zw

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

wizytamoldowaFundacja MAK – Miejsce Aktywnych Kobiet oraz Animatorki Gwoźdźca Wioski pod kobiecą ręką, nie próżnują, zdobywają nowe międzynarodowe doświadczenie poprzez przyjęcie do swojej wioski gości szukających inspiracji i pomysłów na aktywne działanie w swoim kraju jakim jest Mołdawia.
W maju odwiedziły nas dwie grupy zorganizowane z Mołdawii łącznie około 62 osób, wśród uczestników wizyty byli przedstawiciele głównie środowisk wiejskich i z mniejszych miast, reprezentujący organizacje pozarządowe i nieformalne grupy aktywnych mieszkańców.  Znaleźli się wśród nich również pracownicy instytucji kultury, nauczyciele i samorządowcy. Organizatorem wizyty była Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która w Kiszyniowie prowadzi Centrum Informacyjne dla władz lokalnych w Mołdawii. Wizyta została sfinansowana z projektu  “Access to success – partnerships for self-sustainable community development”.


Pierwsza grupa zawitała do nas we wtorek 15 maja, planowany pobyt mieli od godziny 10.00 do 18.00 jednak tak im się spodobało, że wyjechali dopiero grubo po 19.00. Druga grupa, która przyjechała do nas tydzień później (22 maja) nie była dłużna i również zabawiła u nas znacznie ponad określone normy czasowe, co było bardzo miłe i uświadomiło nam, że w naszej miejscowości jest rzeczywiście wyjątkowo skoro nikomu nie chce się stąd wyjeżdżać.
Wizyta w naszej wiosce miała przede wszystkim czegoś nauczyć naszych przyjezdnych gości. Ich zadaniem było podpatrzeć w jaki sposób pracujemy na rzecz poprawy jakości życia w miejscowości, jak funkcjonuje nasza Fundacja, mieli zebrać pomysły na działania niewymagające dużych nakładów finansowych, poznać modele współpracy samorządów lokalnych z mieszkańcami, zobaczyć, jak lokalnie buduje się markę miejscowości, szczególnie tam gdzie nastawiamy się na turystów, zobaczyć jak zachowuje się i ożywia lokalne tradycje, przyjrzeć się praktykom partycypacji i aktywizowania mieszkańców, zrozumieć ideę wioski tematycznej.

wmoldawiaMyślę, że udało się osiągnąć większość zakładanych celów na ten dzień, początkowo opowiedzieliśmy pokrótce czym jest idea wiosek tematycznych jak tworzyliśmy swoją i jak funkcjonuje w dniu dzisiejszym. Następnie zaprosiliśmy uczestników do warsztatów: śpiewu białego (polsko-rosyjskiego, tym razem) oraz transferu druku (również w języku rosyjskim), dzięki czemu i my czegoś się nauczyłyśmy, a mianowicie tego że bariera językowa nie stanowi przeszkód w porozumieniu się z innymi aktywnymi ludźmi szukającymi inspiracji i działającymi społecznie. Po obiedzie wyruszyliśmy na grę terenową przy okazji pokazując najciekawsze historycznie zakątki naszej miejscowości w tym neogotycki kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej oraz „Pomniki” czyli cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej umiejscowione w tzw. czarnym lesie. Skoro gra terenowa to oczywiście po drodze na uczestników wyprawy czekały nie lada wyzwania w postaci zadań do wykonania. Po powrocie mogliśmy spokojnie zjeść kolację oraz przedstawić naszym gościom niespodziankę, którą specjalnie dla nich przygotowaliśmy a był to pokaz umiejętności starszej grupy z Zespołu Folklorystycznego Gwoździec oraz zaproszenie naszych gości do wspólnej nauki tańca ludowego, co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i zapałem a przerodziło się w wymianę doświadczeń tanecznych z dwóch odmiennych kultur: Polskiej i Mołdawskiej.  Obie grupy miały podobny plan dnia, obie były przesympatyczne i pozytywnie nastawione do tej wizyty, obie zapewne na długo będą nas wspominać, ponieważ z relacji organizatorów wiemy że bardzo się im podobało w naszej miejscowości tematycznej.

Zachęcamy zatem do śledzenia naszego fanpage https://www.facebook.com/gwozdziec.mt  oraz strony naszej fundacji: http://www.fundacjamak.malopolska.pl/  i wioski http://gwozdziec.miejscazcharakterem.pl/  gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o naszej działalności i ofercie dla grup zorganizowanych.

moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa
moldowa moldowa moldowa

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych