województwa, marszałek Jacek Krupa przekazał czek w wysokości 25 tys. zł. Środki te – za pośrednictwem dotacji do budżetu gminy Zakliczyn, zostaną wykorzystane na realizację wybranej inwestycji w Melsztynie. Marzeniem sołtysa Franczyka jest budowa nieopodal ruin zamku melsztyńskiego budynku wielofunkcyjnego, w którym pomieściłaby się świetlica i remiza dla miejscowej OSP. Niektórzy mieszkańcy Melsztyna proponują  z kolei instalację wodomatu. 

 

nslaureaciZgodnie z tradycją konkursu tegorocznego laureata poznaliśmy podczas finału w dniu 4 sierpnia 2018 roku, który zorganizował gospodarz sołectwa Brzezinka Jan Szczepański – sołtys roku 2016. Brzezinka to sołectwo w gminie Zabierzów, jednej z największych gmin Małopolski o rocznym budżecie przekraczającym 200 mln zł. Na terenie tej podkrakowskiej gminy znajdują się m.in.: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice, wjazd na autostradę A4 oraz linia kolejowa.

nsoltyszmarszalkiemDoskonale wiemy, że dobry sołtys to przede wszystkim doskonały organizator. Podejmując inicjatywy w swoich małych ojczyznach nie tylko rozbudza aktywność lokalnej społeczności, ale przede wszystkim sprawia, że mieszkańcy mają poczucie przynależności do wspólnoty w której żyją. Gratuluję tegorocznemu laureatowi – Józefowi Franczykowi, którego dobra energia już od ponad 30 lat emanuje na całe sołectwo – mówił marszałek Jacek Krupa.

nsoltysczekJózef Franczyk podziękował za to wyróżnienie, ciesząc się jednocześnie, że może sprawować funkcję sołtysa od 34 lat, a od kilku kadencji dodatkowo także funkcje Prezesa Gminnego Koła Sołtysów. Jego postawa, zaangażowanie, determinacja do działania, a przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka zostały docenione już dwa lata temu, kiedy to został Najlepszym Sołtysem Powiatu Tarnowskiego 2016 roku.

nsoltysteresaW tegorocznej edycji konkursu drugie miejsce zajął gospodarz sołectwa Lipnica Murowana Grzegorz Sienkiewicz, otrzymując czek w wysokości 15 tys. zł. Z kolei na trzecim miejscu podium stanął lider Lewniowej, w gminie Gnojnik – Artur Seniuk, odbierając symboliczny czek w wysokości 10 tys. zł. Kwoty te zostaną wykorzystane na przedsięwzięcia organizowane w sołectwach. Miejsce 4 zajęła sołtys Kończysk Teresa Piekarz, która otrzymała stosowny dyplom i nagrodę rzeczową.

 

Konkurs na Najlepszego Sołtysa Małopolski organizuje od 1999 roku Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. O zwycięstwie w konkursie decyduje ocena pracy sołtysa, w tym: inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa, współpraca z samorządem gminnym i mieszkańcami oraz inicjatywy lokalne podjęte i realizowane przez sołtysa, w tym przedsięwzięcia kulturalne i promocyjne.

Warto dodać, że wyróżnieni zostali wszyscy zgłoszeni do konkursu sołtysi – tych zgłoszeń było łącznie 36. Konkurs „Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego" organizuje Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów wraz z Gminami i Marszałkiem Województwa Małopolskiego, który ponadto obejmuje patronat nad wydarzeniem.

 

Naszym sołtysom podczas gali finałowej towarzyszył sekretarz gminy Zakliczyn Janusz Krzyżak. Gratulujemy sołtysowi Józefowi tytułu Najlepszego Sołtysa w Małopolsce i Teresie Piekarz miejsca tuż za podium. To z pewnością spora nobilitacja dla naszych laureatów oraz samorządu gminy Zakliczyn. Szkoda tylko, że jeszcze w ubiegłym roku nagroda główna to była kwota 50 tys. zł, a teraz tylko połowa z tego. Jak nakazuje tradycja, kolejny finał konkursu powinien zostać zorganizowany w Melsztynie.

 

Źródło informacji: www.malopolska.pl 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych