ksujm

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

artyoniepodlOd 26 września 2017 roku Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach realizowały projekt Artystycznie o niepodległej Polsce dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Głównym zadaniem projektu było propagowanie i upowszechnianie wiedzy dotyczącej drogi Polaków do Niepodległości. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że to co dzieje się w małych ojczyznach jest ściśle związane z historią Polski oraz ma istotny wpływ na to, jak postrzegana jest ojczyzna. Dlatego zależało nam, aby punktem wyjściowym było upowszechnienie wydarzeń oraz miejsc w naszym regionie związanych z odzyskaniem i utrzymaniem niepodległości.

 

artnieW ramach projektu postanowiliśmy zaakcentować, jak wiele kosztowało Polskę i Polaków nie tylko odzyskanie niepodległości, ale również jej zachowanie (szczególnie w okresie II wojny światowej) oraz zwrócić uwagę współcześnie żyjącym, jak łatwo niepodległość utracić i jak trudno ją odzyskać. Realizacja odbyła się poprzez działania angażujące dzieci, młodzież i starszych. Odbyły się dwa gminne konkursy: plastyczny i historyczny, powstała gazetka i blog o tematyce niepodległościowej. Pozniżej przedstawiamy pozostałe wydarzenia.

 

Rodzinny rajd historyczny na Łowczówek

 

artlowczowekW sobotni poranek 21 października grupa uczniów, rodziców i nauczycieli z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wróblowicach rozpoczęła wędrówkę śladami Legionów Polskich. Wydarzenie było jednym z działań realizowanych w ramach projektu Artystycznie o niepodległej Polsce dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Celem był Łowczówek – miejscowość w gminie Pleśna (powiat tarnowski), w której w dniach 22-25 grudnia 1914 roku rozegrała się bitwa stoczona pomiędzy I Brygadą Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier i Rosjanami. Bitwa pod Łowczówkiem była pierwszą wielką bitwą stoczoną przez Legiony Polskie.

Bolesław Lubicz napisał wiersz poświęcony bitwie pt. „Skończony pod Łowczówkiem bój”, który w niesamowity sposób oddaje atmosferę tamtych dni:

Skończony pod Łowczówkiem bój. Zcichły armaty.
Okopy milczą. Czas zrachować łupy.
Ty zostawiłaś wrogom łup bogaty –
- Twe trupy!
Pamiętasz te ataki, które piersią własną
Odparłaś: - boje sławnej, niezrównanej doby.
Pomniki twego męstwa, które nie zgasną –
- To groby.
Ty nie znasz, co to lęk. Twe męstwo nie zna granic,
Zabłysnął oto świt, znów idziesz w bój z ochotą.
Wiedz, tyś jest Polski bojujący szaniec,
- Piechoto!

Po dotarciu na miejsce grupa wysłuchała wykładu nauczyciela historii, Pana Michała Chruściela, który przybliżył zgromadzonym losy tej ważnej dla I wojny światowej bitwy oraz informacje o poległych żołnierzach spoczywających na okolicznych cmentarzach wojennych. Po tej dawce historycznych informacji grupa ruszyła w drogę powrotną do Wróblowic pod opieką naszego przewodnika Pana Janusza Flakowicza.  Finał wydarzenia miał miejsce na terenie Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wróblowicach, gdzie podczas posiłku uczestnicy na żywo dzielili się ze sobą wrażeniami, przeżyciami i spostrzeżeniami.

 

Z pieśnią patriotyczną na ustach

 

Ideą działania byłow wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zarówno z młodszymi, jak i ze starszymi. Dzięki uprzejmości pani Lucyny Gondek – dyrektor przedszkola nr 1 w Zakliczynie i filii w Lusławicach mogliśmy zaśpiewać dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Na koniec przedszkolaki przygotowały dla nas biało-czerwone upominki. Koncertowaliśmy również w Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, za co pragniemy podziękować Panu Ryszardowi Kuczyńskiemu. Było to dla wszystkich niezwykle budujące doświadczenie i wielkie święto patriotyzmu.

 

Pokoleniowy spacer po niepodległej Warszawie

 

artpalacW dniach 15-17 listopada 2017 grupa uczniów z klas IV-VII, nauczyciele i panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wróblowianki uczestniczyła w wyjeździe partnerskim do Warszawy. Było to jedno z zadań realizowanych w ramach projektu Artystycznie o niepodległej Polsce dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.  Głównym celem było zgłębienie historii naszego kraju dzięki wizytom w miejscach, których rozegrały się kluczowe wydarzenia w naszej drodze do niepodległości. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Zamku Królewskim w Warszawie. To właśnie to miejsce było siedzibą władców Polski po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. W Zamku Królewskim w Warszawie mogliśmy zobaczyć m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą czy multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku". Drugi dzień to zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, które rozpoczęliśmy od jednego z niezwykłych punktów na mapie stolicy – Łazienek Królewskich. Park Łazienkowski przywitał nas w barwach jesieni. Było to dla nas czymś cudownym, dlatego że bardzo rzadko mamy okazję zobaczyć rzeźb, które przypominają mitologiczne postacie. Otoczenie było zadbane, wszędzie kwiaty i piękne stare drzewa oraz ławki zachęcające do chwili odpoczynku. Klasa trzecia rzucała monety do fontanny z myślą, że przyniesie im to szczęście. W trakcie spaceru widzieliśmy pomniki sławnych Polaków: Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego. Jak wiadomo Łazienki to również letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani przewodnik przybliżyła nam kilka informacji dotyczących obiadów czwartkowych. Potem rozpoczęliśmy spacer po Śródmieściu. Kolorowe kamienice na Starym Mieście wprowadzały nas w klimat dawnej Warszawy. Pomnik Warszawskiej Syrenki przypomniał nam legendę o Warszawie. Spacerowaliśmy również po średniowiecznych murach obronnych. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku Małego Powstańca i wysłuchaliśmy w skupieniu opowieści o Powstańcach Warszawskich. Zwiedzanie Warszawy przeplatane było opowieściami o historii Warszawy. W naszym programie nie mogło zabraknąć Pałacu Prezydenckiego czy Grobu Nieznanego Żołnierza. Spacer po Warszawie była ciekawą lekcją historii i jeszcze raz pokazała nam jaką piękną mamy stolicę. Po obiedzie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski. Powązki to jedna z najstarszych, zabytkowych nekropolii stolicy. Spoczywają na nich wielcy artyści, aktorzy, malarze, politycy i znani Polacy z pierwszych stron gazet. Ostatnim punktem drugiego dnia naszej wycieczki była wizyta w Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego znajdującego się na 30 piętrze mogliśmy podziwiać panoramę stolicy nocą. Na każdym z nas widok ten wywarł niesamowite wrażenie. Trzeci dzień rozpoczął się od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej Kim byli? Poznajemy bohaterów Powstania. Podczas zajęć poznali walczących w Powstaniu Warszawskim następców bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, czyli kontynuatorów działań „Rudego”, „Alka” i „Zośki”. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy? Co przeżywali? W jakich sytuacjach się znajdywali? Jakich zadań się podejmowali, wykorzystując indywidualne zdolności i talenty jako sanitariusze, łącznicy, żołnierze, harcerze? Zdobywanie wiedzy ułatwiło zastosowanie różnorodnych formuł prowadzenia lekcji, takich jak prezentacja multimedialna, pogadanka i praca w grupach. Pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów. Wyjazd na długo pozostanie niezapomnianym przeżyciem.

 

Spotkanie z żywą historią

 

artni22 listopada 2017 roku w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Pułkownika Jerzego Pertkiewicza – żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”, pułkownika w stanie spoczynku, harcmistrza i Harcerza Rzeczpospolitej, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Pan Pułkownik przybliżył zebranym, jak wyglądała walka naszych przodków o niepodległość. Przywiózł ze sobą zdjęcia, na których mogliśmy zobaczyć, jak wyglądała walka w czasie II wojny światowej. Na koniec mogliśmy stanąć do wspólnego zdjęcia z niezwykłym gościem. Spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Gala Niepodległości

 

25 listopada 2017 roku na terenie remizy OSP we Wróblowicach odbyła się Gala Niepodległości podsumowująca realizowany przez nasze stowarzyszenie projekt Artystycznie o niepodległej Polsce. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście (m.in. burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, sołtys wsi Wróblowice Zbigniew Jachym), przedstawiciele organizacji partnerskich (Koła Gospodyń Wiejskich Wróblowianki, OSP we Wróblowicach), rodzice i uczniowie z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wróblowicach oraz uczniowie nagrodzeni w gminnych konkursach realizowanych w ramach projektu. W trakcie spotkania zebrani śpiewali pieśni patriotyczne oraz oglądali prace filmowe i plastyczne przygotowane przez uczniów. Filmy były przygotowane w konwencji czarno-białej i dotyczyły ważnych w historii Polski postaci i wydarzeń (historia kolumny Zygmunta III Wazy, Powstanie Listopadowe, historia Grobu Nieznanego Żołnierza, ciekawostki o Józefie Piłsudskim, ślady Powstania Warszawskiego). Prace plastyczne zaś dotyczyły postaci, które odegrały znaczącą rolę w budowaniu niepodległości naszego kraju.

Kolejnym elementem była dyskusja World cafe dotycząca dzisiejszego podejścia do niepodległości. Uczestnicy w małych grupach dyskutowali przy wyznaczonych stolikach na jeden z podanych tematów:

- Co to jest niepodległość?
- Jak być patriotą?
- Jak w dzisiejszych czasach dbać o niepodległość?
- Dlaczego w dzisiejszych czasach również powinniśmy walczyć o niepodległość?
- Czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm?

 

Po upłynięciu wyznaczonego czasu uczestnicy zmieniali stoliki. Wyznaczeni sekretarze notowali wnioski z dyskusji.  Podsumowaniem uroczystości były Życzenia dla Polski. Każdy uczestnik otrzymał kawałek biało-czerwonego tortu. Wszyscy wysłuchali życzeń dla ojczyzny przygotowanych przez uczniów w ramach akcji Kartka dla Polski. Wszyscy otrzymali wydanie specjalne szkolnej gazetki Wróbelek w całości poświęconej tematyce niepodległościowej. Szczegółowe informacje o realizacji projektu mogą Państwo odnaleźć na stronie szkoły www.nspwroblowice.szkolnastrona.pl  (zakładka Artystycznie o niepodległej Polsce).

Adam Czaplak

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych